Udawali amerykańskich żołnierzy – oszukali dziesiątki kobiet

Przestępcy działali na portalach społecznościowych i serwisach randkowych - tam oszukiwali kobiety szukające miłości w Internecie

157

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

udawali amerykańskich żołnierzy, kobieta korzystająca ze smartfona pada ofiarą oszustwa internetowego
udawali amerykańskich żołnierzy - działali na portalach randkowych

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i policjanci z Wałbrzycha położyli kres działalności gangu oszustów, którzy udawali amerykańskich żołnierzy. W ten sposób wyłudzali pieniądze od internautek.

Grupa działała w sposób zorganizowany, wykorzystując wizerunek amerykańskich żołnierzy i weteranów do manipulowania swoimi ofiarami. Oszuści posługiwali się podrobionymi dokumentami, tworząc fikcyjne profile na portalach randkowych i w mediach społecznościowych. Następnie przybierali tożsamość amerykańskich żołnierzy lub weteranów, często umieszczając zdjęcia mundurowych i opowiadając historie o swoich bohaterskich czynach. Nawiązywali kontakt z kobietami, budując z nimi relacje oparte na zaufaniu i sympatii. Wykorzystywali techniki manipulacji psychologicznej, grając na emocjach i wzbudzając współczucie. Pod pretekstem nagłych wypadków, problemów zdrowotnych lub innych kryzysowych sytuacji, oszuści prosili o pożyczki lub wsparcie finansowe. Obiecywali nowo poznanym kobietom zwrot pieniędzy po powrocie do Polski lub po uregulowaniu swoich problemów.

Udawali amerykańskich żołnierzy – kosztowny zawód miłosny

Oszukane kobiety, zmanipulowane i zafascynowane fikcyjnymi żołnierzami, przekazywały pieniądze na rachunki bankowe założone na fałszywe dane. Pieniądze były następnie transferowane za granicę, uniemożliwiając ich odzyskanie. Kobiety nigdy już nie widziały ani swoich amerykańskich kochanków, ani pożyczonych pieniędzy. Pozostawał tylko zawód miłosny i puste konto.

Wstępne ustalenia śledczych wskazują na kilkadziesiąt popełnionych przez gang przestępstw. Należy jednak założyć, że liczba ofiar jest znacznie większa, a wiele osób z obawy przed wstydem lub ze względu na brak dowodów nie zgłosiło się do organów ścigania. W wyniku akcji CBZC i policji zatrzymano sześć osób w wieku 26-30 lat. Jeden z podejrzanych był już osadzony w więzieniu w innej sprawie. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw na szkodę kobiet z Polski i innych krajów Europy. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował 5 osób. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Jak nie dać się oszukać?

Powszechnie twierdzimy, że ofiarami oszustw padają osoby starsze. Tymczasem ofiarami oszustów internetowych często stają się ludzie młodzi. Oszuści, którzy udawali amerykańskich żołnierzy, nie są wyjątkiem. Oszustwa internetowe często dotykają osób poszukujących w sieci nowych przyjaźni, a nawet miłości. Poszukiwanie miłości online może być ekscytującym doświadczeniem, ale wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Oszuści coraz częściej wykorzystują portale randkowe i media społecznościowe do wyłudzania pieniędzy lub danych osobowych. Oto kilka wskazówek, jak nie dać się oszukać:

• Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak numer PESEL, dane bankowe lub adres domowy, komuś, kogo nie znasz.

• Nie wysyłaj zdjęć intymnych, nawet jeśli druga osoba bardzo o to prosi.

• Nie przelewaj pieniędzy osobom, których nie znasz, nawet jeśli obiecują Ci miłość, wspólne życie lub zwrot pożyczki.

Warto także uważać na osoby proszące o pomoc finansową, szybko deklarujące swoje rzekome uczucia oraz unikające rozmów video czy spotkań na żywo.

Przeczytaj też artykuł opowiadający o tym, jak działali zabójcy z Tindera.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia