Historia Pączków

Historia pączków od XII wieku a na prawdę to Starożytny Rzym: od smażonych kul ciasta chlebowego z dodatkiem boczku do słodkich nadziewanych orzechami i migdałami. Prześledźmy starożytny przepis na pączki

206

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Smaczna Historia Pączków: Od Rzymian Do Tradycyjnego Przesilenia na zdjęciu Jerzy Czesław Blikle - ojciec obecnego właściciela cukierni Blikle
Smaczna Historia Pączków: Od Rzymian Do Tradycyjnego Przesilenia na zdjęciu Jerzy Czesław Blikle - ojciec obecnego właściciela cukierni Blikle

Historia pączków sięga znacznie wstecz, choć w Polsce zaczęły być znane dopiero od XII wieku. Pierwsze pączki były raczej smażonymi kulami ciasta chlebowego z dodatkiem boczku lub słoniny. Używano ich podczas obchodów zimowo-wiosennego przesilenia w starożytnym Rzymie.

Historia Pączków to Starożytny Rzym

Mnisi, po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, przechowali przepis na pączki, a w średniowieczu zaczęły być popularne w okresie zapustów.

Tłusty Czwartek, obchodzony w ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, stał się dniem, w którym tradycyjnie spożywane są pączki. Pierwotnie znane były jako „pampuchy” lub „kreple” i były smażone z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną i „polewane” skwarkami. W XVI wieku pączki zaczęły nabierać słodkiego charakteru, a nadzienie z orzechów czy migdałów stało się popularne.

W XVIII wieku pączki zaczęto wyrabiać z ciasta drożdżowego, co nadawało im lekkości. Niemniej jednak, na wsiach twardsza chlebowa wersja była popularna jeszcze przez pewien czas. W XIX wieku pojawiły się słodkie pączki, podobne do dzisiejszych, z nadzieniem z marmolady lub budyniem.

Obecna forma pączków pochodzi z Austrii?

Warto zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej historii. Historia Pączków: co do autora pączka w dzisiejszej formie są rozbieżności. Jednak przypuszcza się, że przysmak ten pochodzi z Austrii lub południowych Niemiec. Pączki są uwielbiane na całym świecie, a różne kultury mają swoje wersje, takie jak włoskie bomboloni, izraelskie sufganiyot czy greckie loukoumades.

Dziś pączki są symbolem tłustego czwartku, a ich jedzenie stało się niemal obowiązkowe w wielu krajach, w tym w Polsce. Są smażone lub pieczone, nadziewane różnymi kremami, marmoladami czy czekoladą. Pączki zdobyły także popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie obchodzi się Narodowy Dzień Donuta. W Polsce święto pączka jest okazją do radosnych celebracji i delektowania się tym słodkim przysmakiem.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia