Strefa interesów – nominowana do Oscara od dziś w polskich kinach.

Strefa interesów - nie epatuje brutalnością, ale ukazuje zło w jego najbardziej banalnej, codziennej odsłonie.

110

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Strefa interesów
Strefa interesów - rajskie obrazy u bram koszmaru

Nominowany do Oscara film „Strefa Interesów” w reżyserii Jonathana Glazera („Under the Skin”) wkracza na polskie ekrany. Od 8 marca 2024 roku widzowie będą mieli okazję doświadczyć unikalnej perspektywy na II wojnę światową, obserwując ją z ogrodu pierwszego komendanta obozu Auschwitz. Pamiętajmy, Strefa interesów – nominowana do Oscara od dziś w polskich kinach.

Strefa interesów – nominowana do Oscara od dziś w polskich kinach.

Film skupia się na codziennym życiu Rudolfa Hössa (Christian Friedel), komendanta Auschwitz, ponadto jego żony Hedwig (Sandra Hüller). Ich idylliczna posiadłość z ogrodem usytuowana jest tuż obok obozowych kominów. Zatem, obraz ukazuje kontrast między sielskim życiem rodziny Hössów a okrucieństwami rozgrywającymi się za płotem.

„Strefa Interesów” nie epatuje brutalnymi scenami. Zamiast tego skupia się na obserwacji codzienności nazistów i ich obojętności na ludzką tragedię. Glazer buduje napięcie za pomocą sugestywnych obrazów i dźwięków, zmuszając widza do refleksji nad banalnością zła. Film jest koprodukcją Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Za polską stronę odpowiadał m.in. Bartek Rański, który podkreśla wyjątkowość tej perspektywy:

„Wojna pokazana jest z zupełnie innej strony, z perspektywy ogrodu kata.”

Obsada

W główną rolę Rudolfa Hössa wcielił się Christian Friedel („Król mowy”, „Victoria”). Żonę komendanta, Hedwig Höss, zagrała Sandra Hüller („Toni Erdmann”, „Requiem”). W pozostałych rolach wystąpili m.in. Freya Kreutzkam, Ralph Herforth, Max Beck i Daniel Holzberg.

Film „Strefa Interesów” jest adaptacją powieści Martina Amisa z 2014 roku o tym samym tytule. Reżyserii podjął się Jonathan Glazer, znany z takich filmów jak „Under the Skin” czy „Sexy Beast”. Zdjęcia do filmu kręcono w Polsce, m.in. w Warszawie i Krakowie.

„Strefa Interesów” spotkała się z uznaniem krytyków i otrzymała wiele nagród na festiwalach filmowych. Film otrzymał też nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, a także do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny

O reżyserze

Jonathan Glazer to brytyjski reżyser znany z takich filmów jak „Under the Skin” z Scarlett Johansson. Ponadto teledysków dla Radiohead i Massive Attack. „Strefa Interesów” to jego piąty film fabularny, który spotkał się z uznaniem krytyków. Oprócz tego otrzymał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.
„Strefa Interesów” to niełatwy film, ale niezwykle ważny i poruszający. To nie tylko opowieść o wojnie, ale przede wszystkim studium ludzkiej natury i banalności zła. Film z pewnością skłoni do refleksji i na długo pozostanie w pamięci.

Film „Strefa Interesów” dostępny jest w kinach na terenie całej Polski.

.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Ponadto niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Ponadto, takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY.  kontakt@radiobp.org  
Zapraszamy do Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia