Kary dla klubów piłkarskich za rasistowskie zachowania kibiców

FIFA kończy z pobłażaniem dla rasizmu podczas meczów

172

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kary dla klubów piłkarskich, Logo literowe FIFA niebieski napis na białym tle i podpis For the Game. For the World
Kary dla klubów piłkarskich pomogą ograniczyć rasistowskie incydenty podczas meczów.

Kary dla klubów piłkarskich za rasistowskie zachowania kibiców. Taką decyzję podjął prezydent FIFA – Gianni Infantino. Zapowiedział on wprowadzenie walkowerów z automatu wobec drużyn, których kibice dopuścili się rasistowskich obelg i doprowadzili do przerwania meczu. Decyzja ta jest reakcją na wczorajsze, rasistowskie incydenty, do jakich doszło podczas meczów Udineze z Sampdorią i Sheffield United z Nottingham Forest.

W czasie meczu Udineze z Sampdorią kibice gospodarzy skandowali rasistowskie obelgi pod adresem czarnoskórego piłkarza Sampdorii, Kelvina Yeboaha. Sędzia przerwał mecz na kilka minut, a następnie wznowił go bez udziału kibiców Udineze.

Z kolei w trakcie meczu Sheffield United z Nottingham Forest kibice gospodarzy również skandowali rasistowskie obelgi pod adresem czarnoskórego piłkarza Nottingham Forest, Adama Armstronga. Sędzia przerwał mecz na kilka minut, a następnie wznowił go bez udziału kibiców Sheffield United.

Kary dla klubów piłkarskich – czy to dobra decyzja?

Decyzja Gianniego Infantino spotkała się z pozytywnym odzewem wśród środowisk piłkarskich. „To ważny krok w walce z rasizmem w sporcie” – powiedział prezes UEFA Aleksander Čeferin.

„Rasizm nie ma miejsca w futbolu” – dodał z kolei prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza.

Decyzja FIFA jest znaczącym krokiem w walce z rasizmem w futbolu. Do tej pory kary za rasistowskie zachowania kibiców były stosunkowo łagodne, co nie miało wystarczającego odstraszającego wpływu na kluby piłkarskie. Nowe przepisy przewidują, że drużyna, której kibice dopuścili się rasistowskich obelg i doprowadzili do przerwania meczu, automatycznie przegra rozgrywkę.

Nowe przepisy FIFA mają zacząć obowiązywać od sezonu 2024/25. W przypadku, gdy sędzia przerwie mecz z powodu rasistowskich obelg kibiców, będzie miał obowiązek sporządzić raport, który zostanie przekazany FIFA. Na tej podstawie FIFA podejmie decyzję o przyznaniu walkowera.

Jak było wcześniej?

W przeszłości kary dla klubów piłkarskich za rasistowskie zachowania kibiców nie były zbyt dotkliwe. Zwykle drużyny otrzymywały kary finansowe lub musiały rozgrywać mecze bez udziału publiczności. Takie kary dla klubów piłkarskich nie przynosiły zwykle poprawy zachowania kibiców na trybunach. Przykładem może być incydent, do którego doszło w 2013 roku podczas meczu Chelsea z Paris Saint-Germain w Lidze Mistrzów. Kibice Chelsea skandowali rasistowskie obelgi pod adresem czarnoskórego piłkarza PSG, Nicolasa Anelka. UEFA nałożyła na Chelsea karę w wysokości 100 tysięcy euro.

Decyzja Gianniego Infantino jest pozytywnym sygnałem, że futbol nie toleruje rasizmu. Nowe przepisy powinny przyczynić się do zmniejszenia liczby takich incydentów podczas meczów piłkarskich na całym świecie.

Europejscy piłkarze mieli problemy z rasistowskimi zachowaniami kibiców już wcześniej. Światowe media informowały o tym już niejednokrotnie. Przykładem może być ten film.

Przeczytaj też, jak bon senioralny 2024 pomoże rodzinom osób starszych.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia