Dziś o 10:00 rozpoczęło się kolejne posiedzenie Sejmu. Na sali plenarnej pojawiła się Monika Pawłowska, która złożyła ślubowanie jako posłanka. Pawłowska objęła mandat po Mariuszu Kamińskim z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jednakże, istnieje spór co do legalności jej mandatu. Politycy PiS twierdzą, że Pawłowska jest 461. posłem w Sejmie, co wskazuje na nielegalne objęcie mandatu. Posłowie związani z partią Jarosława Kaczyńskiego wyrazili swoje niezadowolenie również poprzez swoją nieobecność podczas ślubowania Pawłowskiej na sali plenarnej.
Pawłowska oficjalnie zastępuje Kamińskiego
Monika Pawłowska objęła miejsce w Sejmie po Mariuszu Kamińskim, który stracił swój mandat poselski. Pawłowska, początkowo związana z Lewicą, przyjęła ofertę marszałka Szymona Hołowni, pomimo nacisków ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Po złożeniu ślubowania w środę, 6 marca, oficjalnie została posłanką. Chociaż wcześniej wyraziła chęć dołączenia do klubu PiS, jej przyszłość w partii wydaje się nierealna. Joanna Lichocka (PiS), określiła Monikę Pawłowską jako „posłankę dublerkę”, podkreślając, że według prawa mandat nadal należy do Mariusza Kamińskiego.
Historia Moniki Pawłowskiej
Monika Pawłowska to postać o interesującej historii politycznej. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku startowała z czwartego miejsca na liście PiS w okręgu nr 7 (Chełm), którą otwierał Mariusz Kamiński. Mimo że zajęła pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce, w lutym zdecydowała się objąć mandat poselski po Mariuszu Kamińskim. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że jest ona 461. posłem w polskim Sejmie, ponieważ zdaniem PiS Kamiński jest nadal czynnym posłem. Środowe ślubowanie Moniki Pawłowskiej było momentem symbolicznym, ale również kontrowersyjnym, ze względu na nieobecność posłów PiS na sali plenarnej.
Zmiany w przynależności partyjnej
Warto zauważyć, że Monika Pawłowska w swojej karierze politycznej wielokrotnie zmieniała przynależność partyjną. Zaczynała jako asystentka posłanki Stanisławy Prządki z SLD, a później była wiceprzewodniczącą Forum Równych Szans i Praw Kobiet na Lubelszczyźnie. W 2019 roku dostała się do Sejmu z listy SLD jako reprezentantka partii Wiosna. Dała się także poznać jako ostra krytyczka rządów Zjednoczonej Prawicy, protestując przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce. W marcu 2021 roku przeszła do Porozumienia Jarosława Gowina, a kilka miesięcy później przystąpiła do PiS. Jej polityczna droga jest pełna zwrotów akcji i kontrowersji.
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż