ZERO gwiazdek w testach zderzeniowych

Choć to rzadkość, dwa badane przez ANCAP samochody nie otrzymały ani jednej gwiazdki.

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ZERO gwiazdek w testach zderzeniowych - biały samochód zostaje uderzony w prawe drzwi, symulacja nawinięcia się na drzewie
Testowe drzewo "przesunęło" kierowcę na środek pojazdu.

Testy zderzeniowe to nieodzowny element oceny bezpieczeństwa samochodów. Niektóre modele jednak nie spełniają podstawowych kryteriów i otrzymują najniższą możliwą ocenę: zero gwiazdek w testach zderzeniowych

ANCAP: australijski odpowiednik Euro NCAP

W Europie mamy do czynienia z systemem oceny bezpieczeństwa samochodów Euro NCAP, który jest uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych i rygorystycznych na świecie. W Australii i Nowej Zelandii natomiast obowiązuje ANCAP, czyli Australasian New Car Assessment Program. Jest to niezależna organizacja, która przeprowadza testy zderzeniowe i ocenia poziom ochrony kierowców, pasażerów i pieszych.

Zasady testowania są podobne do tych stosowanych w Euro NCAP, a wyniki są publikowane w formie gwiazdek, od jednej do pięciu. Im więcej gwiazdek, tym lepsze bezpieczeństwo oferuje dany model. ANCAP ma na celu nie tylko informować konsumentów o jakości samochodów, ale także zachęcać producentów do wprowadzania coraz lepszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Te dwa modele, uzyskały ZERO gwiazdek w testach zderzeniowych

Niestety, nie wszystkie samochody dostępne na rynku australijskim i nowozelandzkim spełniają oczekiwania ANCAP. W ostatnich testach zderzeniowych dwie marki otrzymały najgorszą możliwą ocenę: zero gwiazdek. Są to MG5 oraz Mahindra Scorpio.

MG5 to sedan produkowany przez chińską firmę MG Motor, która należy do koncernu SAIC. Jest to auto z segmentu C, które ma być konkurencją dla takich modeli jak Ford Focus czy Toyota Corolla. Mahindra Scorpio to SUV indyjskiej marki Mahindra, która specjalizuje się w produkcji pojazdów terenowych i rolniczych. Jest to auto z segmentu D, które ma być alternatywą dla takich modeli jak Hyundai Santa Fe czy Kia Sorento.

ZERO gwiazdek w testach zderzeniowych - wielki, srebrny, terenowy SUV uderzony w tylne drzwi pasażera, symulowane zderzenie boczne z innym pojazdem.
ZERO gwiazdek w testach zderzeniowych również dla SUV-a Mahindra Scorpio.

Oba samochody zostały poddane czterem rodzajom testów zderzeniowych: czołowym pełną szerokością, czołowym fragmentem pasa czołowego, bocznym i bocznym z uderzeniem słupa. W każdym z nich otrzymały bardzo niskie wyniki, zarówno pod względem ochrony dorosłych, jak i dzieci. Ponadto, oba samochody nie dysponują żadnymi systemami asystującymi kierowcy, takimi jak ABS, ESP, czy wspomaganie hamowania awaryjnego.

ZERO gwiazdek w testach zderzeniowych za brak podstawowych elementów bezpieczeństwa

ANCAP krytykuje producentów MG5 i Mahindra Scorpio za to, że zignorowali podstawowe elementy bezpieczeństwa, które są już standardem w większości nowych samochodów. Przykładem jest kontrolowana strefa zgniotu, czyli część nadwozia, która ma za zadanie pochłaniać energię uderzenia i chronić pasażerów przed obrażeniami. W MG5 i Mahindra Scorpio ta strefa jest niewystarczająca, co powoduje, że siła uderzenia jest przenoszona na kabinę i zagraża życiu oraz zdrowiu osób wewnątrz pojazdu.

Innym przykładem są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, czyli pasy, które mają trzy punkty mocowania: na ramieniu, na biodrze i na podłodze. Są one niezbędne do utrzymania ciała w odpowiedniej pozycji podczas zderzenia i zapobiegania wypadnięciu z fotela. W MG5 i Mahindra Scorpio brakuje takich pasów na środkowym miejscu na tylnej kanapie. To oznacza, że osoba tam siedząca jest narażona na duże ryzyko obrażeń.

Znaczenie bezpieczeństwa samochodów

Testy zderzeniowe ANCAP pokazują, że nie wszystkie samochody są takie same pod względem bezpieczeństwa. Niektóre modele oferują wysoki poziom ochrony, a inne zaniedbują nawet podstawowe kwestie. Dlatego warto zwracać uwagę na wyniki testów zderzeniowych, gdy wybieramy samochód dla siebie i swojej rodziny. Nie chodzi tylko o kwestię komfortu i prestiżu, ale przede wszystkim o kwestię życia i zdrowia.

Bezpieczeństwo samochodów nie zależy tylko od producentów, ale także od kierowców. Nawet najlepszy samochód nie uchroni nas przed wypadkiem, jeśli będziemy jeździć nieostrożnie, nie będziemy przestrzegać przepisów, czy nadużywać alkoholu. Dlatego należy pamiętać o odpowiedzialności za siebie i innych, gdy siadamy za kierownicą. Tylko wtedy możemy cieszyć się z jazdy i docierać do celu bezpiecznie.

SŁUCHAJ NAS ONLINE!

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia