Gospodarka morska górą – wzrost przeładunków w Gdańsku

W 2022 r. port Gdańsk doświadczył fenomenalnego wzrostu obsługi ładunków o 40,3%. Gospodarka morska wzrosła w Gdańsku dzięki skokowemu wzrostowi, inwestycjom w infrastrukturę portową i dostosowaniu się do trendów w transporcie towarowym. Gdańsk, jako strategiczny port na Bałtyku, zyskał więcej dzięki efektywnemu zarządzaniu i rynkowi handlowemu.

316

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

naftoport gospodarka morska, statek z holownikiem, Flota handlowa
Ograniczenie dostępności rosyjskiej ropy naftowej dla indyjskich rafinerii prowadzi do zmniejszenia liczby jednostek dostarczających ten surowiec

Wzrost obsługi ładunków w Gdańsku w 2022 roku był fenomenalny, osiągając 40,3%. Ten skokowy wzrost wyniósł port do jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów w UE w danym okresie. To znaczące podniesienie wydajności i obsługi ładunkowej wpłynęło na zwiększenie znaczenia Gdańska na mapie transportu morskiego.

Gdańskie porty korzystają z lepszej koniunktury w portach UE

Ten wzrost może wynikać z różnych czynników. Gdańsk, będący strategicznym portem na Bałtyku, mógł skorzystać z poprawy sytuacji gospodarczej w regionie, co doprowadziło do wzrostu handlu międzynarodowego. Inwestycje w infrastrukturę portową, efektywne zarządzanie i dostosowanie się do zmieniających się trendów w transporcie towarowym mogą również przyczynić się do tego wzrostu.

Zwiększona obsługa w gdańskim porcie może być wynikiem rozwoju logistyki i bardziej efektywnych procesów przeładunkowych. To może również odzwierciedlać przesunięcie tras handlowych i zwiększoną konkurencyjność Gdańska jako punktu przeładunkowego dla regionu bałtyckiego.

Ten znaczący wzrost jest istotny dla Polski, podnosząc rolę kraju jako ważnego gracza w transporcie morskim w UE i umacniając pozycję Gdańska jako kluczowego portu w regionie bałtyckim. Gospodarka morska w perspektywie wzrostu.

Główne wnioski:

  • W 2022 roku handel morski w UE odnotował niewielki wzrost po spadku w latach 2020 i 2021.
  • Największy wzrost odnotowano w portach położonych w Europie Środkowej i Wschodniej – Gdańsk.
  • Holandia pozostała największym krajem UE pod względem morskiego transportu towarowego.
  • Rotterdam, Antwerpia-Brugia i Hamburg pozostały trzema największymi portami UE.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia