Audyt w Lasach Państwowych – nieprawidłowości i milionowe długi

Audyt w Lasach Państwowych ujawnił liczne nieprawidłowości i nieopłacone zobowiązania finansowe

148

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

audyt w Lasach Państwowych
audyt w Lasach Państwowych nie wypadł korzystnie, a to jeszcze nie koniec kontroli

Audyt w Lasach Państwowych ujawnił wiele nieprawidłowości i zaległości finansowych. Spółka Helios Innovative Technology z Małopolski twierdzi, że Lasy Państwowe zalegają jej z wypłatą ponad 3 mln zł za produkcję i montaż leśnych billboardów.

Cała akcja owiana była tajemnicą. W każdym nadleśnictwie miał stanąć stelaż z billboardem, promującym „zrównoważoną gospodarkę leśną oraz ochronę przyrody i dziedzictwa kulturowego”. Termin realizacji zamówienia wyznaczono do 10 grudnia 2023 r., a koszt pierwotnie wyceniono na ponad 52 mln zł.

Nowa dyrekcja OKL w Gołuchowie jest przerażona skalą nieprawidłowości. Audyt ujawnia m.in. dwukrotne zlecanie tych samych zadań, wybór droższych ofert, brak biznesplanu oraz kalkulacji kosztów użytkowania. Nowe kierownictwo obawia się, że to nie jedyne zaległości finansowe, jakie zostaną odkryte. Sprawa budzi wiele pytań. Dlaczego akcja billboardowa była owiana tajemnicą? Kto odpowiada za nieprawidłowości i zaległości finansowe? Czy audyt ujawni jeszcze więcej niejasności? Te pytania pozostają bez odpowiedzi, ale cała sytuacja rzuca cień na działalność Lasów Państwowych.

Audyt w Lasach Państwowych – co dalej?

Nowe kierownictwo Lasów Państwowych zapowiada dalsze wyjaśnianie sprawy. Możliwe, że w przyszłości zostaną podjęte kroki prawne wobec osób odpowiedzialnych za powstałe nieprawidłowości i zaległości finansowe. Sprawa jest również nagłaśniana przez media, co wywołuje duże zainteresowanie opinii publicznej. Możliwe, że kontrola doprowadzi do głębszych zmian w tej organizacji. Audyt wciąż trwa. Należy ustalić, kto odpowiada za błędnie podejmowane decyzje i ogromne zadłużenie. Może się również zdarzyć, że audyt wykaże jeszcze więcej niejasności oraz zobowiązań finansowych.

Ujawnione nieprawidłowości mogą mieć poważne konsekwencje. Nowe kierownictwo stoi przed wyzwaniem wyjaśnienia sprawy i wprowadzenia niezbędnych reform, aby zapewnić transparentność i odpowiedzialność w zarządzaniu tą strategiczną dla Polski instytucją. Obecnie złe zarządzanie Lasami Państwowymi doskonale obrazuje wspomniane już zamówienie leśnych billboardów. Nie chodzi tu tylko o nieopłacone zobowiązania, ale także inne błędy w realizacji całej procedury.

Nieprzemyślane decyzje, tajemnice i milionowe długi

Audyt w Lasach Państwowych wykazał wiele nieprawidłowości dotyczących zamówienia leśnych billboardów. Niektóre z nich to:

• Akcja billboardowa, warta pierwotnie ponad 52 mln zł, była owiana tajemnicą.

• Termin realizacji zamówienia był nierealistyczny, co doprowadziło do jego przedłużenia do końca 2024 r.

• Zlecenie wykonania i montażu banerów trafiło do firmy Bieszczady z Ustrzyk Górnych bez przeprowadzenia przetargu.

• Wybór firmy Helios Innovative Technology jako podwykonawcy budzi wiele pytań.

Brak transparentności:

• Nie wiadomo, co miało się znaleźć na billboardach i dlaczego ich montaż miał być tak kosztowny.

• Brak biznesplanu oraz kalkulacji kosztów użytkowania budzi obawy o dalsze wydatki.

Ponadto audyt ujawnił m.in. dwukrotne zlecanie tych samych zadań i wybór droższych ofert. W niektórych przypadkach nie zachowano należytej staranności przy wyborze wykonawców.

Transmisja z konferencji dotyczącej pierwszych wyników audytu jest dostępna pod tym.

 linkiem

Przeczytaj także, kto od początku roku jest nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia