Nadchodzi nowelizacja unijnego prawa jazdy

Rozszerzenie uprawnień prawa jazdy kat.B, nauka jazdy po śniegu i lodzie, oraz wiele innych zmian w procedowanej reformie.

170

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowelizacja unijnego prawa jazdy - wyluzowany Święty Mikołaj ubrany w czerwony garnitur, ma na głowie skórzaną pilotkę i gogle. Jedzie na czerwonym skuterze, ma poważną twarz i długą białą brodę. Czerwone tło.
Badania kierujących seniorów, mogą okazać się przydatne.

Wszystkich posiadaczy prawa jazdy czekają duże zmiany, ponieważ Unia Europejska przygotowuje nowelizację prawa jazdy, powodowaną względami bezpieczeństwa. Będzie ona dotyczyła uprawnień do prowadzenia różnych typów pojazdów mechanicznych, jednocześnie ustanawia nowe zasady odnawiania prawa jazdy. Reforma obejmie również możliwe testy zdrowotne dla seniorów. W Europie toczy się dyskusja, czy starsi posiadacze prawa jazdy powinni poddać się badaniu zdrowia przed wydaniem nowego prawa jazdy. Równie ważna jest kwestia, czy taka kontrola powinna być obowiązkowa, dobrowolna czy może opierać się na samoocenie. Istotną kwestią jest, jak poszczególne kraje będą radzić sobie z przepisami. Temat jest nadal otwarty. Nowelizacja unijnego prawa jazdy

Cele nowelizacji unijnego prawa jazdy

Nadrzędnym powodem nowelizacji prawa jazdy jest uczynienie europejskich dróg bezpieczniejszymi, a co za tym idzie zmniejszenie ilości śmiertelnych wypadków. Według danych UE, co roku na drogach Unii Europejskiej ginie ponad 20 tys. osób. Większość z nich to piesi, rowerzyści, oraz kierujący skuterami i motocyklami. UE nazwała swój plan “Wizja Zero”, zakłada w nim radykalną redukcję ilości ofiar śmiertelnych na drogach, do 2050 roku. Pomimo, że „Wizja Zero” zakłada zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym o połowę do 2030 roku, widoczny jest wyraźny wzrost liczby ofiar.

W ramach nowelizacji zostanie zaktualizowana dyrektywa 2006/126/WE z grudnia 2006 roku, dotycząca prawa jazdy. Zaproponowano zaostrzenie przepisów związanych z przyznawaniem prawa jazdy, które negocjowano w instytucjach UE, w tym testy zdrowotne dla osób starszych, ograniczenie prędkości oraz zakaz jazdy nocnej dla początkujących kierowców lub określone ograniczenia dla kategorii prawa jazdy.

Już zdecydowano, że nowe prawo jazdy UE będzie w przyszłości ważne tylko przez maksymalnie 15 lat. Dotyczy to dokumentów uprawniających do kierowania samochodami, skuterami i motocyklami. Dla autobusów i ciężarówek bardziej rygorystyczne zasady, przewidują pięć lat. Już teraz nowe, cyfrowo zarejestrowane dokumenty otrzymują przy wymianie prawa jazdy stałą datę wygaśnięcia po 15 latach. Co ma się zmienić w szkołach nauki jazdy? Tutaj bezpieczeństwo i ochrona klimatu mają zajmować więcej miejsca.

Inne podejście do nauki jazdy

Kursant pozna wpływ stylu jazdy na emisję szkodliwych związków, na przykład przez odpowiednią zmianę biegów. Zaktualizowane przepisy egzaminacyjne mają uwzględniać przejście na pojazdy zeroemisyjne. W przyszłości oceniane mają być również, wiedza i umiejętności związane z zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy itp. Reforma zawiera również nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy, przede wszystkim w odniesieniu do konkretnych sytuacji drogowych. W przyszłości, częściami składowymi egzaminu mają być np. jazda na śniegu i lodzie, bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, oraz systemy wspomagania kierowcy.

Początkujących kierowców, będzie obowiązywać dwuletni okres próbny na terenie całej UE. Młodzi ludzie będą mogli zdobyć prawo jazdy na ciężarówkę już od 18 roku życia, dotychczas minimalny wiek w Niemczech wynosił 21 lat. Młodsi kierowcy ciężarówek musieli dotychczas odbyć dwuipółletnie szkolenie. Aby przeciwdziałać niedoborowi pracowników dla kierowców ciężarówek, projekt umożliwia 17-latkom kierowanie autobusami i ciężarówkami, w obecności osoby towarzyszącej. Reforma zawiera również przepis, pozwalający posiadaczowi prawa jazdy kategorii B, kierowanie pojazdem o masie 4,25 tony. Jest to szczególnie ważna granica wagowa dla kamperów, która uniemożliwiała dotychczas wielu posiadaczom klasy B prowadzenie kampera.

nowelizacja unijnego prawa jazdy - na piaszczystej plaży, w słoneczny dzień stoi biały samochód campingowy. W tle błękitne morze i bezchmurne niebo.
Nowe zasady pozwolą kierować kamperem 4,25 tony z prawem jazdy kat.B

Senior za kierownicą w nowelizacji unijnego prawa jazdy

Propozycja badań dla kierujących seniorów wywołała debatę, czy starsi ludzie stanowią ryzyko w ruchu drogowym. Niezaprzeczalne jest, że bezpieczeństwo na drogach poprawi się, gdy potencjalnie ograniczeni zdrowotnie posiadacze prawa jazdy poddadzą się testom. Lecz to czy takie kontrole zdrowotne zostaną wprowadzone, zależy od najnowszej propozycji i podejścia poszczególnych krajów. Parlament Europejski chce pozostawić decyzję o wprowadzeniu obowiązkowych regularnych badań zdrowotnych kierowców w rękach państw członkowskich UE. Większość posłów opowiedziała się jednak za tym, aby to rządy krajowe zdecydowały w tej sprawie. Jednocześnie wyrazili się przeciwko obowiązkowym testom. Chodzi o to, czy seniorzy przy przedłużaniu prawa jazdy będą musieli regularnie przedstawiać wyniki badań lekarskich. Takie badania, jak testy słuchu i wzroku, mogą również uzupełniać samoocenę posiadaczy prawa jazdy. Co ciekawe, w unijnej nowelizacji nie przewidziano kontroli zdrowotnej kierowców po siedemdziesiątce.

Cały czas trwa dyskusja na temat zdolności starszych kierowców, do prowadzenia pojazdów. Wiadomym jest, że refleks i wzrok, słabną wraz z wiekiem, ale wielu seniorom trudno jest zrezygnować z prawa jazdy. Tym samym rozstając się z osobistą wolnością i mobilnością. Dopiero gdy starszy kierowca zwróci na siebie uwagę w ruchu drogowym niebezpiecznym zachowaniem, władze drogowe mogą przymusowo odebrać mu prawo jazdy. Na przykład, Niemiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odrzuca obowiązkową kontrolę zdolności seniorów do prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdyż starsi ludzie mają w porównaniu do swojego udziału w populacji mniejszy udział w wypadkach.

Co mówi ankieta

Związek TÜV zaleca dla osób powyżej 75 roku życia, regularne jazdy w obecności instruktora, który miałby ocenić umiejętności seniorów i wskazać możliwości utrzymania zdolności do prowadzenia pojazdów. Celem byłoby zachowanie indywidualnej mobilności również w podeszłym wieku.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal internetowy “AutoScout24”, 89% ankietowanych właścicieli pojazdów jest za wprowadzeniem odpowiednich testów w podeszłym wieku. Większość z nich opowiada się za wprowadzeniem ich między 60. a 70. rokiem życia. Rodzice są również bardziej za przeprowadzeniem takiej kontroli: 92% osób z dziećmi jest za, wśród osób bezdzietnych jest to tylko 83%. Co ciekawe, to właśnie respondenci w wieku od 50 do 65 lat najczęściej wyrażają swoją dezaprobatę wobec takiej kontroli. Aż 18% jest przeciwko wprowadzeniu testu zdolności do prowadzenia pojazdów dla starszych uczestników ruchu drogowego, a tylko 11% wszystkich respondentów mówi, że są zasadniczo przeciwko wprowadzeniu takiego testu.

Inne aspekty nowelizacji

Cyfrowe prawo jazdy w telefonie komórkowym, będzie wystarczające podczas kontroli drogowej lub w wypożyczalni samochodów, ale nie zastąpi dokumentu w formie fizycznej, lecz go uzupełni.

Przy odnawianiu prawa jazdy ma być stwierdzone, czy posiadacz jest fizycznie i psychicznie zdolny do prowadzenia samochodu lub motocykla. Chodzi tu o takie ograniczenia jak słaby wzrok, choroby serca, epilepsja czy alkoholizm. Stanowią one zagrożenie również dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego stwierdzać lekarz. Alternatywnie każdy kraj może zdecydować się na żądanie samooceny zainteresowanego.

Cyfrowe prawo jazdy w telefonie komórkowym, będzie wystarczające podczas kontroli drogowej lub w wypożyczalni samochodów, ale nie zastąpi dokumentu w formie fizycznej, lecz go uzupełni.

Nowelizacja unijnego prawa jazdy o sprawcach wykroczeń

Jeszcze w 2019 roku około 40% transgranicznych wykroczeń drogowych w UE pozostało bezkarnych. Ponieważ sprawcy nie zostali zidentyfikowani lub kary nie zostały wyegzekwowane. Teraz współpraca transgraniczna władz ma być ułatwiona. Organy ścigania uzyskają dostęp do krajowych rejestrów praw jazdy, a rola istniejących krajowych punktów kontaktowych ma być wzmocniona. Komisja Europejska proponuje rozszerzenie obecnego zakresu przepisów m.in. o zbyt bliską jazdę za pojazdem poprzedzającym. Niebezpiecznie wykonany manewr wyprzedzania czy nieutworzenie korytarza ratunkowego.

Sprawcy szczególnie ciężkich przestępstw powinni stracić prawo jazdy nie tylko w jednym kraju, ale w całej UE. Do takich przestępstw zalicza się obecnie m.in. nadmierne przekroczenia prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Oraz wykroczenia drogowe ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. W egzekwowaniu ma pomagać centralny rejestr praw jazdy.

Unijna nowelizacja musi teraz zostać skonsultowana przez Parlament Europejski, oraz państwa członkowskie. To jednak nastąpi dopiero po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeśli nowe regulacje zostaną przyjęte, wszystkie państwa członkowskie UE będą zobowiązane do ich wdrożenia w prawo krajowe.

Ciekawy materiał wideo: SENIOR ZA KIEROWNICĄ

Może cię również zainteresować: Uwaga na podróbki zabytkowych samochodów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia