30.09 – 1.10 VII Warszawska Wystawa Makiety Kolejowej

VII Warszawska Wystawa Makiet Kolejowej to szansa na powrót do przeszłości dla starszych i niezwykła atrakcyjna, miniaturowa podróż dla młodszych.

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

30.09-1.10 VII Warszawska wystawa makiety kolejowej
30.09-1.10 VII Warszawska wystawa makiety kolejowej

30.09-1.10 VII Warszawska Wystawa Makiety Kolejowej to bez wątpienia wydarzenie, które elektryzuje młodych i starych miłośników modelarstwa czy kolei. W ten weekend bowiem Stacja Muzeum i Mazowieckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zapraszają na „VII Warszawską Wystawę Makiety Kolejowej”. Szykuje się zatem prawdziwe święto miniaturowej kolei. Wydarzenie odbędzie się w muzealnej scenerii zabytkowych lokomotyw i wagonów. Co sprawia, że będzie miało swój niewątpliwy klimat i W tym roku na pasjonatów modelarstwa kolejowego przygotowaliśmy dużą, mierzącą aż 75 metrów makietę kolejową, po której poruszać się będą modele z różnych epok modelarskich: od zabytkowych parowozów, po nowoczesne lokomotywy elektryczne.

Pora zatem przyjrzeć się jakie dodatkowe atrakcje na nas czekają:

– wystawa modeli kolejowych i samochodowych
– makieta kolejowa do sterowania przez dzieci
– symulator dyżurnego ruchu
– pokazy tworzenia drzewek na makietę.

30.09 – 1.10 VII Warszawska Wystawa Makiety Kolejowej – kiedy oglądać?

Wystawę będzie można oglądać:
w sobotę 30 września w godz. 10:00-18:00
w niedzielę 1 października w godz. 9:00-16:00

Jeżeli chodzi o wstęp na wystawę, to odbywa się on w ramach biletu wstępu do muzeum. Ceny kształtują się następująco:
bilet normalny – 18 zł
bilet ulgowy – 9 zł
dzieci do lat 7 – wstęp wolny.

30.09-1.10 VII Warszawska wystawa makiety kolejowej
30.09-1.10 VII Warszawska wystawa makiety kolejowej – wart zobaczyć.

Jej partnerami są: Świat Małej Kolei ks. Janusza Grygiera, Klub Modelarzy Kolejowych „Radomiak”, Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, Beskidzka Grupa Modelarska, Toruńska Makieta Modułowa oraz Kolejkowa Grupa Hobby/Modele.

Modelarstwo kolejowe – hobby dla małych i dużych.

Modelarstwo kolejowe tradycją sięga początków kolejnictwa. Najwięcej zwolenników miało u naszych zachodnich sąsiadów czyli w Niemczech. Głównie za sprawą tamtejszej fabryki zabawek Marklin. W 1891 roku zaprezentowała ona pierwszy model kolejki elektrycznej. Większość modeli kolejowych swoją moc bierze z transformatora, jest bowiem zasilana elektrycznie. Wśród modelarzy kolejowych najbardziej typowe jest kolekcjonowanie modeli lokomotyw oraz wagonów masowo produkowanych przez przedsiębiorstwa. Powszechnie są również modele samodzielne wykonywane przez modelarzy. Wraz z kolekcjonowaniem modeli kolejowych modelarze zajmują się projektowaniem i budowaniem makiet kolejowych z zakupionych elementów lub samodzielne wykonanych. Makiety kolejowe stanowią zatem wierne odwzorowanie współczesnych lub dawnych historycznie kolei w wybranych krainach geograficznych. Rozmiar takiej makiety kolejowej jest dopasowywany i uzależniony od wymaganej powierzchni.

30.09-1.10 VII Warszawska wystawa makiety kolejowej – skala TT


Jeżeli chodzi o skalę, to najbardziej rozpowszechnioną skalą w modelarstwie kolejowym jest wywodząca się z Niemiec skala HO. W modelarstwie też używane są te uznawane za mniejsze rozpowszechnione są również mniejsze skale w modelarstwie jak skala TT typowa dawniej dla Niemiec Wschodnich, skala N stworzona przez przedsiębiorstwo Minitrix oraz skala Z produkowana przez przedsiębiorstwo Märklin. Istnieją również większe skale w modelarstwie kolejowym jak skala 0 oraz zaprezentowane przez zakład Märklin – skala 1, która nadal jest produkowana przez to przedsiębiorstwo. Skale te mają jedynie nostalgiczne znaczenie, nie są obecnie masowo produkowane i rozpowszechnione ze względu na duże rozmiary. Tu niekwestionowanym wyjątkiem jest skala 2, znana bardziej jako kolejka ogrodowa odporna na warunki pogodowe i idealna do dużych ogrodów.

Jeżeli interesują Cię wydarzenia odbywające się w jesienne weekendy – zapraszamy do naszego kalendarium.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia