Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Legionowo

138
Pan Arkadiusz Karwański ze swoim psem o imieniu Zadra

Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Legionowo działa na terenie miasta i okolic już od sześciu lat. Specjalizuje się w poszukiwaniu osób zaginionych z wykorzystaniem wyszkolonych w tym celu psów. O współpracy czworonoga z człowiekiem opowiedział nam dziś w audycji z cyklu “Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” Pan Arkadiusz Karwański z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego Legionowo.

O działalności Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego Legionowo

Misją Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego Legionowo jest ratowanie ludzkiego życia przy ścisłej współpracy człowieka z psem. Jednostka podejmuje działania w przypadku zaginięcia osób na terenie miasta, czy też poza jego granicami. Często ludzie tracą orientację na przykład w lesie podczas grzybobrania bądź spacerów. Wtedy do akcji wkraczają właśnie ratownicy z wyszkolonymi do tych celów psami. Jednostka ściśle współpracuje również z policją, po to aby ich działania były bardziej efektywne. Ponadto prowadzą także działania edukacyjne, które mają na celu uświadomienie kim są i jak pracują psy ratownicze. Dodatkowo uczą jak zachować się w sytuacji zagubienia. Podkreślają, że w takich sytuacjach najważniejszy jest czas. Bowiem niezwłocznie podjęte czynności ratownicze dają większe szanse na odnalezienie osób zaginionych. Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego specjalizuje się w poszukiwaniu osób zarówno na lądzie jak i w wodzie.

O czworonożnych ratownikach

Pan Arkadiusz podkreślił ogromną rolę i znaczenie psów w poszukiwaniu zaginionych osób. Zaznaczył, że jeden dobrze wyszkolony pies potrafi zastąpić nawet 150 osób. Dodatkowo świetnie radzi sobie w warunkach, w których człowiek by sobie nie poradził. Potrafi tropić zarówno na lądzie, jak i w środowisku wodnym. Jest zwierzęciem bardzo inteligentnym i chętnym do współpracy. Ponadto ma doskonale rozwinięty węch i nie jest agresywny. Nasz gość zdradził, że jego pies o imieniu Zadra doskonale wyczuwa jego emocje. Wie kiedy jest spokojny, a kiedy poddenerwowany. Pan Arkadiusz wspomniał, że swoją przygodę z ratownictwem zakończył niedawno pies o imieniu Brant, który przeszedł na zasłużoną emeryturę. Był pierwszym psem ratowniczym Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie Mazowsza i na swoim koncie miał aż 223 akcje. Więcej na temat roli psów w ratownictwie dowiecie się z naszej audycji.

Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Legionowo

Z Panem Arkadiuszem Karwańskim rozmawiali Patrycja Tabaczek i Dominik Kubalski

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem