Nowe porządki w spółkach Skarbu Państwa – stocznia szczecińska Wulkan

Odwołania szefa i rady nadzorczej stoczni „Gryfia” skutkują bardzo wnikliwym audytem stoczni „Wulkan” i porządkami w spółkach Skarbu Państwa. Sprawdź co się wydarzyło!

210

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Porządki w spółkach Skarbu Państwa: audyt w stoczni 'Wulkan'
Porządki w spółkach Skarbu Państwa: audyt w stoczni 'Wulkan'

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka zapowiedział, że stocznię Szczecińską „Wulkan” czeka bardzo wnikliwy audyt. Jest to konsekwencja odwołań prezesa stoczni „Gryfia” i rady nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Odwołany został prezes Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” Krzysztof Zaremba, powołany na to stanowisko w 2020 r. Z rady nadzorczej tej spółki odwołana została też radna wojewódzka i była członkini Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Jacyna-Witt.

Nowe porządki w spółkach Skarbu Państwa – Wulkan

W piątek natomiast odwołana została rada nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W nowej radzie zasiedli m.in. dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej prof. Stanisław Iwan, adwokat Patryk Zbroja i dr hab. Anna Gardzińska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wiceminister Marchewka powiedział, że audyt w stoczni „Wulkan” ma na celu sprawdzenie, na co były wydawane pieniądze. Na co i na jakich zasadach i czy to wszystko trzymało się rachunku ekonomicznego.

„Bo dotychczasowe doświadczenia ze stępką pokazują, że nie opierano się na rachunku ekonomicznym i na sensownym wydawaniu pieniędzy spółek Skarbu Państwa. Opierano się na wskazaniu polityków, którzy przyjeżdżali i w ramach akcji politycznych mówili +tutaj macie zbudować prom, tutaj macie zbudować dok. A tutaj możecie kupić stępkę za 700 tysięcy (złotych), w którą pan premier będzie sobie pukał+” – mówił Marchewka.

Odniósł się w ten sposób do wydarzenia z 2017 r., podczas którego ówczesny premier Mateusz Morawiecki symbolicznie rozpoczął w Szczecinie budowę nowego promu w ramach programu Batory. Prom pasażersko-samochodowy typu ro-pax, pod którego budowę położona została wówczas stępka nie powstał.

Wiceminister Marchewka zapowiedział, że jego głównym zadaniem jest najpierw wyjaśnienie, potem nadrobienie strat. Strat które zostały spowodowane przez ostatnich osiem lat nieudolną polityką poprzedniego rządu.

Nowa miotła – nowi ludzie w zarządzie i to wystarczy?

Obecne działania rządu w stosunku do stoczni w Szczecinie są jasnym sygnałem, że nowa władza chce dokonać gruntownych zmian w zarządzaniu tymi podmiotami. Odwołanie prezesa „Gryfia” i rady nadzorczej ZMPGS jest zapowiedzią, że nadchodzi nowa era w tych spółkach.

Audyt w stoczni „Wulkan” jest konieczny, aby wyjaśnić, na co były wydawane pieniądze w ostatnich latach. Jeśli okaże się, że doszło do nieprawidłowości, to władze powinny podjąć zdecydowane kroki. Kroki w celu ich wyjaśnienia i poniesienia konsekwencji przez winnych.

Należy jednak pamiętać, że stocznia „Wulkan” to ważna dla regionu firma. To stocznia która ma potencjał, aby odegrać znaczącą rolę w rozwoju polskiego przemysłu morskiego. Dlatego ważne jest, aby w trakcie zmian nie doprowadzić do jej upadku.

Obecny rząd ma szansę na przeprowadzenie skutecznych zmian w zarządzaniu stoczniami w Szczecinie. Kluczem do sukcesu będzie jednak konsekwentne i przemyślane działanie oraz dobra współpraca z władzami samorządowymi i lokalnym środowiskiem biznesowym.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia