Skimming nie daj się okraść

Skimming to technika kradzieży danych, w której kopiuję się informacje z magnetycznych pasków kart płatniczych lub kart dostępu do bankomatów, ostatnio pojawiła się w sklepach

200

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności - Bankomat na co zwrócić uwagę
Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności - Bankomat na co zwrócić uwagę

Skimming nie daj się okraść, gdyż czas ferii może potencjalnie zmniejszyć czujność! W tym czasie odwiedzamy wiele miejsc w których posługujemy się kartą kredytową. Miejsca te mogą być potencjalnym miejscem w którym możesz zostać okradzionym metodą skimmingu. Ta metoda kradzieży była wcześniej był wykorzystywana przez złodziei głównie w bankomatach. Od niedawna metoda ta pojawiła się także w sklepach. W skrócie, skimming to technika kradzieży danych, w której osoba nieuprawniona kopiuję informacje z magnetycznych pasków kart płatniczych lub kart dostępu do bankomatów. W przypadku bankomatu instaluje się specjalne urządzenie służące do pozyskiwania danych z paska magnetycznego lub chipa oraz PIN-u. Te informacje są transmitowane drogą radiową i służą do produkcji fałszywych kart. Daje to możliwość pobierania gotówki z kont klientów banków za pośrednictwem bankomatów.

Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności - bankomat
Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności – bankomat

Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności – bankomat

Aby uniknąć skimmingu, możesz podjąć następujące środki ostrożności:

Sprawdzaj bankomaty lub terminale płatnicze przed użyciem, szukając wszelkich urządzeń dodatkowych, niezwykłych paneli lub luźnych fragmentów.

Używaj bankomatów i terminali płatniczych tylko w znanych i zaufanych miejscach, takich jak banki lub zawsze nadzorowane miejsca.

Wskaż uwagę na wszelkie zmiany wizualne lub fizyczne na bankomatach, takie jak luźne elementy, nietypowe panele, niewłaściwe kolory itp.

Zawsze chroń numer PIN przed osobami trzecimi, nawet jeśli wydaje się, że są one związane z instytucją finansową.

Korzystaj z technologii zabezpieczających, takich jak karty z wyposażonym w chip zabezpieczeniem EMV.

Regularnie monitoruj swoje transakcje i rachunki bankowe, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Unikaj używania kart płatniczych na niezaufanych stronach internetowych lub w miejscach, gdzie nie czujesz się bezpieczny.

Jeśli masz podejrzenia dotyczące skimmingu, niezwłocznie zgłoś to bankowi lub odpowiednim organom ścigania.

Pamiętając o tych środkach ostrożności, możesz zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą skimmingu. Zawsze warto pamiętać, że przestępczość związana z kradzieżą danych stale się rozwija.

Warto być czujnym i szukać informacji na bieżąco o nowych metodach obrony przed tego typu metodami oszustw.

Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności - Sklep na co zwrócić uwagę banknot 100 złotych
Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności – Sklep na co zwrócić uwagę banknot 100 złotych

Skimming nie daj się okraść i środki ostrożności – sklep

Oto kilka sposobów, jak uniknąć skimmingu w sklepach:

Dokładnie sprawdź czytnik kart: Przed wprowadzeniem karty do czytnika sprawdź, czy nie ma dodatkowych elementów, które mogłyby być osadzone i służyć do skimmingu. Skimmingowi często towarzyszy dodatkowe urządzenie, które kradnie dane z karty. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, zgłoś to personelowi sklepu.

Unikaj korzystania z publicznych terminali płatniczych: Jeśli jest taka możliwość, unikaj korzystania z publicznych terminali płatniczych, takich jak te, które znajdują się w punktach informacji turystycznej czy na stacjach benzynowych. W przypadku skimmingu łatwiej jest osadzić nielegalne urządzenia w publicznych terminalach.

Korzystaj z autoryzowanych sklepów: Kupuj u zaufanych sprzedawców, takich jak duże sieci handlowe i znane marki. Skimming jest mniej prawdopodobny w autoryzowanych sklepach, które mają lepsze zabezpieczenia i ścisłe protokoły dotyczące transakcji płatniczych.

Monitoruj rachunki i wyciągi bankowe: Regularnie sprawdzaj swoje rachunki i wyciągi bankowe, aby upewnić się, że nie ma żadnych nieznanych opłat lub podejrzanych transakcji. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, skontaktuj się z bankiem lub wydawcą karty kredytowej.

Używaj płatności bezstykowych: W przypadku, gdy jest taka opcja, korzystaj z płatności bezstykowych. Wiele kart umożliwia wykonywanie płatności zbliżeniowych, które wymagają jedynie zbliżenia karty do czytnika, bez konieczności wprowadzania PIN-u. Skimming jest znacznie trudniejszy, jeśli nie ma fizycznego kontaktu między kartą a czytnikiem.

Uważaj na podejrzane urządzenia: Bądź czujny wobec urządzeń, takich jak dodatkowe czytniki kart lub nakładki na klawiaturę. Mogą być osadzone w terminalach płatniczych. Skimmingowi często towarzyszą te dodatkowe elementy, które kradną dane z karty. Jeśli masz podejrzenia, zgłoś to personelowi sklepu lub lokalnemu organowi ścigania.

Pamiętaj, że nie ma gwarancji na 100% uniknięcie skimmingu, ale te środki mogą znacznie zmniejszyć ryzyko. Bądź czujny i zawsze sprawdzaj swoje rachunki i wyciągi bankowe, aby być na bieżąco z wszelkimi podejrzanymi transakcjami.

Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 25-31.01.2024

Warto przeczytać – Limity wypłat z bankomatów i płatności gotówką

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia