Włoskie wakacje Jarosława Uścińskiego

0
114
Jarosław Uściński z wnuczkiem na wakacjach we Włoszech

Włoskie wakacje Jarosława Uścińskiego właśnie dobiegły końca, a sam kucharz w dzisiejszej audycji z cyklu “Kulinarna Nawigacja” opowiedział nam o swoich wrażeniach z podróży. Wspólnie z Pawłem Kubalskim porównywali także ceny panujące nad polskim morzem oraz w te słonecznej Italii. Zaskoczeniem może być fakt, że “włoskie paragony grozy” wcale nie są tak straszne, jak je malują.

Ile kosztują wakacje we Włoszech?

Pizza na kwadraty jest chrupiąca, świeża i daje nam możliwość spróbowania wielu wariantów

Ile kosztują wakacje we Włoszech? — zapytaliśmy samego kucharza, który właśnie stamtąd powrócił. Wbrew panującym stereotypom wcale nie są one dużo droższe niż te w naszym kraju. Pan Jarosław wraz z rodziną do słonecznej Italii podróżował własnym autem. Dlatego nie zdziwi tu nikogo fakt, że przy dzisiejszych cenach paliw, największe koszty to koszty podróży. Ponadto cenę podbiły przejazdy autostradami i noclegi w hotelach podczas dojazdu do celu. Pan Jarosław wybrał agroturystykę z basenem, gdzie odnalazł ciszę, spokój, piękne widoki i tradycyjne włoskie jedzenie. Ośrodek znajdował się blisko morza, a plaża zachwycała czarnym powulkanicznym piaskiem. Jeśli chodzi o koszty posiłków, to są one porównywalne do tych nad polskim morzem. Przykładem może być tradycyjna włoska pizza sprzedawana na kwadraty, która w przeliczeniu na złotówki kosztuje średnio 7 zł za kawałek. Dodatkowym atutem jest fakt, że możemy spróbować jej w przeróżnych wariantach, jak na przykład z bakłażanem czy tuńczykiem.

Smaki włoskiej kuchni

W dalszej części audycji Jarosław Uściński zabrał nas w kulinarną podróż po słonecznej Italii. Zdradził nam co warto zjeść będąc we Włoszech oraz podał nam przepis na Spaghetti aglio olio, który jest jednym z najprostszych kompozycji smakowych na świecie. Jego przygotowanie jest banalnie proste, dlatego jest idealne dla zwolenników szybkich dań. Wystarczy tylko przesmażyć czosnek z oliwą na patelni dodać ugotowany wcześniej makaron al dente (makaron wyjmujemy łyżką z garnka razem z odrobiną wody) i peperoncino. Na patelni posypujemy serem owczym pecorino lub parmezanem i tym sposobem proste danie włoskie mamy już gotowe. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądały włoskie wakacje Jarosława Uścińskiego, zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Włoskie wakacje Jarosława Uścińskiego

Więcej odcinków “Kulinarnej Nawigacji” znajdziecie pod tym linkiem