Mobilizacja Sił: Ruchy wojsk w Polsce. Sztab ostrzega kierowców

100 tys. żołnierzy z 31 krajów NATO rozpocznie ruchy wojskowe w Polsce od 12 lutego. Sztab Generalny przeprasza kierowców za utrudnienia i bardzo prosi by nie publikować zdjęć.

283

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ruchy wojsk w Polsce
Ruchy wojsk w Polsce

Od dziś 12 lutego, na drogach niemal całego kraju będzimy obserwować zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami Steadfast Defender 2024 i ich polską częścią Dragon-24 – zapowiedział Sztab Generalny Wojska Polskiego, prosząc o niepublikowanie zdjęć obrazujących ruchy wojska. Mobilizacja Sił: Ruchy wojsk w Polsce. Sztab ostrzega kierowców

Mobilizacja Sił: Ruchy wojsk w Polsce. Sztab ostrzega kierowców

W ćwiczeniach Steadfast Defender 2024 weźmie udział 90 tysięcy żołnierzy z 31 krajów członkowskich NATO i Szwecji, która jest na ścieżce akcesyjnej do Sojuszu. Oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i potrwają do końca maja. Większość działań odbędzie się państwach Europy Środkowej, w tym w Polsce. Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował w czwartkowym komunikacie, że ruchy pojazdów wojskowych rozpoczną się w poniedziałek, 12 lutego, i potrwają do końca maja. Wojsko przemieszczać się będzie niemal po wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych.

Celowe wykorzystanie przejazdów kolumn

„Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” – zaznaczono w komunikacie SGWP. Wojsko zaapelowało o ochronę danych i niepublikowanie informacji i zdjęć przedstawiających ruchy wojsk. Prośba dotyczy też ich lokalizacji, daty i godziny przejazdów poszczególnych kolumn czy informacji dotyczących startów i lądowań statków powietrznych. „Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – zaapelował Sztab Generalny.

Zapewnienie koordynacji ruchu i przeprosiny dla kierowców

Mobilizacja sił i ruch pojazdów wojskowych zostanie skoordynowany, tak by jak najmniej utrudniała ruch. „Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania skoordynowano także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi” – poinformowano.

„Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Za utrudnienia przepraszamy” – dodano.

Szczegóły dotyczące ćwiczeń Steadfast Defender 2024

Polska jest jednym z państw-gospodarzy ćwiczeń Steadfast Defender 2024. Jednym z elementów ćwiczenia będzie przyjmowanie w kraju sprzętu i żołnierzy sił zbrojnych sojuszników. Elementem ćwiczenia będzie też polskie narodowe ćwiczenie Dragon-24, w którym udział weźmie ok. 15 tys. polskich żołnierzy, wspartych przez ok. 5 tys. żołnierzy z państw sojuszników i 3500 sztuk sprzętu z 10 państw NATO.

Cel i zakres ćwiczeń Steadfast Defender 2024

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024 są reakcją Sojuszu Północnoatlantyckiego na napaść Rosji na Ukrainę i rosyjskie groźby pod adresem państw NATO. Mają zweryfikować zdolność NATO do szybkiej mobilizacji i transportu wojsk amerykańskich w celu „wzmocnienia obronności Europy”. Stąd mobilizacja sił.

Manewry dotyczą obszaru od Atlantyku po wschodnią flankę NATO. Będą mieć formę scenariusza konfliktu z „przeciwnikiem porównywalnej wielkości”. W ćwiczeniach weźmie udział około 50 okrętów wojennych, 80 statków powietrznych i 1100 wozów bojowych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia