Uwaga turyści!!! Tatrzańskie niedźwiedzie budzą się i są głodne

Przed nimi nie uciekniesz, więc warto poznać kilka poniższych zasad

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

tatrzańskie niedźwiedzie - przez leśną, zieloną łąkę idzie potężny samiec niedźwiedzia brunatnego.
Niedźwiedź to nie jest pluszowy miś.

W Tatrach zapanowały prawdziwie wiosenne warunki. Niektóre niedźwiedzie już opuściły swoje gawry i szukają pożywienia. Czy wiesz jak się zachować, gdy napotkasz takiego głodnego zwierza? Oto kilka rad od eksperta Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obudziły się tatrzańskie niedźwiedzie

Tatrzańskie niedźwiedzie korzystają z ocieplenia

W Tatrach zapanowała ciepła i słoneczna pogoda. Na wysokości regla dolnego śnieg już stopniał, a rośliny budzą się do życia. To idealne warunki dla niedźwiedzi, które zakończyły swój zimowy sen. Niektóre z nich już opuściły swoje gawry i wyruszyły w poszukiwaniu pokarmu.

Tatrzański Park Narodowy udostępnił filmik, na którym widać, jak młody samiec niedźwiedzia wychodzi z gawry w połowie lutego. Przyrodnicy śledzą jego ruchy dzięki obroży telemetrycznej. Okazuje się, że zwierzę przemieściło się o kilka kilometrów od miejsca, gdzie spędziło zimę. Podobnie zrobiła samica z młodym, którą zaobserwowano w okolicy Przysłopu Miętusiego.

Jak powiedział Tomasz Zając, edukator i przewodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego – „Nie jest wykluczone, że w okolicy marca-kwietnia, kiedy jeszcze spadnie śnieg, niedźwiedzie powrócą do swoich gawr. Na razie korzystają z ocieplenia i uzupełniają zapasy tłuszczu. Chętnie żywią się padliną, mogą być to padłe lub zagryzione przez wilki, jelenie albo kozice, które nie przetrwały zimy lub zginęły przysypane lawinami”.

Ostrzeżenie: Turysto nie podchodź do niedźwiedzia

Spotkanie z niedźwiedziem na szlaku może być niebezpieczne, zwłaszcza gdy zwierzę jest głodne lub ma młode. Dlatego Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów, aby zachowywali ostrożność i nie podchodzili do dzikich zwierząt.

„Do ataku niedźwiedzi na ludzi dochodzi tylko wtedy, gdy niedźwiedź poczuje się zagrożony lub gdy samica broni młode. Jeżeli już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem na szlaku, należy zachowywać się cicho, spokojnie i oddalić się w przeciwnym kierunku. Przed niedźwiedziem nie uciekniemy, bo może rozpędzić się nawet do 50 kilometrów na godzinę” – ostrzega Tomasz Zając . Radzi również, aby nie zostawiać śmieci ani jedzenia na szlaku, ponieważ mogą one przyciągać niedźwiedzie. Należy również unikać hałasowania i zakłócania spokoju zwierzętom. Warto mieć ze sobą gwizdek lub dzwonek, który może odstraszyć niedźwiedzia.

Tatry czekają

Tatry są pięknym i atrakcyjnym miejscem do zwiedzania. W niższych partiach można już podziwiać wiosenną przyrodę, a w wyższych zimowe krajobrazy. Na szycie Kasprowego Wierchu leży ponad metrowa warstwa śniegu. Nie ważne, pieszo, na rowerze czy nartach, każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Pamiętajmy, że gospodarzem i właścicielem Tatr jest dzika zwierzyna, my jesteśmy jedynie gośćmi.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia