Firma Xiaomi, którą znamy przede wszystkim z produkcji smartfonów oraz całej masy innych urządzeń elektronicznych, postanowiła wejść na rynek motoryzacyjny. W marcu 2023 roku, chiński gigant zaprezentował swój pierwszy samochód elektryczny, Xiaomi SU7
Xiaomi – od księgarni do samochodu
Xiaomi została założona w 2010 roku przez Lei Juna, który wcześniej prowadził księgarnię internetową Joyo.com. Ponieważ okazała się ona wielkim sukcesem, przyciągnęła uwagę zagranicznych inwestorów. W 2004 roku, Amazon przekonał Lei Juna do sprzedaży księgarni za 75 milionów dolarów. On sam w tamtym czasie był już o wiele bardziej zainteresowany technologiami mobilnymi niż sprzedażą książek, a dzięki zdobytej fortunie ze sprzedaży Joyo.com, mógł zacząć poważnie myśleć o wejściu na ten rynek.
Ostatecznie Lei Jun podjął decyzję o założeniu własnej firmy produkcyjnej w branży elektronicznej. Początkowo Xiaomi koncentrowało się na tworzeniu oprogramowania dla smartfonów, po czym rozpoczęło produkcję własnych telefonów. Pierwszy model, Xiaomi Mi 1, wypuszczono na rynek w 2011 roku i od razu zdobył popularność w Chinach. Xiaomi zyskało status firmy, oferującej produkty wysokiej jakości w niskiej cenie. W kolejnych latach portfolio firmy Xiaomi wzbogaciło się o inne urządzenia, takie jak tablety, laptopy, telewizory, inteligentne zegarki, głośniki, słuchawki, odkurzacze, hulajnogi itp.
Dekadę od swego założenia, Xiaomi w 2020 roku stało się czwartym co do wielkości producentem smartfonów na świecie, a w czerwcu tego samego roku majątek Lei Juna szacowany był na ponad 12 miliardów dolarów. Firma nie spoczęła na laurach i podjęła nowe wyzwanie jakim jest wejście na rynek motoryzacyjny. W związku z tym, Xiaomi ogłosiło w marcu 2021 roku, że zainwestuje 10 miliardów dolarów w produkcję samochodów elektrycznych na przestrzeni 10 lat. Owocem tej inwestycji jest Xiaomi SU7, który ujrzał światło dzienne w marcu 2023 roku.
Xiaomi SU7 – fantastyczna aerodynamika oraz design
Podczas oficjalnej prezentacji Xiaomi SU7, największe emocje wywołała informacja o jego współczynniku oporu powietrza, który wynosi zaledwie 0,195. Oznacza to, że dzięki świetnej aerodynamice samochód ma niskie zużycie energii. Oto jakie współczynniki oporu powietrza mają konkurenci Xiaomi SU7 , Porsche Taycan Turbo ma współczynnik oporu 0,22, a Tesla Model S – 0,208.
Xiaomi SU7 charakteryzuje się także znakomitym designem, powstałym przy współpracy z Chrisem Banglem. Znakomitym projektantem, który wcześniej pracował dla BMW. Bangle był konsultantem podczas tworzenia SU7 i ma pomagać firmie Xiaomi przy projektowaniu kolejnych modeli elektryków. Istotnym jest fakt, że obecny szef działu projektowego Xiaomi to były pracownik BMW, współtwórca BMW iX i oraz Vision Circular. W zespole są również inni To nie jedyni, doświadczeni specjaliści z doświadczeniem w branży motoryzacyjnej, znajdujący się w zespole.
Potężna bateria i duży zasięg Xiaomi SU7
Xiaomi SU7 korzysta z baterii CATL Qilin, wykonanej w technologii cell-to-pack, czyli ogniwa są bezpośrednio łączone ze szkieletem pakietu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej gęstości energii oraz zmniejszenie masy baterii. Pojemność baterii SU7 Max, czyli najwyższej wersji modelu, wynosi 101 kWh, a napięcie w instalacji to 871 V. Ogniwa w pakiecie zostały ułożone do góry nogami, co ma zwiększyć bezpieczeństwo w razie wypadku.
Zasięg Xiaomi SU7 Max, według producenta, wynosi 800 km według chińskiego cyklu testowego CLTC, który jest zbliżony do europejskiego WLTP. Oznacza to, że samochód może pokonać długie dystanse bez konieczności ładowania. Xiaomi SU7 ma również możliwość szybkiego ładowania, dzięki czemu można naładować baterię do 80% w ciągu 19 minut.
Nowoczesne technologie na pokładzie Xiaomi SU7
Na desce rozdzielczej znajduje się duży, ponad 16-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 3K, służący do sterowania multimediami oraz ustawieniami auta. Dzięki systemowi operacyjnemu HyperOS obsługa ma być szybka i płynna. Doskonałą jakość dźwięku, zapewnią znajdujące się w kabinie 23 głośniki. Na fotelach umieszczono uchwyty na tablety Mi Pad, można je podłączyć do systemu samochodu i korzystać z dodatkowych funkcji. Do dyspozycji kierowcy jest ogromny wyświetlacz head-up o przekątnej 56 cali, pokazujący na przedniej szybie najistotniejsze informacje.
Nad bezpieczeństwem podróżujących Xiaomi SU7, czuwają liczne systemy wspomagające jazdę. Samochód posiada lidar, 11 kamer oraz 12 radarów, monitorujących otoczenie i reagujących na zagrożenia. W przyszłości auto ma być w stanie jeździć samodzielnie na najwyższym poziomie, dzięki sztucznej inteligencji.
Na pokładzie Xiaomi SU7 znajdziemy wiele innych, ciekawych rozwiązań, takich jak system monitorowania stanu kierowcy, system ostrzegania przed kolizją, system wspomagania parkowania, system bezkluczykowego dostępu, system bezprzewodowego ładowania smartfonów, system klimatyzacji z jonizatorem powietrza i wiele innych.
Wymiary Xiaomi SU7
Tytułowy BEV to duże auto, zapewniające komfort podróży oraz przestrzeń zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Długość Xiaomi SU7 wynosi – 4997 mm, szerokość – 1963 mm, a wysokość – 1455 mm. Rozstaw osi to równe 3000 mm. Dzięki takiej geometrii, auto jest stabilne i dobrze prowadzi się w zakrętach. Dodatkowo, niski współczynnik oporu powietrza (Cx) – zaledwie 0,195 – sprawia, że jazda jest cicha i oszczędna. Jak na „elektryka” Xiaomi SU7 ma do zaoferowania sporą pojemności bagażników. Przedni o kubaturze 105 litrów, a tylny – 517 litrów. To ogromna przestrzeń do wykorzystania w podróżach.
Wersje, osiągi i zasięgi
Ponieważ auto zostało zbudowane na nowoczesnej platformie o napięciu 875 V, daje mu to możliwości porównywalne z najlepszymi sportowymi modelami. Jak obiecuje producent, najmocniejsza wersja Xiaomi SU7 będzie w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,8 sekundy, a do 200 km/h w 10,6 sekundy. Prędkość maksymalna to 265 km/h. Jeśli chodzi o zasięg, to Xiaomi SU7 nie ma sobie równych. Na jednym ładowaniu baterii auto ma przejechać nawet 1200 km. Co na to Diesle?
Xiaomi SU7 będzie oferowane w kilku wersjach, różniących się mocą, napędem oraz pojemnością baterii. Podstawowa to SU7, z napędem na tylne koła (RWD), napędzana jednym silnikiem o mocy 303 KM oraz momencie obrotowym 400 Nm. Bateria o pojemność 73,6 kWh, zapewni zasięg do 668 km według chińskiego cyklu testowego CTLC. Ta wersja ma osiągać prędkość maksymalną 210 km/h, oraz przyspieszać od 0 do 100 km/h w około 5,3 sekundy.
SU7 Max to kolejna wersja, tym razem z napędem na cztery koła (AWD) oraz dwoma silniki o łącznej mocy 682 KM oraz potężnym momencie obrotowym 838 Nm. Dzięki baterii o pojemności 101 kWh, jego zasięg będzie wynosił do 800 km. Prędkość maksymalna SU7 to 265 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h to 2,8 sekundy.
Trzecia najbardziej zaawansowana wersja to SU7 Pro, będzie wyposażona w baterię o pojemności 150 kWh co zapewni jej zasięg do 1200 km. Moc i prędkość maksymalna wersji Pro, jeszcze są nie znane.
Jedyną wielką niewiadomą jest cena Xiaomi SU7, która ma zostać podana w 2024 roku. Pomimo, że firma przyzwyczaiła nas do rozsądnych cen, to możemy się spodziewać, że nie będzie to samochód tani. Z pewnością cena będzie odwzorowaniem jakości nowego pojazdu BEV.
Czas pokaże, czy Xiaomi potrafi robić nie tylko dobre smartfony, ale również samochody.
Może cię również zainteresować: Nio ET7 chiński pogromca Tesli