Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”

Rozmowa z Panem Stanisławem Gołąbkiem - prezesem Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów"

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej
Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów" działa na terenie miasta Legionowo propagując etos Armii Krajowej i Szarych Szeregów

Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” ma na celu propagowanie etosu i tradycji niepodległościowych Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Ponadto kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej i bohaterach walczących o wolną Polskę. O tym wszystkim opowie nam dziś w audycji z cyklu „Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” prezes Stowarzyszenia, Pan Stanisław Gołąbek.

Cele i zadania Stowarzyszenia

Głównym celem Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” jest zapewnienie kontynuacji pamięci, etosu i tradycji niepodległościowych Armii Krajowej i Szarych Szeregów w kolejnych pokoleniach. Dodatkowo Stowarzyszenie zajmuje się między innymi takimi działaniami jak:

-prowadzenie prac nad popularyzacją wiedzy o wydarzeniach historycznych;

-organizowanie w Legionowie obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych;

-organizowanie uroczystości związanych z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego w Legionowie;

-spotkania z kombatantami Armii Krajowej;

-udział w akcji świątecznej dla kombatantów „Paczka dla Bohatera”;

-czynny udział w uroczystościach patryiotycznych organizowanych przez instytucje, jednostki samorządu terytorialnego i Wojsko Polskie;

-opieka nad grobami kombatantów i bohaterów walki o wolną Polskę.

Ponadto Stowarzyszenie wraz z Muzeum Historycznym w Legionowie współorganizuje co roku konkurs wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach. Konkurs jest podzielony na trzy kategorie wiekowe: dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Wszystkie materiały niezbędne do nauki znajdziecie na stronie interentowej Stowarzyszenia, jak również wszelkie informacje na temat: jak zostać członkiem Stowarzyszenia. W związku z tym, iż w przyszłym roku przypada 80 rocznica Powstania Warszawskiego ZOPAK „Brzozów” planuje zorganizować wystawę. Poświęcona ona będzie tematyce Powstania na terenie Legionowa i odbędzie się na parterze Dworca PKP w Legionowie. Dodajmy, że będzie można ją oglądać przez 63 dni, tyle ile trwało powstanie. Po więcej ciekawych informacji historycznych zapraszamy do wysłuchania całej audycji i rozmowy ze Stanisławem Gołąbkiem.

Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”

Z Panem Stanisławem Gołąbkiem rozmawiała Patrycja Tabaczek i Dominik Kubalski

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Brak postów do wyświetlenia