Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego

Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego w w przeddzień zburzenia go przez Niemców 29 grudnia 1944.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego Pałac Saski foto NAC
Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego Pałac Saski foto NAC

Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego, w przeddzień rocznicy zburzenia go przez Niemców 29 grudnia 1944. Tego dnia po ponad dwustu latach istnienia, zniknął z mapy Warszawy Pałac Saski. To właśnie 29 grudnia Niemcy wysadzili dwie ostatnie kolumny, a zwały gruzu pokryły mauzoleum Nieznanego Żołnierza, którego arkady przygotowane do wysadzenia jako jedyne przetrwały. Dlaczego Niemcy nie zniszczyli przygotowanych do wysadzenia arkad, które przetrwały do dnia dzisiejszego nie dowiemy się prawdopodobnie nigdy.

Pałac Saski został wzniesiony w Warszawie w XVII wieku. Pierwotnie był to barokowy pałac należący do Jana Andrzeja Morsztyna, podskarbiego wielkiego koronnego. W 1713 roku pałac został zakupiony przez króla Augusta II Mocnego, który przekazał go swojej żonie Konstancji. W latach 1740-1763 pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym według projektu Dominika Merliniego.

Pałac Saski był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski. To tu w 1788 roku odbył się w nim sejm czteroletni, który uchwalił Konstytucję 3 maja. W latach 1807-1815 pałac był siedzibą Rządu Centralnego Księstwa Warszawskiego, aby w 1816 roku zostać sprzedanym miastu Warszawie. W pałacu pierwsze siedem lat życia mieszkał Chopin.

Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego Pałac Saski i uroczystości foto NAC
Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Pałacu Saskiego Pałac Saski i uroczystości foto NAC

Pałac Saski w okresie międzywojennym

Okres międzywojenny to czas gdy Pałac Saski był siedzibą wielu instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego i Biblioteki Narodowej. Na przełomie lat 1922-23 w pałacu mieszkał marszałek Józef Piłsudski. W 1925 roku w pałacu został odsłonięty Grób Nieznanego Żołnierza i wreszcie złamano niemiecką Enigmę, swoją siedzibę miało też wojsko.

W czasie II wojny światowej Pałac Saski został zajęty przez Niemców. Zanim przygotowano pałac do wysadzenia wywieziono wszystko co cenne i co pozostało w pałacu. Akcja wiercenia górniczymi świdrami otworów pod ładunki wybuchowe w dwóch pałacach – Brühla i Saskim zajęła Niemcom blisko dwa tygodnie. Pałac Brühla wysadzono 18 grudnia, następnie przyszedł czas na Pałac Saski. Pierwsze ładunki zdetonowano 27 grudnia 1944 i wtedy większa część legła w gruzach. Ocalałe kolumny nad Grobem Nieznanego Żołnierza wysadzono 29 grudnia 1944 roku. Ocalał jedynie fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Zapewne nigdy nie dowiemy się dlaczego w wywierconych w arkadach otworach niemieccy saperzy nie umieścili ładunków wybuchowych.

Prezydent Duda za odbudową Pałaców Brühla i Saskiego

W latach 2021-2023 podjęto decyzję o odbudowie Pałacu Saskiego. Prace budowlane rozpoczęły się w 2023 roku i mają potrwać do 2025 roku. O odbudowę tego miejsca od lat zabiegają historycy, aktywiści i mieszkańcy Warszawy.

7 lipca 2021 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.

12 października 2023 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na konspekt odbudowy Pałacu. Wzięło w nim udział jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. Zwycięzcą konkursu została firma WXCA sp. z o.o.

Nieodkryte podziemia Pałacu Saskiego – enigma, tajny tunel i Polska niepodległość

Trzaskowski wysadza projekt odbudowy. Ruiny Pałacu Saskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza foto.NAC
Trzaskowski wysadza projekt odbudowy. Ruiny Pałacu Saskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza foto.NAC

Trzaskowski wysadza projekt odbudowy Rząd Tuska bierze wzór z komunistów

Wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że widzi, iż rząd chce się wycofać z odbudowy Pałacu Saskiego, jest znacząca z kilku powodów.

Po pierwsze, jest to sygnał, że miasto Warszawa nie jest przekonane do tego projektu. Prezydent Trzaskowski od początku był sceptyczny wobec odbudowy pałacu, argumentując, że jest to zbyt kosztowna inwestycja, która powinna być skoncentrowana na innych priorytetach, takich jak rozwój infrastruktury miejskiej czy pomoc społeczna. Wydawanie pieniędzy publicznych na betonowanie miasta, kładkę donikąd lub inwestycje w jajka czy innego typu wyprowadzanie pieniędzy z kasy miejskiej uważa się tu za celową.

Po drugie, wypowiedź Trzaskowskiego może pośrednio wpłynąć na decyzję rządu o kontynuowaniu odbudowy pałacu. Poprzedni rząd, który do tej pory prowadził prace przygotowawcze do inwestycji niestety poniósł porażkę. Wygląda na to że inwestycja zostanie odłożona na lata następne. 

Po trzecie, wypowiedź Trzaskowskiego może wywołać dyskusję publiczną na temat odbudowy Pałacu Saskiego. Jest to temat, który budzi wiele emocji, zarówno po stronie zwolenników, jak i przeciwników inwestycji. 

Ostatecznie, czy rząd zdecyduje się na kontynuowanie odbudowy Pałacu Saskiego, będzie zależało od wielu czynników, w tym od wyników analizy dokumentacji inwestycji, od sytuacji finansowej państwa oraz od stanowiska opinii publicznej. Tak rząd Tuska jak i Trzaskowski za nic mają opinię publiczną czego najlepszym przykładem jest sprawa SCT.

Trzaskowski kukiełka Tuska wysadza Pałac Saski

Obecnie można wyobrazić sobie dwa możliwe scenariusze w związku z wypowiedzią prezydenta Trzaskowskiego.

Scenariusz pierwszy – Rząd może podjąć decyzję o zaprzestaniu odbudowy pałacu. W tym przypadku miasto musiałoby znaleźć inne rozwiązanie dla zagospodarowania terenu, na którym znajduje się pałac.

Scenariusz drugi – Rząd może podjąć decyzję o zawieszeniu odbudowy pałacu do czasu wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z inwestycją. W tym przypadku miasto nadal będzie mogło korzystać z terenu pałacu, ale nie będzie mogło rozpocząć prac budowlanych.

Czy któryś zostanie zrealizowany, okaże się wkrótce.

Jeśli rząd zdecyduje się na zaprzestanie odbudowy pałacu, będzie to oznaczało porażkę dla zwolenników tej inwestycji, którzy od lat zabiegają o jej realizację. Będzie to również oznaczało, że jeden z najważniejszych symboli Warszawy pozostanie w ruinie.

Nie trudno powiedzieć, jaki scenariusz zostanie zrealizowany. Jak poprzednim razem padnie hasło „piniędzy niema i nie będzie” 

Zaskoczenia taką zapowiedzią nie kryje Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy państwowej spółki celowej Pałac Saski.

Stanowisko opinii publicznej. Z sondaży wynika, że większość Polaków jest za odbudową Pałacu Saskiego. Czy obecny rząd będzie chciał wziąć pod uwagę opinię publiczną, aby uniknąć protestów. A może użyje pałek i gazu co już zdążył pokazać przez kilka dni urzędowania.

Na zakończenie zachęcam do zapoznania się z artykułem – Kierowca Trzaskowskiego piratem drogowym

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznajcie swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Wydarzenia jakie mogą Was zainteresować w Warszawie i na Mazowszu w cotygodniowym skrócie Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 21-27.12.2023

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

 

 

Brak postów do wyświetlenia