Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację

Trwa rekrutacja do Morskiego Oddziału Straży Granicznej

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację, jednostka SAR PASAT obok płynie mała łódź ratunkowa także w barwach SAR
Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację. W tym roku SG planuje przyjąć do służby 110 nowych funkcjonariuszy.

MOSG pełni służbę na jednym z najważniejszych obszarów granicy państwa. Rzecznik prasowy MOSG, kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak wyjaśnia: „Nasi funkcjonariusze wykonują zadania związane z ochroną granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrolą ruchu granicznego oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji”. Dodaje, że MOSG ma także obowiązek nadzorowania polskich obszarów morskich i przestrzegania przepisów żeglugowych. Funkcjonariusze stacjonują m.in. na Mierzei Wiślanej, będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, gdzie chronią tzw. zieloną granicę, oraz w portach morskich i na lotniskach. Oficer prasowy MOSG podkreśla, że służba na morzu, w porcie lotniczym czy na granicy lądowej niesie ze sobą pewne wyzwania i niebezpieczeństwa, na które funkcjonariusze są odpowiednio szkoleni.

Jak przebiega proces?

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację. Rekrutacja do MOSG składa się z dwóch etapów. Kandydaci do służby muszą sprostać wysokim wymaganiom zarówno pod względem kwalifikacji, jak i sprawności fizycznej. W pierwszym etapie komisja rekrutacyjna dokładnie sprawdza dokumenty zgłoszone przez kandydatów, przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne oraz wysyła ich na badania psychologiczne. Rzecznik prasowy MOSG, kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, podkreśla, że to kluczowy moment, w jakim wybierani są ci, którzy będą odpowiadać za ochronę granic państwowych na lądzie i na morzu.

W drugim etapie rekrutacji kandydaci do pełnienia służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej przechodzą szereg testów, egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych, a także badania lekarskie. W Straży Granicznej mogą pracować osoby niekarane, posiadające wyłącznie polskie obywatelstwo, średnie wykształcenie oraz odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną. Warunki te są dokładnie sprawdzane. Po pozytywnie ukończonym szkoleniu podoficerskim funkcjonariusze są mianowani na stopień kaprala Straży Granicznej.

Czym jest służba w Morskim Oddziale Straży Granicznej?

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację. Służba w nim to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na rozwój zawodowy i zdobycie unikalnych umiejętności w obszarze ochrony granicy morskiej i lądowej, co czyni MOSG jednym z najważniejszych filarów bezpieczeństwa kraju.

Osoby pełniące służbę w Straży Granicznej mogą zdobywać nowe umiejętności i wykształcenie, poszerzać już posiadane kwalifikacje oraz przechodzić liczne szkolenia. Według rzecznika prasowego MOSG cykliczne szkolenia są kluczowe, aby w sytuacjach kryzysowych funkcjonariusze umieli skutecznie działać, a ich bezpieczeństwo było zapewnione.

Już po przyjęciu do służby nowi funkcjonariusze mogą skorzystać z oferty Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, gdzie rozpoczynają studia. To szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, które są niezbędne w pełnym wyzwań, zmiennym i dynamicznym środowisku pracy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację – przebieg kariery

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez oficera prasowego MOSG, funkcjonariusze mogą być kierowani na szkolenia specjalistyczne, zależnie od zajmowanego stanowiska, predyspozycji i potrzeb służby. Po zakończonym szkoleniu podoficerskim, podczas którego zdobywają wiedzę z zakresu ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, bezpieczeństwa w komunikacji i prawa, funkcjonariusze są mianowani na stopień kaprala Straży Granicznej. Jednak droga rozwoju nie kończy się na tym etapie. Kwalifikowani i ambitni funkcjonariusze mają szansę na skierowanie na szkolenie chorążych, a następnie na tzw. szkolenie oficerskie, co otwiera przed nimi perspektywę awansu na stopień podporucznika Straży Granicznej.

Rozwijanie umiejętności w obszarze ochrony granic, technik interwencji czy zarządzania sytuacjami kryzysowymi staje się nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na zdobycie specjalistycznych kompetencji. Straż Graniczna stawia na ciągłe doskonalenie swoich funkcjonariuszy, przygotowując ich do skutecznego działania w różnorodnych sytuacjach, z którymi mogą się spotkać podczas służby na granicy państwowej, morzu czy w portach lotniczych.

Chcesz wiedzieć, na czym polega praca Morskiego Oddziału Straży Granicznej? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj także, ile może wynieść zasiłek pogrzebowy w 2024 roku.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia