Misterium Słońca Kopernik syn renesansu – wystawa od 9.09 do 12.11

465

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Misterium Słońca Kopernik syn renesansu - na tle starych map umieszczony portret Mikołaja Kopernika
Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu. Wystawa potrwa od 9.09 do 12.11 .2023

W dniach od 9 września do 12 listopada, będzie miała miejsce wyjątkowa wystawa. Wpisuje się ona w obchody 550 lecia urodzin, wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do odwiedzenia ekspozycji w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Jej opiekunem jest kustosz Domu Mikołaja Kopernika – Michał Kłosiński wraz z zespołem. Goście wydarzenia będą mieli wyjątkową okazję do obcowania z eksponatami pochodzącymi z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz wielu znaczących instytucji kultury z Polski i z Europy. Misterium Słońca Kopernik syn renesansu

Misterium Słońca Kopernik syn renesansu – okres włoski

Mikołaj Kopernik, podobnie jak wielu innych jemu współczesnych postaci, wyjechał do słonecznej Italii by zdobyć wykształcenie oraz w poszukiwaniu natchnienia i inspiracji. Tak jak np. Albrecht Dürer, pobierał nauki na Uniwersytecie w Bolonii i Uniwersytecie w Padwie. Młody Torunianin terminował oraz prowadził obserwacje u starszego mentora Domenico Marii Navarry.

Prezentowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu wystawa, opowie o Koperniku, poprzez renesansowe bogactwo sztuki włoskiej. Zaprezentuje przeogromną mozaikę kulturową obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Zobrazują to dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego z przełomu XV i XVI wieku, stworzone na terenie Włoch.

Unikalne okazy oraz białe kruki

Misterium Słońca Kopernik syn renesansu - strona tytułowa dzieła życia Mikołaja Kopernika
Strona tytułowa dzieła życia Mikołaja Kopernika.

Na prezentowaną w toruńskim Ratuszu Staromiejskim ekspozycję, złoży się około 650 eksponatów udostępnionych m.in. przez: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Bibliotekę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Archiwum Państwowe w Gdańsku, Bibliotekę Apostolską w Watykanie, Bibliotekę Uniwersytetu w Uppsali. Galerię Narodową we Lwowie czy też Galerię dell’Accademia w Wenecji.

Będą to obrazy, rysunki i grafiki takich artystów, jak: Cigma de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola. Andrea Mantegna, Giorgio Banola, Carlo Urbino, czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji wypełni mit antycznego Apolla.

Pośród dzieł znakomitych artystów, zagoszczą wyjątkowe dokumenty, rękopisy, inkunabuły. Oraz starodruki ściśle związane z osobą Mikołaja Kopernika, także kilka pisanych jego własną ręką. Bez wątpienia, wielką atrakcją wystawy będzie chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma. Na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali.

Obfita prezentacja kopernikańskiej ikonografii, będzie zawierać liczne obrazy prezentujące wielkiego Torunianina po raz pierwszy.

Misterium Słońca Kopernik syn renesansu - zaproszenie na wystawę

Jak zapewnia organizator: – „Jednym słowem, zapowiada się spotkanie z wielkim uczonym, miłośnikiem Italii na tle arcydzieł sztuki włoskiego odrodzenia. Wystawa oraz wydarzenia i wydawnictwa jej towarzyszące odbędą się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego planowanego w ramach obchodów rocznicowych w Toruniu we wrześniu 2023 roku. A ekspozycja stanie się bez wątpienia godnym najwyższej uwagi wydarzeniem wystawienniczym Roku Kopernikańskiego 2023. „

Źródło: materiały organizatora

Polecam materiał wideo: Mikołaj Kopernik – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię

Może cię również zainteresować: Festiwal Saski “Król i Jego Pałac”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia