Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie, Chinach i USA

Rosnąca sprzedaż samochodów elektrycznych (EV) na całym świecie. Europejska sprzedaż EV wzrosła o 90%, przewyższając 2,6 miliona sztuk w 2023 roku. Chiny największym rynkiem EV odpowiedzialne za 54% globalnej sprzedaży - 7,3 mln sztuk. Polityki rządowe i dostępność modeli EV pomagają w Tym czyli sztuczne wspomaganie.

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrasta na zdjęciu KIA EV9
Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrasta na zdjęciu KIA EV9

Sprzedaż samochodów elektrycznych (EV) na całym świecie rośnie w szybkim tempie. W 2023 roku globalna sprzedaż EV wyniosła 15 milionów sztuk, co stanowi wzrost o 90% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Sprzedaż samochodów elektrycznych: Europa

Europa jest dużym rynkiem EV. W 2023 roku Europa odpowiadała za 26% wszystkich światowych sprzedaży EV, czyli około 2,6 miliona sztuk. Rosnąca sprzedaż EV w Europie jest napędzana przez szereg czynników, w tym:

 • Polityki rządowe: Większość europejskich rządów wprowadziło dotacje i ulgi podatkowe na zakup EV.
 • Zwiększona dostępność modeli EV: W Europie jest szerszy wybór modeli EV niż w Stanach Zjednoczonych.
Megane EV w kolorze czerwonym
czerwone Megane EV

Sprzedaż samochodów elektrycznych: Chiny

 • Chiny są największym rynkiem EV na świecie. W 2023 roku Chiny odpowiadały za 54% wszystkich światowych sprzedaży EV, czyli około 7,3 miliona sztuk.
 • Rosnąca sprzedaż EV w Chinach jest napędzana przez szereg czynników, w tym:
 • Polityki rządowe: Rząd chiński wprowadził szereg polityk wspierających rozwój sektora EV, w tym dotacje, ulgi podatkowe i zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi w niektórych miastach.
 • Zwiększona dostępność modeli EV: W Chinach jest największy wybór modeli EV na świecie
 • Rosnąca świadomość korzyści środowiskowych EV wśród konsumentów chińskich: Wśród chińskich konsumentów rośnie świadomość korzyści środowiskowych EV.

Sprzedaż samochodów elektrycznych: USA

Stany Zjednoczone są trzecim co do wielkości rynkiem EV na świecie. W 2023 roku Stany Zjednoczone odpowiadały za 12% wszystkich światowych sprzedaży EV, czyli około 1,2 miliona sztuk. Rosnąca sprzedaż EV w Stanach Zjednoczonych jest napędzana przez szereg czynników, w tym:

 • Polityki rządowe: Rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził szereg polityk wspierających rozwój sektora EV, w tym dotacje, ulgi podatkowe i przepisy dotyczące emisji spalin.
 • Zwiększona dostępność modeli EV: W Stanach Zjednoczonych jest szeroki wybór modeli EV, w tym wielu modeli produkowanych przez amerykańskie firmy.

Konkluzja na przyszłość

Sprzedaż samochodów elektrycznych (EV) na całym świecie rośnie w szybkim tempie i jest prawdopodobne, że będzie kontynuować ten trend w nadchodzących latach. W Europie, Chinach i Stanach Zjednoczonych, które są największymi rynkami EV na świecie, istnieje szereg czynników, które napędzają wzrost sprzedaży EV. Do tych czynników należą:

 • Polityki rządowe wspierające rozwój sektora EV, takie jak dotacje, ulgi podatkowe i przepisy dotyczące emisji spalin
 • Zwiększona dostępność modeli w różnych cenach i rozmiarach
 • Świadomość korzyści środowiskowych EV, takich jak zmniejszona emisja zanieczyszczeń i hałasu

Oczekuje się, że EV będą stanowić 40% wszystkich światowych sprzedaży nowych samochodów osobowych do 2025 roku. W Europie i Chinach, które są liderami w zakresie rozwoju EV, udział EV w rynku może być jeszcze wyższy. Rozwój EV ma potencjalnie znaczący wpływ na środowisko i gospodarkę. EV emitują mniej zanieczyszczeń niż samochody z silnikami spalinowymi, co może pomóc w poprawie jakości powietrza i zmniejszeniu zmian klimatycznych. EV są również bardziej wydajne pod względem energetycznym niż samochody z silnikami spalinowymi, co może pomóc w zmniejszeniu zużycia energii.

Rozwój EV może również mieć wpływ na gospodarkę. Sektor EV jest szybko rozwijającym się sektorem, który tworzy nowe miejsca pracy i generuje nowe inwestycje. EV mogą również pomóc w tworzeniu nowych możliwości biznesowych, takich jak rozwój infrastruktury ładowania EV. Ogólnie rzecz biorąc, rozwój EV jest pozytywnym trendem, który ma potencjał do poprawy środowiska i gospodarki. A w Polsce prąd jest produkowany głównie z węgla!!!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia