Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane

trwa audyt Funduszu Sprawiedliwości - wstrzymano wypłaty

170

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane, logo Funduszu Sprawiedliwości, orzeł w koronie na czerwonym tle i podpis Fundusz Sprawiedliwości
wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane - ministerstwo przeprowadza audyt

Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że chce dopilnować, aby pieniądze trafiały do tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy finansowej. Od 27 grudnia każda płatność z Funduszu Sprawiedliwości podlega analizie merytorycznej i nie zostanie zrealizowana bez indywidualnej zgody. Resort uzasadnia tę decyzję chęcią dopilnowania, aby pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości trafiły do tych, którzy tego potrzebują. „Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym, który powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Istnieje obawa, że w ostatnich latach pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie były przeznaczane na pomoc ofiarom przestępstw, lecz na inne cele. Wśród podmiotów, którym wstrzymano wypłaty, jest m.in. fundacja Lux Veritatis redemptorysty Tadeusza Rydzyka. Fundacja ta w tym roku ma dostać ponad 2 miliony złotych, a do końca 2026 roku – ponad 7 milionów złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie szczegółowy audyt Funduszu Sprawiedliwości. Ma on sprawdzić, czy pieniądze z funduszu były wydawane zgodnie z przeznaczeniem.

Wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane – czy to dobry krok?

Wstrzymanie wypłat z Funduszu Sprawiedliwości wywołało wiele komentarzy. Niektórzy uważają, że to dobry krok, który ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z funduszu. Inni natomiast sądzą, iż jest to przejaw politycznej represji wobec fundacji, które są związane z opozycją. Niezależnie od przyczyny wstrzymania wypłat, jest to wydarzenie, które z pewnością wywoła wiele dyskusji.

Trudno powiedzieć, co wydarzy się dalej w tej sprawie. Możliwe, że po zakończeniu audytu ministerstwo podejmie decyzję o zakończeniu współpracy z podmiotami, które nie wywiązywały się z warunków umowy. Możliwe też, że resort wprowadzi nowe zasady przyznawania dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Odpowiedzi na te pytania poznamy w najbliższych miesiącach.

Czemu ma służyć Fundusz Sprawiedliwości?

Zanim wyrobimy sobie pogląd, czy słusznie wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości zostały wstrzymane, poznajmy, czym on jest i jakie powinien mieć funkcje. Fundusz Sprawiedliwości to państwowy fundusz celowy, który został utworzony w 2016 roku. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz osobom im najbliższym. Fundusz Sprawiedliwości dysponuje szerokim zakresem środków, które mogą być przeznaczone na następujące cele:

• pomoc prawną, psychologiczną i materialną dla osób pokrzywdzonych przestępstwem,

• wsparcie dla świadków przestępstw,

• działania na rzecz zapobiegania przestępczości,

• rehabilitację i readaptację społeczną osób skazanych,

• pomoc postpenitencjarną.

Fundusz Sprawiedliwości jest zarządzany przez Ministra Sprawiedliwości. Pieniądze z funduszu mogą być przyznawane w formie dotacji, pożyczek lub stypendiów. Dodatkowo Fundusz Sprawiedliwości może przeznaczać środki na dofinansowanie działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, które zajmują się pomocą ofiarom przestępstw, świadkom przestępstw oraz osobom im najbliższym.

Zajrzyj do restauracji Zdrówko oferującej najlepszy catering w Legionowie prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami.

Przeczytaj też o tym, że ceny mieszkań w Polsce nadal rosną.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia