Plaże bałtyckie zniszczone sztormami będą odbudowywane

Silne wiatry i sztormy zniszczyły północne plaże Bałtyku. Podziwiaj moc natury! 114 tys. metrów sześciennych umocnień zniszczonych. Plaże bałtyckie zniszczone sztormami. 3 tys. metrów bieżących płotków i ok. 200 tys. zł strat w zabudowie biotechnicznej na jednej tylko plaży a takich jest dziesiątki

229

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Plaże bałtyckie zniszczone sztormami
Plaże bałtyckie zniszczone sztormami

Silne wiatry i sztormowe fale, które nawiedziły Bałtyk pod koniec grudnia 2023 roku, wyrządziły znaczne szkody na plażach w północnej Polsce. Wstępne szacunki Urzędu Morskiego w Gdyni mówią o tym, że zniszczenia objęły około 114 tysięcy metrów sześciennych umocnień brzegowych, w tym wałów wydmowych i zabudowy biotechnicznej. Największe straty wystąpiły na odcinku Obwodu Lubiatowo. Plaże bałtyckie zniszczone sztormami na całej linii brzegowej.

Wiele osób z głębi kraju jeździ nad morze w weekendy

Podziwianie siły natury to ciekawe doświadczenie. Ma ona tej zimy niszczycielską moc, jak to wygląda w rzeczywistości. Zniszczeniu uległo około 3 tysięcy metrów bieżących płotków i ok. 17 tysięcy metrów kwadratowych wyłożeń wydm chrustem i zatrawień. Odnotowano również straty w zakrzewieniach i zalesieniach – ok. 140 arów (głównie Lubiatowo i okolice) oraz refulacie (głównie Półwysep Helski i Ustka).

W zabudowie biotechnicznej straty wynoszą około 200 tys. zł. W ogrodzeniach, zakrzewieniach, zatrawieniach i tablicach informacyjnych ponad 60 tys. zł. Nie ma zniszczeń w budowlach, służących ochronie brzegów morskich ani w infrastrukturze portowej.

Urzędnicy Urzędu Morskiego w Gdyni zapewniają, że nie jest to sytuacja nadzwyczajna, a straty jak na razie nie odbiegają od „standardowych”. Analiza i wskazanie miejsc, które wymagać będą interwencji z uwagi na straty, możliwa będzie na wiosnę.

Służby ochrony wybrzeża cały rok wykonują niezbędne prace tak, aby na tyle, na ile to możliwe, przygotować i wzmocnić brzeg morski na sezon sztormowy.

Plaże bałtyckie zniszczone sztormami na całej długości
Plaże bałtyckie zniszczone sztormami na całej długości

Plaże bałtyckie zniszczone sztormami w tym roku pochłoną dużo pieniędzy na odbudowę

Na 2024 rok Urząd Morski w Gdyni ma zapewnione środki finansowe na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są m.in.:

  • remont opaski brzegowej w Gdyni,
  • przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze,
  • sztuczne zasilanie w Ustce i na Półwyspie Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata),
  • dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce,
  • koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie,
  • budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu,
  • remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze.

Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).

Koszty, emocje i piękno natury

Pisanie artykułu wywołało u mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jestem zasmucony, że sztormy spowodowały tak duże szkody na plażach bałtyckich. Z drugiej strony jestem zbudowany, że służby ochrony wybrzeża cały rok przygotowują się na takie sytuacje i podejmują działania, aby zminimalizować ich skutki.

Szczególnie zaniepokoiło mnie to, że największe straty wystąpiły na odcinku Obwodu Lubiatowo. Lubiatowo to jedno z moich ulubionych miejsc na Bałtyku. Mam nadzieję, że zniszczenia nie będą zbyt duże i że plaża szybko się odbuduje.

Z ciekawością będę śledził, jakie prace zostaną wykonane w ramach zaplanowanego na 2024 rok budżetu na ochronę brzegów. Mam nadzieję, że będą one skuteczne i pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia podobnych zniszczeń w przyszłości. Zimowy spacer plażą dotlenia i uspokaja.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia