Plany ministra cyfryzacji

Plany ministra cyfryzacji dotyczące usług publicznych, w tym kierowców i właścicieli pojazdów, obawy związane z inwigilacją

257

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Plany ministra cyfryzacji dotyczące pojazdów, kierowców a być może inwigilacji społeczeństwa - Krzysztof Gawkowski
Plany ministra cyfryzacji dotyczące pojazdów, kierowców a być może inwigilacji społeczeństwa - Krzysztof Gawkowski

Plany ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego dotyczące cyfryzacji usług publicznych, w tym usług dla kierowców i właścicieli pojazdów, są godne pochwały. Udostępnienie opcji zdalnej rejestracji pojazdu to duży udogodnienie dla obywateli, które pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Zmiany w aplikacji mObywatel są również pozytywnym krokiem, ponieważ ułatwią dostęp do usług publicznych.

Jednakże, plany te mogą również budzić pewne obawy związane z inwigilacją. Udostępnienie informacji o rejestracji pojazdu przez aplikację mObywatel oznacza, że państwo będzie miało dostęp do tych informacji. Może to zostać wykorzystane do celów kontrolnych lub monitorowania obywateli.

Oczywiście, aby tak się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów i zabezpieczeń. Niestety jak widać po działaniach rządu Tuska wprowadzanie przepisów polega na obchodzeniu prawa lub jego łamaniu. Należy przede wszystkim zapewnić, że dostęp do informacji o rejestracji pojazdów będzie ograniczony do osób uprawnionych. Ponadto, należy zapewnić, że informacje te będą przechowywane w bezpieczny sposób i nie będą udostępniane bez uzasadnionej przyczyny.

Plany ministra cyfryzacji - Krzysztof Gawkowski - biuro
Plany ministra cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski – biuro

Prawdziwe plany ministra cyfryzacji mogą być związane z próbą inwigilacji

Ogólnie rzecz biorąc, plany ministra Gawkowskiego są pozytywnym krokiem w kierunku cyfryzacji państwa. Jednakże, należy zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia związane z inwigilacją i podjąć odpowiednie kroki, aby je wyeliminować.

Oto kilka konkretnych propozycji, które mogłyby pomóc w ograniczeniu ryzyka inwigilacji:

  • Dostęp do informacji o rejestracji pojazdów powinien być ograniczony do osób uprawnionych, takich jak policjanci, pracownicy wydziałów komunikacji lub urzędów skarbowych.
  • Informacje o rejestracji pojazdów powinny być przechowywane w bezpieczny sposób, z wykorzystaniem odpowiednich zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych.
  • Informacje o rejestracji pojazdów nie powinny być udostępniane bez uzasadnionej przyczyny.

Oczywiście, ostateczny kształt przepisów i zabezpieczeń będzie zależał od decyzji politycznych. Jednakże, ważne jest, aby już na etapie planowania uwzględnić te kwestie i podjąć działania, które będą chronić prywatność obywateli.

Sylwetka ministra cyfryzacji

Krzysztof Gawkowski – człowiek który deklaruje się jako katolik, jest z Wołomina i zajmuje się handlem na Jarmarku Europa. Czy może być wiarygodnym ministrem cyfryzacji? Mało tego, promotorem jego pracy był Leszek Moczulski (w latach 1969–1977 tajny współpracownik SB – TW Lech). W 2011 uzyskał na Akademii Humanistycznej w Pułtusku stopień doktora nauk humanistycznych. A jak powiedział Stanisław Anioł z serialu Stanisława Barei „myśmy w Pułtusku nie takie rzeczy robili”. W 2013 wspólnie z  Leszkiem Millerem komunistycznym aparatczykiem, od czasów stanu wojennego, członkiem PZPR i PRON napisał wstęp do „Niezbędnika historycznego lewicy”. Dnia 13 grudnia 2023 roku został powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę  na stanowiska wicepremiera i ministra cyfryzacji. Przez cały okres swojej kariery należał do Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy, Lewica i Demokraci, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Zjednoczona Lewica, SLD Lewica Razem, Wiosna, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Nowa Lewica.

Krzysztof Gawkowski: Wicepremier, Minister Cyfryzacji w Rządzie

Na zakończenie zachęcam do lektury artykułu Anuluj Mandat odcinkowy pomiar – INWIGILACJA

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia