Stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego

401

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zenon Durka dyrektor MOP i prezes Stowarzyszenia Zegrzynek Szaniawskiego

Stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego działa już od ponad trzech lat na terenie naszego miasta. O jego początkach i działalności opowiedział nam dziś prezes Stowarzyszenia – Pan Zenon Durka w audycji z cyklu „Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom”. Nasz gość jest również dyrektorem MOP-u i aktywnym działaczem społecznym. Zajmuje się spuścizną dramaturga i zabiega o odbudowę dworku pisarza.

O celach i działalności Stowarzyszenia

Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej, artystycznej i społecznej upamiętniającej i promującej twórczość oraz osobę Jerzego Szaniawskiego. Ten dramaturg i literat to człowiek legenda, patriota, który w czasie II Wojny Światowej był związany z ruchem oporu. Pan Zenon postanowił przypomnieć społeczeństwu o tym wybitnym pisarzu podejmując liczne inicjatywy, do których należą między innymi coroczne Festiwale Szaniawskiego. Organizowane są także Dni Szaniawskiego czy spotkania z jego twórczością. Celem Stowarzyszenia jest również wydanie wszystkich dzieł artysty w formie e-booka. Ponadto wspierają oni także ideę odbudowy rodzinnego dworku Szaniawskich w Zegrzynku jako miejsca pracy twórczej i siedziby muzeum. Nasz gość przyznaje, że jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ dworek znajduje się na terenie rezerwatu. Dlatego w planach jest zbieranie podpisów wśród mieszkańców Legionowa wspierających ową inicjatywę.

Pan Zenon przyznaje, że dworek byłby swego rodzaju miejscem kultu Szaniawskiego, gdzie można by było posłuchać poezji czy muzyki fortepianowej. Na dzień dzisiejszy miejsce te wymaga gruntownego remontu, ponieważ zachowały się tylko fragmenty schodów i bramy, resztę stanowią niestety ruiny. W planach Stowarzyszenia jest także zorganizowanie imprezy cyklicznej pod tytułem „Szaniawski i jego epoka”. Wydarzenie miałoby miejsce co dwa lata i przybliżałoby nam nie tylko postać dramaturga, ale również epokę, w której żył i tworzył, a więc koniec XIX i początek XX wieku. Więcej o działalności Stowarzyszenia dowiecie się po wysłuchaniu całej audycji.

Stowarzyszenie Zegrzynek Szaniawskiego

Z Panem Zenonem Durka rozmawiali Patrycja Tabaczek i Dominik Kubalski

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia