Zmiana warty w Spółkach Skarbu Państwa nie będzie łatwa

Zmiana warty w Spółkach Skarbu Państwa - spółki takie jak PGE będą trudnościami. Poprzednie rządy chętnie obsadzali swoimi ludźmi, co skutkowało nepotyzmem i klientelizmem. Co zmienia nowa ekipa

286

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosja a zagrożenie dla Europy - ostrzeżenie premiera Tuska.
- Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu, i agresja na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich- powiedział Donald Tusk

Poprzednicy, czyli rządy Prawa i Sprawiedliwości, również chętnie obsadzali stanowiska w spółkach Skarbu Państwa swoimi ludźmi. Często byli to politycy lub osoby związane z partią rządzącą. W efekcie w wielu spółkach Skarbu Państwa doszło do swoistego nepotyzmu i klientelizmu. Zmiana warty w Spółkach Skarbu Państwa to wyzwanie.

Czyszczenie kadrowe w spółkach Skarbu Państwa przez nową ekipę rządową to powtórka działań poprzedników?

Poprzednicy, czyli rządy Prawa i Sprawiedliwości, również chętnie obsadzali stanowiska w spółkach Skarbu Państwa swoimi ludźmi. Często byli to politycy lub osoby związane z partią rządzącą. W efekcie w wielu spółkach Skarbu Państwa doszło do swoistego nepotyzmu i klientelizmu. Nowa ekipa rządowa również zapowiadała, że przeprowadzi czystki w spółkach Skarbu Państwa. Dotychczas udało jej się odwołać z rady nadzorczej Orlenu Janinę Goss, przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego. Jednak w przypadku innych spółek, takich jak PGE, sprawa jest bardziej skomplikowana.

W przypadku PGE, a także innych spółek, w których członków rad nadzorczych powołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy, nowy rząd musi najpierw uzyskać większość na walnym zgromadzeniu, aby móc odwołać dotychczasowych członków rady. To może być trudne, ponieważ w wielu spółkach Skarbu Państwa nadal zasiadają osoby związane z poprzednimi rządami. Jednak nowy rząd może również wykorzystać inne sposoby, aby obsadzić stanowiska w spółkach Skarbu Państwa swoimi ludźmi. Może np. zmienić statuty spółek, aby umożliwić sobie mianowanie nowych członków rad nadzorczych bez konieczności uzyskiwania zgody walnego zgromadzenia.

Jakie są konkluzje co do powtórki z rozrywki?

Podsumowując, można powiedzieć, że nowa ekipa rządowa rzeczywiście zamierza przeprowadzić czystki w spółkach Skarbu Państwa. Jednak nie jest to takie proste, jak w przypadku Orlenu. W przypadku innych spółek, w których członków rad nadzorczych powołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy, nowy rząd musi najpierw uzyskać większość na walnym zgromadzeniu, aby móc odwołać dotychczasowych członków rady. Czy jako następcy po osiągnięciu celu zabetonują się jeszcze mocniej jak PiS?

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia