Na Mount Everest – tylko z GPS

Ministerstwo Turystyki Nepalu ogłosiło niezwykłą inicjatywę, która nie tylko wprowadzi nową erę bezpieczeństwa na szlaku Mount Everest

89

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mount Everest 8848 m n.p.m.

Na Mount Everest – tylko z nadajnikiem GPS

Wiosną tego roku Ministerstwo Turystyki Nepalu wprowadza nową politykę bezpieczeństwa na najwyższym szczycie świata – Mount Everest. Od teraz każdy wspinacz, który zamierza zdobyć ten majestatyczny szczyt, będzie zobowiązany do noszenia nadajnika GPS. Decyzja ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w trudnym i niebezpiecznym środowisku górskim. Ma też przynieść ułatwienie ewentualnych akcji ratunkowych w przypadku wypadku. Na Mount Everest – tylko z GPS.

Na Mount Everest – tylko z GPS

Nepal, będąc krajem słynącym z bogactwa naturalnych cudów, od dawna przyciąga wspinaczy z całego świata, pragnących pokonać szczyt marzeń – Everest. Jednakże, wspinaczka na tym ekstremalnie wysokim i niebezpiecznym terenie zawsze niesie za sobą ryzyko. To dotyczy zarówno dla samych wspinaczy, jak i dla ratowników. W ostatnich latach liczba wypadków i utraty życia na Mount Everest była zatrważająco wysoka. Zmusiło nepalskie władze do podjęcia działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na tej trasie.

Nowa polityka wymagająca noszenia nadajnika GPS przez wspinaczy na Mount Everest ma na celu zminimalizowanie ryzyka. Oraz umożliwienie szybszej i skuteczniejszej reakcji w przypadku zagrożenia. Każdy uczestnik wyprawy będzie musiał nosić nadajnik GPS, który będzie monitorować ich lokalizację w czasie rzeczywistym. Te małe urządzenia będą wszywane w kurtki i kombinezony alpinistów. Zapewni stałą łączność z bazą oraz umożliwi szybkie zlokalizowanie poszkodowanego w przypadku wypadku.

Innowacyjne podejście: ratunek czy kres niezależności?

Wprowadzenie obowiązku noszenia nadajnika GPS spotkało się z mieszanymi reakcjami w środowisku wspinaczy. Jedni uważają, że to krok we właściwym kierunku, który może uratować życie wielu osób oraz zwiększyć bezpieczeństwo na trasie. Są też przeciwnicy – obawiają się, że taka regulacja może naruszyć ducha niezależności i wyzwania, które towarzyszą wspinaczce na Everest. Jednakże, większość ekspertów i weteranów górskich zgadza się z tym rozwiązaniem. Twierdzi, że prowadzenie nadajników GPS jest konieczne w obliczu rosnącej liczby wypadków i zgłoszeń ratunkowych na Mount Everest.

Wniosek Ministerstwa Turystyki Nepalu o obowiązkowym noszeniu nadajnika GPS na Mount Everest jest świadectwem ciągłego dążenia do poprawy bezpieczeństwa na tej legendarnej trasie. Dla wspinaczy, którzy podejmują się wyzwania zdobycia najwyższego szczytu świata, ta nowa polityka może stanowić dodatkową warstwę ochrony, która może być decydująca w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Jednakże, to również apel do samych wspinaczy o odpowiedzialne podejście do swoich przygód górskich oraz świadomość ryzyka, które wiąże się z wspinaczką na tak wymagającym terenie jak Mount Everest.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia