Sąd odrzucił wniosek ministra Sienkiewicza.
- W uzasadnieniu decyzji sąd podkreślił, że reforma z 1992 roku miała na celu odseparowanie mediów publicznych od władzy politycznej.
W tym celu wprowadzono zasadę, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołuje władze tych mediów.
Decyzję sądu można podzielić na dwa główne aspekty:
- W uzasadnieniu decyzji sąd podkreślił, że reforma z 1992 roku miała na celu odseparowanie mediów publicznych od władzy politycznej.
W tym celu wprowadzono zasadę, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołuje władze tych mediów.
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowych członków zarządu Polskiego Radia bez udziału KRRiT. Było to niezgodne z art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, że „władze publiczne są obowiązane do zapewnienia wolności słowa i wolności mediów”.
W wyroku z 2016 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że odsunięcie KRRiT od powoływania władz TVP i Polskiego Radia jest niekonstytucyjne. Sąd Rejonowy w Warszawie powołał się na ten wyrok, uzasadniając swoją decyzję.
Konsekwencje dla mediów publicznych
Decyzja sądu oznacza, że nowe władze Polskiego Radia nie są legalne. Do czasu powołania nowych władz przez KRRiT, radio będzie nadal zarządzane przez tymczasowy zarząd.
To dobra wiadomość dla mediów publicznych w Polsce. Dzięki decyzji sądu, media te będą mogły zachować swoją niezależność i pluralizm.
Rząd będzie chciał zmienić ustawę o radiofonii i telewizji tak, aby umożliwić sobie powoływanie władz mediów publicznych bez udziału KRRiT.
Możliwe scenariusze:
Istnieje kilka możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji.
- Rząd może złożyć zażalenie na decyzję sądu do Sądu Okręgowego. Gdy sąd okręgowy utrzyma decyzję w mocy, będzie to oznaczało, że rząd będzie musiał zmienić ustawę o radiofonii i telewizji.
- Rząd może zignorować decyzję sądu i nadal uznawać nowe władze Polskiego Radia za legalne. W takiej sytuacji może dojść do konfliktu między rządem a sądem.
- Rząd może dojść do porozumienia z KRRiT i powołać nowe władze Polskiego Radia z udziałem rady. Byłoby to rozwiązanie najkorzystniejsze dla mediów publicznych.
Ostatecznie to, co wydarzy się dalej, zależy od decyzji rządu i KRRiT.
Zobacz także: Riedel wokalistą DŻEMU
Ciekawe wideo: SIENKIEWICZ DO DYMISJI! Poseł Dariusz Matecki, Komisja Kultury | #Sejm #DariuszMatecki
Słuchaj nas online!