Podatek od starego samochodu, w roku 2024 wielu z nas go zapłaci

696

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podatek od starego samochodu. Zbliżenie na żółte tablice pojazdu zabytkowego, na starym amerykańskim samochodzie.
Żółte tablice mają uchronić właściciela przed podatkiem od starego samochodu.

Ponieważ Unia Europejska cały czas jest przekonana, że uratuje klimat na pozostałych 98% naszego globu, już w przyszłym roku wielu posiadaczy starszych samochodów w Polsce, zapłaci kolejny podatek. Ma on w sposób restrykcyjny, zniechęcić do posiadania pojazdu o klasycznym, napędzie spalinowym. W roku 2024, wielu z nas zapłaci podatek od starego samochodu

Ratujemy Ziemię – podatek od starego samochodu

Niestety, Polska jest zobowiązana do wprowadzenia w życie, kolejnego unijnego pomysłu w temacie ochrony klimatu i ekologii. Plan jest prosty, należy zmusić posiadaczy samochodów spalinowych, do przesiadki w bardziej ekologiczne pojazdy, najlepiej aby to były elektryki. W tym celu, konieczne jest wywarcie wystarczająco dużej presji, na posiadaczach pojazdów spalinowych aby sami „z własnej nieprzymuszonej woli” pozbyli się ich. Takim to sposobem w 2024 roku, w naszym kraju ma być wprowadzona jednorazowa opłata w kwocie zależnej, od normy Euro spełnionej przez dany samochód. Od 2026 roku, będzie to podatek naliczany cyklicznie. Jeszcze nie wiadomo jaka będzie kwota nowego podatku, pewne jest że będzie ona zależna od roku produkcji pojazdu, z czym powiązane są normy emisji spalin. Dokładnie chodzi o stopień emisji dwutlenku węgla CO2, oraz tlenków azotu NOx. Krótko mówiąc, im starszy samochód, tym kwota będzie wyższa.

Podatek od starych samochodów. Na pustym parkingu, w słoneczny dzień stoi zaparkowana Toyota Avensis.
Wielka szkoda tej 16-letniej Toyoty, w dodatku ma ona przeklętego przez UE Diesla.

Nowy podatek będzie szczególnie dotkliwy dla Polaków, ponieważ 40% samochodów w naszym kraju, liczy sobie ponad 20 lat.

W kilku krajach europejskich, takowy podatek już funkcjonuje, a nazwany jest “ podatkiem od samochodów spalinowych”. Muszą go płacić obywatele Holandii, Belgii, Irlandii, Włoch czy też Portugalii. W każdym z wyżej wymienionych krajów, jest on obliczany w zróżnicowany sposób, bo oprócz wymienionych norm emisji spalin Euro, w niektórych państwach podatek jest uzależniony także od rodzaju pojazdu, typu paliwa czy też jego wagi. Kwoty, które muszą płacić właściciele samochodów w tych państwach, oscylują w okolicach 500 € kwartalnie. Miejmy tylko nadzieję, że w Polsce sposób naliczania podatku od starych samochodów, będzie chociaż odrobinę bardziej przyjazny dla Obywatela. Czas pokaże jak to się dla nas skończy, jedno co jest w tej chwili pewne, to zwolnienie z tego podatku pojazdów wojskowych oraz zabytkowych.

Podatek od starych samochodów. Na osiedlowym parkingu stoi porzucony Ford Mondeo Kombi. Już nie ma tablic rejestracyjnych a jego cały bok jest zielony od mchu.
Można się spodziewać, że takie widoki staną się naszą codziennością.

A swoją drogą, czy czeka nas wysyp porzuconych byle gdzie i byle jak, starych samochodów pozbawionych numerów identyfikacyjnych?

Ciekawy materiał wideo: „Cmentarzyska“ volkswagenów w USA

Może cię również zainteresować: Spadek popytu na samochody elektryczne

Poznaj też artykuł opisujący e-doręczenia i dowiedz się, jak z nich skorzystać.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia