Polska otrzyma 111 miliardów euro z funduszy unijnych

Unijne fundusze zapewnią Polsce 111 miliardów euro w latach 2023-2027. Transformacja energetyczna, gospodarka cyfrowa, inwestycje w infrastrukturę – KPO to krok we właściwym kierunku.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bruksela uderza w Polskę za zanieczyszczenia. Jeśli Polska nie zareaguje w zadowalającym stopniu, KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE
Bruksela uderza w Polskę za zanieczyszczenia. Jeśli Polska nie zareaguje w zadowalającym stopniu, KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE

Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Oznacza to, że Polska otrzyma 111 miliardów euro z funduszy unijnych w latach 2023-2027. Czyli pierwsze pieniądze jeszcze w tym roku? 111 miliardów euro z funduszy unijnych to duża kwota

KPO koncentruje się na trzech głównych obszarach:

  • Transformacja energetyczna: Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. KPO ma na celu wsparcie tego celu poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i niskoemisyjny transport.
  • Gospodarka cyfrowa: Polska chce stać się liderem gospodarki cyfrowej w Europie. KPO ma na celu wspieranie tego celu poprzez inwestycje w sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i edukację cyfrową.
  • Społeczna i gospodarcza spójność kraju: Polska chce zmniejszyć dysproporcje rozwojowe między regionami kraju. KPO ma na celu wspieranie tego celu poprzez inwestycje w infrastrukturę, edukację i zdrowie.

Dla Polski transformacja energetyczna jest szansą na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie zależności od importu energii i rozwój nowych technologii. Obecnie w Polsce około 70% energii elektrycznej jest wytwarzane z węgla. Jest to jeden z najwyższych udziałów węgla w energetyce w Europie. Węgiel jest paliwem kopalnym, które emituje duże ilości gazów cieplarnianych, przyczyniając się do zmian klimatu.

Transformacja energetyczna oznacza stopniowe wycofywanie się z węgla i zastępowanie go źródłami odnawialnymi, takimi jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna i geotermalna. W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska planuje przeznaczyć 32 miliardy euro na transformację energetyczną. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje w:

To oznacza poprawę dla gospodarki, przedsiębiorców ale i zwykłych obywateli

Zatwierdzenie KPO to pozytywna wiadomość dla Polski. Oznacza, że Polska będzie mogła rozpocząć realizację inwestycji w ramach KPO, które mają znaczący potencjał do poprawy życia Polaków. Ogłoszenie Komisarza ds. budżetu i administracji Johannesa Hahna, że Komisja Europejska znajdzie sposób, aby udostępnić Polsce te środki, jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji KPO. Jest to również sygnał, że Komisja Europejska jest gotowa współpracować z nowym polskim rządem.

Podsumowanie

Polska otrzyma 111 miliardów euro z funduszy unijnych w ramach zatwierdzonego Krajowego Planu Odbudowy. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje w transformację energetyczną, gospodarkę cyfrową i społeczną i gospodarczą spójność kraju. Zatwierdzenie KPO to pozytywna wiadomość dla Polski i sygnał, że Komisja Europejska jest gotowa współpracować z nowym polskim rządem.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia