Dzisiaj wieczorem polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan – święty miesiąc postu, modlitwy i refleksji. Przez 30 dni, od wschodu do zachodu słońca, wyznawcy islamu będą powstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia tytoniu i rozrywek.
Ramadan to czas duchowej odnowy i skupienia na wartościach religijnych. Wierni starają się w tym okresie być bliżej Boga, czytać Koran i częściej się modlić. Ramadan to również czas wzmożonej troski o bliźnich i okazja do okazania miłosierdzia. Muzułmanie chętnie dzielą się wtedy posiłkami z potrzebującymi i angażują się w działalność charytatywną. W wielu miastach organizowane są specjalne iftarowe posiłki, na które zapraszane są osoby bezdomne i ubogie. W Polsce muzułmanie spotykają się na wspólnych modlitwach w meczetach i domach modlitwy. Wieczorami, po zachodzie słońca, odbywają się iftarowe posiłki, podczas których rodziny i przyjaciele zasiadają do wspólnego stołu. Ramadan to także czas częstszych spotkań towarzyskich i odwiedzin u rodziny.
Polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan – statystyki
W Polsce ramadan obchodzi przede wszystkim społeczność polskich Tatarów, licząca około 5 tysięcy osób. Dołączają do nich także muzułmańscy imigranci, studenci i dyplomaci. W sumie w naszym kraju mieszka około 60 tysięcy muzułmanów. Dokładna data rozpoczęcia ramadanu zmienia się co roku, ponieważ opiera się na kalendarzu księżycowym. W niektórych krajach muzułmańskich czas ramadanu jest oficjalnym świętem państwowym.
Istnieje wiele wyjątków od postu w ramadanie. Dotyczą one m.in. dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży. Miesiąc postu zakończy się 10 kwietnia świętem Ramadan Bajram. Będzie to czas radości i świętowania, a także okazja do dziękczynienia za dary otrzymane od Boga.
„Módlmy się, prosząc Najwyższego o odpuszczenie grzechów, błogosławieństwo i pokój na świecie. On wspiera i pomaga tym, którzy ufają w Jego nieskończone miłosierdzie. Pamiętajmy też o wszystkich ubogich, skrzywdzonych i potrzebujących, ofiarach wojen, przemocy, kataklizmów” – zaapelował do wiernych Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.
Posiłki podczas ramadanu
Dzisiaj polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan. Odtąd przez miesiąc będą spożywać dwa posiłki – po zachodzie słońca oraz przed świtem. Wieczornym posiłkiem, najważniejszym w ciągu dnia, jest iftar. Tradycyjnie rozpoczyna się od daktyli i szklanki wody. Składa się z różnorodnych potraw, bogatych w warzywa, owoce, chude mięso i ryby. Często serwowane są także dania kuchni orientalnej, np. hummus, baba ghanoush, falafel, tagine, kuskus. Ważne jest, aby posiłek był zdrowy i sycący, aby zapewnić organizmowi energię na kolejną noc postu.
Kolejnym posiłkiem jedzonym przed świtem podczas ramadanu jest suhur. Powinien być lekki i bogaty w węglowodany, aby zapewnić energię na cały dzień. Przykłady potraw: owsianka, jogurt z owocami, pieczywo z hummusem, jajka. Nie należy jednak jeść produktów zbyt ciężkostrawnych, aby uniknąć zmęczenia i senności. W nocy muzułmanie mogą także pić wodę i napoje bezalkoholowe.
Chcesz wiedzieć, jak wygląda ramadan? Obejrzyj ten film.
Sprawdź też, jak zaplanować urlop w 2024 r.
Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.