Zmiany w punktach karnych zaczną obowiązywać od 17 września 2023 roku. Od tego dnia ich przedawnienie będzie następować po upływie jednego roku, a nie jak dotychczas po dwóch latach. Dodatkowo powrócą także szkolenia redukujące punkty karne, dzięki którym z kont kierowców zniknie ich aż 6.
Punkty karne a utrata prawa jazdy
Według przepisów Kodeksu Drogowego maksymalna ilość punktów karnych za wykroczenia drogowe to 24 punkty. Każdy kolejny oznacza utratę prawa jazdy i co za tym idzie konieczność ponownego zdawania egzaminu. Dodać należy, że te zasady dotyczą kierowców powyżej 20 roku życia i ze stażem dłuższym niż jeden rok. Natomiast w przypadku osób poniżej 20 roku życia i posiadających prawo jazdy nie dłużej niż rok, limit ten wynosi 20 punktów. W praktyce oznacza to nic innego jak utrata prawa jazdy i przystąpienie do kolejnego egzaminu. Dlatego zmiana, która niebawem wejdzie w życie, tak bardzo ucieszyła wielu kierowców.
Zmiany w punktach karnych – podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, że: „w ust.2 i 3 wyrazy „2 lat” zastępuje się wyrazami „1 roku”. W praktyce oznacza to, że przedawnienie punktów karnych następować będzie po roku, a nie jak dotychczas po dwóch latach. I, mimo iż ustawa weszła w życie 1 lipca, zmiany te nie zaczęły jeszcze obowiązywać. Powodem było nieprzygotowanie systemu CEPiK, w którym są przechowywane informację o karach. W wyżej wymienionej ustawie pojawił się jedynie zapis, że zostanie ogłoszony termin wejścia w życie nowych przepisów. 1 września 2023 roku w Monitorze Polskim pojawił się właśnie taki dokument, który określił dzień 17 września 2023 roku dniem obowiązywania nowych przepisów odnośnie przedawnienia punktów karnych.
Zmiany w punktach karnych – uwaga na haczyk
Zmiany w punktach karnych, tak bardzo wyczekiwane przez kierowców zaczną obowiązywać 17 września 2023 roku. Pamiętajmy zatem, że wszystkie punkty karne, które otrzymaliśmy do tego dnia, ulegną przedawnieniu na starych zasadach. Tak więc, jeśli 16 września 2023 roku otrzymamy punkty karne, zredukują się one nam dopiero po dwóch latach. Roczny termin przedawnienia będzie dotyczył tylko tych punktów, które kierujący otrzyma od godz. 00:01 17 września 2023 roku.
Zasady kasowania się punktów karnych po roku
Od 17 września 2023 roku będą obowiązywały dwie zasady przedawnienia punktów karnych. Mowa o tym, że:
-punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy grzywny otrzymanej od policjantów w czasie kontroli drogowej i potwierdzone mandatem karnym, będą znikać z ewidencji CEK po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie;
-punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy rozstrzygnięcia sądowego w sprawie o naruszenie przepisów będą się przedawniać po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Znikną z CEK po roku od uprawomocnienia się orzeczenia sądu.
Pamiętajmy jednak, że mimo iż skrócił się termin przedawnienia punktów karnych, nie zmienił się sam moment liczenia biegu przedawnienia. W praktyce oznacza to, że liczy się tu czas opłacenia mandatu, a nie jego otrzymanie. Dodatkowo kolejnym z problemów może być fakt ukarania kierującego nie przez patrol policji, a przez sąd. Wtedy to czas oczekiwania na karę może wydłużyć się nawet o kilka miesięcy. A pamiętajmy, że dopiero po roku uprawomocnienia się orzeczenia sądu z ewidencji znikną nasze punkty karne.
Kursy redukujące 6 punktów karnych
Powrót kursów redukujących 6 punktów karnych to kolejna zmiana, która wejdzie w życie z dniem 17 września 2023 roku. I choć dokument obowiązuje już od 1 lipca 2023 roku, nie oznacza to, że właśnie od tego dnia kierowcy mogli udawać się do WORD-u w celu odbycia szkolenia redukującego 6 punktów karnych. Powodem był fakt, iż w tym konkretnym przypadku nie wystarczyło samo uprawomocnienie się ustawy. Potrzebny był komunikat ministra cyfryzacji mówiący o tym, że CEPiK jest gotowy na redukowanie punktów. Takie rozporządzenie już się pojawiło i tym samym określono termin wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych na 17 września 2023 roku.
Warunki organizacji szkoleń dla kierowców popełniających wykroczenia
Kursy redukujące punkty karne będą przeprowadzane na nieco innych zasadach niż dotychczas. Po pierwsze wykłady będą trwały nie 4,5 godz. a 6 godz. zegarowych. Przy czym kierowca musi odbyć 8 godzin wykładów (czyli 45 minut jedna godzina lekcyjna). Dodatkowo każdy kierowca będzie musiał odbyć ćwiczenia praktyczne, może być to na przykład manewr nagłego hamowania. Plan wykładów przewidziany dla kierujących pojazdami naruszającymi przepisy ruchu drogowego wygląda następująco:
-dwie godziny wykładu w zakresie zasad i przepisów ruchu drogowego. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziana jest tu prezentacja ze studium przypadków;
-dwie godziny wykładu w zakresie wypadków drogowych w Polsce. Chodzi tu między innymi o omówienie ich skutków, przyczyn i sposobów zapobiegania. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film lub prezentacja;
-kolejne dwie godziny wykładu przewidziane są z zakresów prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Zajęcia również w tym przypadku poprowadzi policjant lub osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę na ten temat. W programie pojawi się także film;
-dwie godziny wykładu w zakresie psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. Zajęcia poprowadzi psycholog transportu, który przygotuje dla uczestników także film lub prezentację.
Po ukończeniu szkolenia kierujący pojazdem otrzyma zaświadczenie potwierdzające jego uczestnictwo w zajęciach. Na jego podstawie i informacji przesłanej przez WORD, komendant policji zredukuje 6 punktów karnych z konta kierowcy.
Przeczytaj także: Płonące samochody elektryczne