Dyrektor Instytutu Języka Polskiego odwołany – „To na pewno czystka”

Zgodnie z ustawą, dyrektor Instytutu Języka Polskiego może zostać odwołany tylko w ściśle określonych przypadkach, m.in. gdy popełni przestępstwo.

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Decyzją minister Barbary Nowackiej dr hab. Jacek Gołębiowski został w środę odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Języka Polskiego im. św. o. Maksymiliana Marii Kolbego.
Decyzją minister Barbary Nowackiej dr hab. Jacek Gołębiowski został w środę odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Języka Polskiego im. św. o. Maksymiliana Marii Kolbego.

Dr hab. Jacek Gołębiowski został odwołany ze stanowiska dyrektora Instytutu Języka Polskiego im. św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. Decyzja minister Barbary Nowackiej wywołała falę komentarzy, a sam zainteresowany twierdzi, że jest to „czystka” w instytucie.

„To na pewno czystka”

Gołębiowski został odwołany w środę, a dzień później jego zastępca. Jacek Gołębiowski stwierdził również, że spodziewał się odwołania, ale nie zgadza się z trybem, w jakim do niego doszło.

„To na pewno nie jest nic normalnego” – powiedział Gołębiowski. – Jestem w trakcie konsultowania tych spraw, potrzebuję paru dni na ochłonięcie. To odwołanie jest na pewno wbrew ustawie. W piśmie zarzuty wobec mnie były bardzo ogólne, bez szczegółów, dotyczyły m.in. naruszenia dyscypliny finansowej. Sam tryb nagłego zwolnienia mnie bez podania szczegółowych zarzutów, to na pewno nie jest nic normalnego. Chciałbym przede wszystkim poznać szczegółowe wyniki kontroli, gdzie były ewentualne niedociągnięcia.

Zgodnie z ustawą, dyrektor Instytutu Języka Polskiego może zostać odwołany tylko w ściśle określonych przypadkach, m.in. gdy popełni przestępstwo. Kadencja dyrektora trwa 5 lat, a decyzja o obsadzeniu stanowiska leży w gestii ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Gołębiowski przyznał, że po zmianie władzy następują roszady w instytucjach takich, jak ta, na czele której stał. Dodał, że gdyby próbowano załatwić sprawę polubownie, wtedy najprawdopodobniej sam zrezygnowałby z funkcji.

„Cała sytuacja była dla mnie dużym zaskoczeniem” – powiedział. – Wczoraj zwolniono mnie, dziś mojego zastępcę. Wiem, że w tej chwili jest robiona czystka w Instytucie.

Sytuacja w Instytucie Języka Polskiego budzi wiele pytań. Zwolnienie dyrektora i jego zastępcy bez podania szczegółowych zarzutów stawia pod znakiem zapytania rzetelność procedury. Zdaniem wielu osób, mamy do czynienia z „czystką” w instytucie, która ma na celu usunięcie nieporządanych osób.

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie odniosło się jeszcze do zarzutów stawianych przez Gołębiowskiego.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli: Nowa definicja gwałtu – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia