Autonomiczne samochody? co powiesz na autonomiczne loty?

System ATL Atlanta zrealizowany przez konsorcjum Boeinga, NASA, Georgia Tech oraz FAA to autonomiczny system transportu lotniczego. Czyli jak technologia wpływa na zarządzanie lotami, sterowanie lotem i infrastrukturę naziemną!

187

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Atl Atlanta
Atl Atlanta

ATL Atlanta to projekt mający na celu stworzenie autonomicznego systemu transportu lotniczego. Projekt jest realizowany przez konsorcjum firm i organizacji, w tym Boeinga, NASA, Georgia Tech i Federal Aviation Administration (FAA).

Postępy w rozwoju ATL Atlanta

Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie technologii, która pozwoli na bezpieczną i wydajną autonomiczną operację lotów w przestrzeni powietrznej największego HUBU lotniczego – Atlanty Hartsfield Jackson. Projekt obejmuje trzy główne obszary badawcze:

 • Autonomiczne sterowanie lotem: Opracowanie systemów, które będą w stanie sterować samolotami bez interwencji człowieka.
 • Zarządzanie ruchem lotniczym: Opracowanie systemów, które będą w stanie bezpiecznie i efektywnie zarządzać dużą liczbą autonomicznych lotów.
 • Komunikacja i infrastruktura: Opracowanie systemów łączności i infrastruktury naziemnej, które będą niezbędne do obsługi autonomicznych lotów.

Projekt ATL Atlanta jest podzielony na kilka faz:

 • Faza 1 (2019-2022): Badania i rozwój wstępnych technologii.
 • Faza 2 (2023-2025): Testowanie i demonstracja technologii w warunkach symulowanych.
 • Faza 3 (2026-2028): Testowanie i demonstracja technologii w rzeczywistych warunkach.

Projekt ATL Atlanta jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ale poczyniono już znaczne postępy. W fazie 1 projektu opracowano i przetestowano szereg kluczowych technologii, w tym systemy autonomicznego sterowania lotem i systemy zarządzania ruchem lotniczym.

W fazie 2 projektu planowane są testy i demonstracje technologii w warunkach symulowanych. Będą one obejmować symulacje lotów autonomicznych w przestrzeni powietrznej Atlanty.

W fazie 3 projektu planowane są testy i demonstracje technologii w rzeczywistych warunkach. Będą one obejmować loty autonomicznych samolotów w przestrzeni powietrznej Atlanty.

Projekt ATL Atlanta ma potencjał zrewolucjonizowania transportu lotniczego. Autonomiczne loty mogą być bezpieczniejsze, bardziej wydajne i bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne loty.

Największy na świecie port lotniczy ATLANTA

Port lotniczy Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL) to międzynarodowe lotnisko położone w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych. Jest to najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie pod względem liczby pasażerów od 1998 roku. Lotnisko obsługuje loty do ponad 225 miejsc docelowych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

Lotnisko posiada pięć równoległych pasów startowych i jeden terminal pasażerski z siedmioma halami. Terminal jest połączony z systemem metra MARTA, który zapewnia połączenie z centrum Atlanty. Lotnisko oferuje szereg udogodnień dla pasażerów, w tym sklepy, restauracje, bary i bezpłatne Wi-Fi. Na lotnisku znajduje się również muzeum sztuki, centrum fitness i kaplica.

Port lotniczy Hartsfield-Jackson Atlanta jest ważnym węzłem komunikacyjnym dla południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jest to również główny hub dla Delta Air Lines. Lotnisko jest ważnym czynnikiem napędowym gospodarki Atlanty i stanu Georgia.

Oto kilka interesujących faktów na temat portu lotniczego Hartsfield-Jackson Atlanta:

 • Jest to największe lotnisko pod względem zajmowanej powierzchni w Stanach Zjednoczonych.
 • Lotnisko zatrudnia około 63 000 osób.
 • Na lotnisku każdego dnia ląduje i startuje średnio 2700 samolotów.
 • W 2019 roku lotnisko obsłużyło ponad 107 milionów pasażerów dla porównania Okęcie Warszawa – 14mln

Port lotniczy Hartsfield-Jackson Atlanta jest ważnym węzłem komunikacyjnym dla Stanów Zjednoczonych i całego świata. Jest to ruchliwe lotnisko, które oferuje szereg udogodnień dla pasażerów.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia