Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

kiedy i jak wymienić wycieraczki samochodowe

382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?
Czy nowoczesne samochodowe wycieraczki są rzeczywiście lepsze? Wielu ma co do tego spore wątpliwości.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe? Z jakich przyczyn najczęściej dochodzi do ich awarii? To często pojawiające się pytania, które możemy zaobserwować na forach motoryzacyjnych. Trudno się dziwić, gdyż jest to jedna z najbardziej narażonych na eksploatacje części auta.  

Co najczęściej się psuje w wycieraczkach? 

Często zapominamy o tym, że to właśnie wycieraczki są najbardziej narażone na różnego typu uszkodzenia, zabrudzenia, warunki atmosferyczne, czy zmiany pór roku. Trudno się dziwić, że łatwo mogą się popsuć. Oczywiście wiele zależy od jakości samochodowych wycieraczek. Niemniej jednak nie należy poruszać się autem bez ich sprawności. Kiedy jednak zaczynają się psuć, pierwsze co powinniśmy zrobić, to sprawdzić, czy ich bezpiecznik nie jest przepalony. Jeśli tak, należy go niezwłocznie wymienić. Dobra wiadomość jest taka, że możemy zrobić to sami. Grunt to znaleźć miejsce, w którym został zamontowany. Kolejnym problemem może być awaria silniczka, który najczęściej znajduje się w okolicach podszybia. Niestety i tu konieczna jest jego całkowita wymiana. Zróżnicowane są także jej koszty, które wahają się od kilkunastu do ponad stu złotych. Nasze wycieraczki często wydają charakterystyczne odgłosy. Jest to wyraźny znak, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Tu powodem może być, np. złe smarowanie. 

W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie sami naprawić usterki wycieraczek. Niekiedy jednak zdecydowanie warto zwrócić się po pomoc do fachowca.

Zadbaj o swoje wycieraczki 

Wówczas możemy zaobserwować, że po włączeniu słyszymy dźwięk wycieraczek, jednak nie wykonują one żadnych ruchów. Przed ponownym smarowaniem warto je także zdemontować i wyczyścić. Niekiedy wycieraczki wydają się działać, jednak wydają przy tym różnego typu odgłosy. Mogą one świadczyć o konieczności wymiany piór. W tym wypadku zwróćmy też uwagę, by były one dopasowane do modelu naszego samochodu. Okazuje się, że psuć mogą się także wycieraczki nieużywane. Wtedy albo nie chcą ruszyć, działają w zwolnionym tempie lub nagle całkowicie przestają działać. Kolejnym, często psującym się elementem może być uszkodzony włącznik. Jest to wbrew pozorom bardzo ważna część, spełniająca wiele funkcji. Dlatego tej części nie wymieniajmy sami, a zwróćmy się po pomoc do elektromechanika. 

Należy pamiętać, że wycieraczki samochodowe narażone są na różnego rodzaju warunki atmosferyczne.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe? 

W tym wypadku producenci aut zalecają wymianę wycieraczek co pół roku. Najlepiej jednak robić to wraz ze zmianą jego pór, gdy warunki atmosferyczne ulegają gwałtownej zmianie. Najwięcej pracy mają jednak jesienią i zimą w związku z opadającymi liśćmi, a także częstymi mgłami. Zimą z kolei nasze wycieraczki ciężko pracują podczas śniegów i mrozów. Powiedzieliśmy kiedy wymienić wycieraczki samochodowe. Czy możemy jednak zapobiec ich awariom? Jak wyżej wspomnieliśmy, wycieraczki pracują w różnych warunkach atmosferycznych. Okazuje się, że przyczyną ich awarii może być również ich nieprawidłowe użytkowanie. Nasze wycieraczki nie będą dobrze pracować, jeśli nie będą miały odpowiedniej ilości płynu do spryskiwaczy. Dlatego dbajmy o to, by nasze zbiorniki były zawsze pełne. Ważne jest też to czym myjemy nasze szyby. Przykładowo mycie przedniej szyby preparatem z zawartością wosku może przyczynić się do awarii wycieraczek. Podobnie jest z przecieraniem jej na sucho. 

Złe wycieraczki mogą niemal całkowicie zniszczyć naszą szybę.

Jakie wycieraczki wybrać? 

Wycieraczki rzecz jasna powinny być przede wszystkim dopasowane do modelu naszego auta. Niemniej jednak podzielone są także na następujące typy: 

  • *tradycyjne wycieraczki przegubowe, czyli te ze stelażem. Na ich opakowaniach najczęściej mamy listę modeli aut, do których pasują; 
  • *wycieraczki listwowe, które nadal budzą mieszane uczucia. Zwolennicy bowiem chwalą ich nowoczesność. Inni jednak zarzucają im brak efektywności. Tak, czy inaczej musimy pamiętać, że nowoczesne wycieraczki nie będą pasować do niektórych modeli aut, zwłaszcza z nieco starszych generacji; 
  • *wycieraczki w płynie. Tu producenci aut poszli o jeszcze jeden krok dalej i wymyślili wycieraczki w formie hydrofobowych powłok. Dzięki nim woda formuje się w duże krople, a następnie spływa po szybie. Niestety płynne wycieraczki dość szybko się psują. Ma to związek ze złuszczającymi się powłokami. W efekcie mogą pojawić się odgłosy piszczenia;  

O kondycje wycieraczek powinniśmy zadbać również sami. Tu ważne jest m.in. to, w jaki sposób myjemy nasze szyby. 

Awaria wycieraczek może mieć spore konsekwencje 

Często popełnianym błędem jest używanie wycieraczek jako skrobaczek do szyb. Prawidłowe odśnieżanie szyby również jest bardzo ważne. Dbajmy także o czystość piór. Przykładowo, gdy parkujemy auto na słońcu, unieśmy delikatnie pióra naszych wycieraczek. Tymczasem konsekwencje jazdy z zepsutymi wycieraczkami mogą być spore, bowiem przez nie może dojść nawet do pęknięcia szyby. Oczywiście pamiętajmy również o ich wyżej wspomnianej wymianie. Regularnie kontrolujmy stan naszych wycieraczek. Ich awaria wpływa na widoczność na drodze, co może okazać się przyczyną wypadku. Zauważając usterkę w odpowiednim momencie, możemy zapobiec konieczności ich całkowitej wymiany. Co więcej, za jazdę z niesprawnymi wycieraczkami grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Ważne również byśmy pamiętali, że pracują one w różnych warunkach atmosferycznych i są jednym z najbardziej pracujących elementów w naszym samochodzie. 

więcej o wycieraczkach

Przeczytaj także: Czy auta elektryczne zawalą nam garaże?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia