Sąd odrzuca wniosek. Niewiadoma przyszłość mediów publicznych.

Sąd Rejonowy w Warszawie odrzuca wniosek o likwidację Polskiego Radia. Maciej Świrski informuje o decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Co oznacza dla statusu spółki i jej władz?

168

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sąd odrzuca wniosek o wpis do KRS likwidacji Polskiego Radia.
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz

23 stycznia 2024 Sąd Rejonowy w Warszawie podjął kontrowersyjną decyzję. Odrzucając wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji Polskiego Radia. W sytuacji bezprecedensowej szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Poinformował o decyzji, która wymaga szerokich rozważań i dogłębnej analizy przepisów, orzecznictwa oraz doktryny. W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że „dzisiejszy wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym. Odmawiający ujawnienia otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz”. Jest to istotne oświadczenie, które może wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji wokół Polskiego Radio

Ministerstwo kultury wzywa do prawomocnego wyroku w sprawie polskiego radia

Ministerstwo Kultury, odpowiedzialne za decyzje dotyczące mediów publicznych, wydało oświadczenie. Informując, że tylko prawomocny wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA z 27 grudnia 2023 roku. Mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. i powołania likwidatora. Sprawa ta wpisuje się w szerszy kontekst sporu o media publiczne w Polsce. Sejm 19 grudnia podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Oraz Polskiej Agencji Prasowej, wezwawszy Skarb Państwa do działań naprawczych. Następnego dnia minister kultury odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A., powołując nowe rady nadzorcze i zarządy.

Zawetowany budżet, likwidacja a opór sądu

W tym kontekście, 23 grudnia prezydent Duda zawetował ustawę budżetową, argumentując to „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. W reakcji na to, ministerstwo kultury 27 grudnia postawiło TVP, Polskie Radio i PAP w stan likwidacji. Który może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela. Decyzje te spotkały się z oporem ze strony sądu rejestrowego, który już raz odrzucił 9 stycznia wniosek dotyczący zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących spółki „Telewizja Polska” SA. Ministerstwo Kultury zaznaczyło, że postanowienie sądu nie jest prawomocne, a na nie przysługuje skarga. Obecna sytuacja rzuca światło na skomplikowany stan polskich mediów publicznych oraz na spór między władzami a sądem, co może długofalowo wpłynąć na krajobraz mediów w Polsce.

Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia