Dostawa czołgów Abrams morzem przybyła! To już III transza

Amerykańskie czołgi M1A1 Abrams dostarczone do Polski 8 stycznia. Obejmuje 29 czołgów i zapas materiałów eksploatacyjnych, aby wesprzeć Siły Zbrojne RP. Dostawa czołgów Abrams.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pomoc dla Ukrainy wstrzymana Dostawa czołgów Abrams
Dostawa czołgów Abrams - Pomoc dla Ukrainy wstrzymana

Świnoujście, 8 stycznia 2024 r. – W poniedziałek, 8 stycznia, w Świnoujściu rozpoczął się rozładunek statku z amerykańskim sprzętem dla polskiej armii. Jest to trzecia transza czołgów M1A1 Abrams, zakupionych w styczniu ub. r., na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Realizowana dostawa obejmuje 29 czołgów oraz zapas materiałów eksploatacyjnych.

To już trzecia transza zamówionych pojazdów wojskowych

Wraz z czołgami do Polski przybyły zakupione 31 lipca ub. r., w ramach programu EDA (Excess Defense Articles), minoodporne pojazdy typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) Oshkosh M-ATV w liczbie 79 sztuk. Beneficjentem zamówienia są Wojska Lądowe. Pojazdy M-ATV to lekkie, opancerzone pojazdy wielozadaniowe, które mogą być wykorzystywane do transportu żołnierzy, ewakuacji medycznej, wsparcia ogniowego i innych zadań. Są odporne na działanie min i improwizowanych ładunków wybuchowych.

Czołgi M1A1 Abrams to jedne z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Są uzbrojone w armatę kalibru 120 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Mają także systemy aktywnej i pasywnej ochrony. Dostarczenie czołgów M1A1 Abrams i pojazdów M-ATV jest częścią programu modernizacji Wojsk Lądowych. Ma on na celu zwiększenie potencjału bojowego polskiej armii i przygotowanie jej do sprostania wyzwaniom współczesnego pola walki.

Oświadczenie Ministra Obrony Narodowej

„Dostarczenie kolejnych czołgów M1A1 Abrams i pojazdów M-ATV to ważny krok w modernizacji Wojsk Lądowych. Nowy sprzęt pozwoli zwiększyć potencjał bojowy naszej armii i przygotować ją do sprostania wyzwaniom współczesnego pola walki” – powiedział Minister Obrony Narodowej.

„Czołgi M1A1 Abrams to jedne z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Są uzbrojone w potężną armatę i mają nowoczesne systemy ochrony. Pozwoli to naszym żołnierzom na skuteczne wykonywanie zadań w każdych warunkach” – dodał minister.

Historia kontraktacji (zamówień) i dotychczasowych dostaw

  • 4 stycznia 2023 r. – podpisanie umowy na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams, 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, 8 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.
  • 28 czerwca 2023 r. – odbiór pierwszej partii złożonej z 14 czołgów M1A1 dla Sił Zbrojnych RP.
  • 21 listopada 2023 r. – dostarczenie do Polski drugiej transzy czołgów M1A1 Abrams i wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules.
  • 31 lipca 2023 r. – podpisanie umowy na dostawę 79 pojazdów M-ATV.
  • 6 stycznia 2024 r. – dostarczenie do Polski trzeciej transzy czołgów M1A1 Abrams i pojazdów M-ATV.

Dostawy czołgów M1A1 Abrams i pojazdów M-ATV są realizowane zgodnie z harmonogramem. Do końca 2024 r. Polska otrzyma łącznie 116 czołgów M1A1 Abrams i 79 pojazdów M-ATV.

Czołgi M1A1 Abrams to jedne z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Są uzbrojone w armatę kalibru 120 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Mają także systemy aktywnej i pasywnej ochrony.

Pojazdy M-ATV to lekkie, opancerzone pojazdy wielozadaniowe, które mogą być wykorzystywane do transportu żołnierzy, ewakuacji medycznej, wsparcia ogniowego i innych zadań. Są odporne na działanie min i improwizowanych ładunków wybuchowych.

Dostarczenie czołgów M1A1 Abrams i pojazdów M-ATV jest częścią programu modernizacji Wojsk Lądowych. Ma on na celu zwiększenie potencjału bojowego polskiej armii i przygotowanie jej do sprostania wyzwaniom współczesnego pola walki.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia