Spotkanie premiera z rolnikami nie przyniosło kompromisu

Donald Tusk spotkał się z rolnikami w Warszawie - rozmowy nie przyniosły porozumienia

127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

spotkanie premiera z rolnikami, traktor na polu uprawnym
spotkanie premiera z rolnikami - protestujący czują się nierozumiani

Dzisiejsze spotkanie premiera z rolnikami w Warszawie nie przyniosło porozumienia ani przełomu. Rozmowy, które odbyły się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, trwały kilka godzin. Strony nie zdołały jednak wypracować wspólnego stanowiska w najważniejszych kwestiach.

Rolnicy, którzy od kilku tygodni protestują w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, domagają się m.in. odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienia granic przed napływem tanich produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrony hodowli zwierzęcej. Zielony Ład, sztandarowy program Unii Europejskiej, zakłada szereg zmian w rolnictwie, mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi m.in. o redukcję emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie użycia nawozów i środków ochrony roślin, a także zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych. Takie założenia budzą niezadowolenie wśród rolników na terenie większości państw UE. Nastroje te z kolei przeradzają się w strajki, które często kończą się starciami z policją.

Spotkanie premiera z rolnikami – co powiedział Donald Tusk?

Premier Donald Tusk, który w czwartek zapowiadał „ważny komunikat dla rolników”, przedstawił podczas spotkania możliwości modyfikacji niektórych zapisów Zielonego Ładu. Dotyczyły one m.in. kwestii ugorowania, czyli czasowego wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Rolnicy nie są jednak usatysfakcjonowani tymi propozycjami. „Z pewnymi rzeczami się mocno nie zgadzamy. Uważamy, że jeżeli będzie zdjęcie nadwyżki zboża, ale będzie płynęło dalej z Rosji i krajów spoza Unii Europejskiej to będzie problem” – mówił po spotkaniu Andrzej Sobociński, jeden z liderów protestu. „Trzeba będzie patrzeć na ręce premierowi, ministerstwu i mówić 'sprawdzam'” – dodał. Poinformował również, że rolnicy nie są umówieni z premierem na kolejne spotkanie. Zapowiedział także kontynuację protestów rolników.

Sytuacja rolników jest niezwykle trudna. Ceny żywności rosną, a dochody rolników nie nadążają za inflacją. Dodatkowo, susza i inne klęski żywiołowe coraz częściej niszczą uprawy. Protesty są wyrazem sprzeciwu rolników wobec polityki rządu i Unii Europejskiej.

Rolnicy w trudnej sytuacji

Spotkanie premiera z rolnikami nie przyniosło żadnych konkretnych rozwiązań. Nie doprowadziło do porozumienia oraz zaniechania dalszych strajków.

Należy podkreślić, że zawód rolnika jest niezwykle ciężki i wymagający. Rolnicy czują się niezrozumiani przez osoby, które nie mają związku z wsią i rolnictwem. Dokonali oni ogromnego skoku cywilizacyjnego w swoich gospodarstwach i chcą móc korzystać z nowoczesnych technologii. Protesty są wyrazem ich troski o przyszłość polskiego rolnictwa.

Czas pokaże, jak rozwinie się sytuacja, a także czy uda się wypracować rozwiązania satysfakcjonujące zarówno rolników, jak i rząd.

Po spotkaniu Donald Tusk nie wyszedł do dziennikarzy. Zrobili to natomiast przedstawiciele rolników. Choć obecnie do kompromisu nie doszło, to jednak dalsze ustalenia będą znane po 15 Marca – po ostatecznych decyzjach Komisji Europejskiej w sprawie zielonego ładu.

Przeczytaj też, jak wyglądał ostatni protest rolników w Warszawie.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia