Chorobowe będzie płacił ZUS od pierwszego dnia zwolnienia

Chorobowe płaci dziś pracodawca przez 33 dni, odtąd będzie płacił ZUS - co to oznacza dla przedsiębiorców i pracowników?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chorobowe będzie płacił ZUS od pierwszego dnia
Chorobowe będzie płacił ZUS od pierwszego dnia

Obecnie, w Polsce, chorobowe pracownika jest płacone przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. Po tym okresie, przez kolejne 112 dni, chorobowe płaci ZUS. Nowa zmiana, zapowiadana przez rząd, oznacza, że chorobowe pracownika będzie płacone przez ZUS od pierwszego dnia niezdolności do pracy.

ZUS a nie pracodawca to rewolucja?

  • Zmienia to dotychczasowy system odpowiedzialności za chorobowe. Do tej pory, to pracodawca ponosił koszty chorobowego przez pierwsze 33 dni. Nowa zmiana oznacza, że to ZUS będzie ponosił te koszty od pierwszego dnia.
  • To znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy będą mogli skupić się na prowadzeniu swojej działalności, bez konieczności martwienia się o koszty chorobowego pracowników.
  • To również wsparcie dla pracowników. Pracownicy będą mogli liczyć na szybsze wypłaty chorobowego, bez konieczności czekania na 33 dni.

Jak to będzie wyglądać w praktyce i ile będzie kosztować?

Pracownik, który zachoruje, będzie musiał zgłosić swoją niezdolność do pracy pracodawcy. Pracodawca będzie przekazywał informację o niezdolności do pracy do ZUS. ZUS będzie wypłacał pracownikowi chorobowe od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Według wstępnych szacunków, zmiana ta będzie kosztować budżet państwa około 11 miliardów złotych. To właśnie tyle pieniędzy przedsiębiorcy zapłacili za chorobowe swoich pracowników w 2022 roku.

Czy to jest możliwe że chorobowe będzie płacił ZUS od pierwszego dnia?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak rząd zamierza sfinansować tę zmianę. Rząd może na przykład zwiększyć składki na ubezpieczenie społeczne, albo znaleźć inne źródła finansowania. Podsumowując, zmiana ta oznacza znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców i wsparcie dla pracowników. Jest to realizacja jednej z obietnic wyborczych nowego rządu. Korzyści bywają złudne a ktoś musi za to zapłacić. Pamiętajmy że pieniądze które tak łatwo wydaje rząd pochodzą z naszych portfeli. Jaki to by rząd nie był to portfele są nasze i to akurat się nie zmienia.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia