Equinor i Polenergia wybierają Siemens Gamesa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Siemens Gamesa dla morskich farm wyprodukuje 14,4 MW turbiny. Bałtyk II i III o mocy 3GW pobudzą przemysł transformacji energetycznej w Polsce.

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Siemens Gamesa dla morskich farm
Siemens Gamesa dla morskich farm, 15 MW każda

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z Siemens Gamesa na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych morskich turbin wiatrowych dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Łączna moc farm wyniesie 1440 MW, co zapewni zieloną energię dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych.

Siemens Gamesa dla morskich farm wiatrowych 15MW każda

Turbiny SG 14-236 DD to największe modele Siemens Gamesa o mocy 14,4 MW każda. Jeden obrót ich wirnika o średnicy 236 metrów zaspokoi potrzeby energetyczne jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez 4 dni. Farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III uruchomione zostaną w 2027 roku i znacząco wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycje te stanowią kluczowy element polskiej transformacji energetycznej.

Equinor i Polenergia realizują również projekt Bałtyk I o mocy do 1560 MW. Łączna moc wszystkich trzech farm Bałtyk wyniesie do 3 GW, dostarczając energię dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych. Umowa z Siemens Gamesa obejmuje również konserwację i serwis gwarancyjny turbin. Inwestorzy otworzyli w Łebie „Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk”, gdzie mieszkańcy Pomorza mogą dowiedzieć się więcej o projektach.

Podpisanie umów z Siemens Gamesa to kluczowy krok w rozwoju morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Inwestycje te stanowią ważny element polskiej transformacji energetycznej i zapewnią Polsce stabilną energię odnawialną na długie lata.

Co to takiego projekt Bałtyk II?

Projekt Polenergia Bałtyk II to morska farma wiatrowa o mocy do 1440 MW, która powstaje na Morzu Bałtyckim, około 80 km od brzegu na wysokości Łeby. Jest to jeden z kluczowych projektów w ramach transformacji energetycznej Polski, którego celem jest zwiększenie udziału czystej energii w krajowym miksie energetycznym. Siemens Gamesa dla morskich farm wiatrowych dostarcza urządzenia od wielu lat i ma dobrą opinię.

Charakterystyka projektu:

 • Moc: do 1440 MW
 • Liczba turbin: 100
 • Model turbin: SG 14-236 DD (Siemens Gamesa)
 • Moc pojedynczej turbiny: 14,4 MW
 • Średnica wirnika: 236 m
 • Powierzchnia farmy: ok. 330 km²
 • Planowany termin uruchomienia: 2027 rok

Korzyści z projektu:

 • Dostarczenie zielonej energii dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych
 • Redukcja emisji CO2
 • Stworzenie nowych miejsc pracy
 • Rozwój lokalnej infrastruktury

Wielkie znaczenie projektu dla OZE w Polsce

Projekt Polenergia Bałtyk II jest jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w Polsce. Wraz z innymi projektami morskich farm wiatrowych, Bałtyk II będzie miał znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, uniezależnienie od importu surowców energetycznych i ochronę środowiska.

Projekt Polenergia Bałtyk II to kluczowy projekt w ramach transformacji energetycznej Polski. Farma wiatrowa dostarczy zieloną energię dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 i poprawy jakości powietrza.

Projekt jest również ważny dla rozwoju lokalnej gospodarki i stworzenia nowych miejsc pracy.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia