Wylew czy udar – czym się różnią

499

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wylew czy udar. Na błękitnym tle znajduje się ciemnoszary profil człowieka a na nim kolorowe wyobrażenie mózgu.
Mózg - kiedy natleniona krew do niego nie dopływa, nieodwracalnie umiera.

Bez względu na to czy mówimy o wylewie czy też o udarze oba te schorzenia mają miejsce w mózgu, a spowodowane są zmianami w naczyniach układu krwionośnego. Na tym koniec podobieństw bo chociaż charakteryzują się podobnymi objawami to ich leczenie wygląda odmiennie. Wylew czy udar

Wylew czy udar – przyczyny występowania

Udar mózgu wynika najczęściej ze zmian miażdżycowych w układzie krwionośnym. Miażdżyca doprowadza do pogrubienia i stwardnienia naczynia krwionośnego, które staje się mniej elastyczne i zwężone. Zmiany te mogą wystąpić zarówno w naczyniach doprowadzających krew do mózgu jak i w naczyniach wewnątrz niego.

Z powodu zmian miażdżycowych, wewnętrzna ściana naczyń krwionośnych staje się szorstka i nierówna, a to są idealne warunki do osadzania się na nich skrzepów, oraz płytek miażdżycowych, co w efekcie może skończyć się za sklepieniem światła naczynia krwionośnego. Natomiast gdy taki skrzep bądź płytka miażdżycowa wędrując z krwią, dotrze do naczyń wewnątrz mózgu, może skutecznie zablokować dopływ krwi do niego. Taką sytuację nazywamy udarem niedokrwiennym, statystyki informują, że ten rodzaj schorzenia stanowi 80 ÷ 85% wszystkich udarów.

Warto w tym miejscu nadmienić, że nasz mózg żyje i prawidłowo funkcjonuje tylko wtedy, gdy dopływ krwi do niego jest niczym nie skrępowany. Tak dostarczane jest do niego wszystko czego potrzebuje, w tym tlen. Gdy nastąpi zablokowanie dopływu świeżej krwi, do którejkolwiek jego części, umiera ona z powodu braku tlenu. Im większy obszar mózgu został odcięty od dopływu świeżej krwi, tym większe są zniszczenia spowodowane przez taką blokadę. Zaistniała wtedy sytuacja jest na tyle poważna, że może doprowadzić do śmierci chorego.

Wylew czy udar. grafika komputerowa pokazuje półprzezroczystego człowieka zaciągającego się papierosem. Widać dym wciągany do płuc.
Palenie tytoniu, nr.1 na liście powodów udaru mózgu.

Udar krwotoczny zwany wylewem

Drugą sytuacją równie niebezpieczną, a również wynikającą z problemów spowodowanych przez zwężone i stwardniałe naczynia krwionośne, jest udar krwotoczny zwany wylewem. Bardzo często ten typ udaru jest wynikiem wieloletniego, nieleczonego, niekontrolowanego nadciśnienia. W tym przypadku, krew pod dużym ciśnieniem próbując przedostać się przez mocno zwężone naczynia krwionośne, powoduje pęknięcie ściany naczynia i krwawienie do mózgu. Niejednokrotnie dzieje się tak również wtedy, gdy w mózgu znajduje się tętniak. Jest on niczym innym jak naczyniem krwionośnym, które na skutek podwyższonego ciśnienia zostało rozepchnięte przyjmując wypukły kształt. Taką sytuację możemy porównać do nieprzerwanego nadmuchiwania balonika, który musi w końcu pęknąć, co jest tylko kwestią czasu.

Udar mózgu jak zapobiec?

Trudne pytanie i niema na nie jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością udary, zarówno krwotoczny, jak i niedokrwienny, wynikają ze złego trybu życia lub toczących się w naszym organizmie chorób. Czasami i jedno, i drugie.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru warto:

  • Rzucić palenie tytoniu, ponieważ ten nałóg jest bezsprzecznie przyczyną około 15% śmiertelnych udarów mózgu

  • Ograniczyć spożycie soli, jej nadmiar w codziennej diecie powoduje nadciśnienie

  • Koniecznie pozbądź się nadwagi, ponieważ ona także przyczynia się do powstawania nadciśnienia, miażdżycy i cywilizacyjnego przekleństwa cukrzycy

  • Wprowadź w codziennym żywieniu zdrową dietę, najlepiej wysoko-błonnikową, niskotłuszczową oraz niskocholesterolową. Dowiedziono, że spożywanie tłuszczu poniżej 20%. dziennego zapotrzebowania, może zapobiec rozwojowi zmian miażdżycowych.

Wylew czy udar. Grafika przedstawia przekrój naczynia krwionośnego z przewężeniem spowodowanym przez tłuszcz.
Komórki lipidowe gromadząc się w naczyniach krwionośnych, zawężają ich średnicę prowadząc do wzrostu ciśnienia tętniczego. Stąd już tylko krok do udaru.
  • Kontroluj swoje ciśnienie krwi, im częściej tym lepiej, ponieważ nadciśnienie rozwija się skrycie i w zasadzie bezobjawowo, jest to bardzo ważne.

  • Regularna, codzienna aktywność fizyczna. Ona jest panaceum na wiele przypadłości zdrowotnych, współczesnego świata, powoduje normalizację masy ciała i ciśnienia krwi, oraz co równie istotne bardzo pozytywnie wpływa na nasze krążenie.

Ideałem byłoby wdrożenie w życie wszystkich powyższych zaleceń. Kiedy się rodzimy nasze naczynia krwionośne są gładziutkie i elastyczne, to co się z nimi dzieje w miarę upływu czasu, zależy w głównej mierze od nas i tego jaki tryb życia prowadzimy.

Objawy udaru mózgu

Ogromna ilość udarów przydarza się w nocy bądź nad ranem, gdy wszyscy spokojnie śpią. Wtedy niestety pierwsze symptomy są niezauważalne i nie można udzielić natychmiastowej pomocy. Kiedy jednak w naszej obecności, w domu, w pracy czy gdziekolwiek jesteśmy zauważymy charakterystyczne oznaki wystąpienia udaru u innej osoby, natychmiast dzwońmy po pomoc lekarską. Wylew czy udar, w obu przypadkach, czas ma decydujące znaczenie. Wczesne rozpoczęcie leczenia może powstrzymać destrukcję mózgu.

Takimi objawami są:

– Nagła utrata mowy przekształcająca się w niezrozumiały bełkot, czasem osoba dotknięta udarem nie rozumie wypowiadanych do niej słów.

– Często problemom z mową towarzyszy drętwienie twarzy oraz charakterystyczne opadanie kącika ust po jednej stronie twarzy.

– Pogorszenie bądź utrata widzenia w jednym oku.

– Osłabienie lub niedowład jednej, czasem dwóch kończyn po jednej stronie ciała.

– Zawroty głowy połączone z upadkiem.

Często można zaobserwować wystąpienie kilku symptomów jednocześnie.

Trochę statystyki – wylew czy udar

Niestety statystyki są bezwzględne i jasno określają, że w naszym kraju co roku 30 000 osób, umiera na skutek doznanego udaru mózgu. Aż dla jednej czwartej osób, które przeszły udaru mózgu, pierwszy udar jest tym śmiertelnym. Dla osób, które skończyły 70 lat życia, wskaźnik śmiertelności wzrasta o połowę. Aż 40% chorych, którzy przeżyli udar, będzie potrzebowało specjalnej opieki pielęgnacyjnej do końca swoich dni  natomiast 10% trafia do ośrodków opiekuńczych dla nieuleczalnie chorych. Cała reszta rokuje powrót do zdrowia, a na pewno stają się na tyle sprawni aby być samodzielnymi. Jest również grupa szczęśliwców, którza po długiej i ciężkiej rehabilitacji, wraca do normalnego życia.

Ciekawy materiał wideo: Jak powstaje udar mózgu – film animowany

Może cię również zainteresować: Cukrzyca typu 2 i aktywność fizyczna

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia