Dzisiaj wieczorem polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan

Polscy wyznawcy islamu od dzisiaj rozpoczynają ramadan

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan, mężczyzna i dziecko modlą się na matach
polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan - miesiąc postu, modlitwy i troski o bliźnich

Dzisiaj wieczorem polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan – święty miesiąc postu, modlitwy i refleksji. Przez 30 dni, od wschodu do zachodu słońca, wyznawcy islamu będą powstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia tytoniu i rozrywek.

Ramadan to czas duchowej odnowy i skupienia na wartościach religijnych. Wierni starają się w tym okresie być bliżej Boga, czytać Koran i częściej się modlić. Ramadan to również czas wzmożonej troski o bliźnich i okazja do okazania miłosierdzia. Muzułmanie chętnie dzielą się wtedy posiłkami z potrzebującymi i angażują się w działalność charytatywną. W wielu miastach organizowane są specjalne iftarowe posiłki, na które zapraszane są osoby bezdomne i ubogie. W Polsce muzułmanie spotykają się na wspólnych modlitwach w meczetach i domach modlitwy. Wieczorami, po zachodzie słońca, odbywają się iftarowe posiłki, podczas których rodziny i przyjaciele zasiadają do wspólnego stołu. Ramadan to także czas częstszych spotkań towarzyskich i odwiedzin u rodziny.

Polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan – statystyki

W Polsce ramadan obchodzi przede wszystkim społeczność polskich Tatarów, licząca około 5 tysięcy osób. Dołączają do nich także muzułmańscy imigranci, studenci i dyplomaci. W sumie w naszym kraju mieszka około 60 tysięcy muzułmanów. Dokładna data rozpoczęcia ramadanu zmienia się co roku, ponieważ opiera się na kalendarzu księżycowym. W niektórych krajach muzułmańskich czas ramadanu jest oficjalnym świętem państwowym.

Istnieje wiele wyjątków od postu w ramadanie. Dotyczą one m.in. dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży. Miesiąc postu zakończy się 10 kwietnia świętem Ramadan Bajram. Będzie to czas radości i świętowania, a także okazja do dziękczynienia za dary otrzymane od Boga.

„Módlmy się, prosząc Najwyższego o odpuszczenie grzechów, błogosławieństwo i pokój na świecie. On wspiera i pomaga tym, którzy ufają w Jego nieskończone miłosierdzie. Pamiętajmy też o wszystkich ubogich, skrzywdzonych i potrzebujących, ofiarach wojen, przemocy, kataklizmów” – zaapelował do wiernych Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

Posiłki podczas ramadanu

Dzisiaj polscy muzułmanie rozpoczynają ramadan. Odtąd przez miesiąc będą spożywać dwa posiłki – po zachodzie słońca oraz przed świtem. Wieczornym posiłkiem, najważniejszym w ciągu dnia, jest iftar. Tradycyjnie rozpoczyna się od daktyli i szklanki wody. Składa się z różnorodnych potraw, bogatych w warzywa, owoce, chude mięso i ryby. Często serwowane są także dania kuchni orientalnej, np. hummus, baba ghanoush, falafel, tagine, kuskus. Ważne jest, aby posiłek był zdrowy i sycący, aby zapewnić organizmowi energię na kolejną noc postu.

Kolejnym posiłkiem jedzonym przed świtem podczas ramadanu jest suhur. Powinien być lekki i bogaty w węglowodany, aby zapewnić energię na cały dzień. Przykłady potraw: owsianka, jogurt z owocami, pieczywo z hummusem, jajka. Nie należy jednak jeść produktów zbyt ciężkostrawnych, aby uniknąć zmęczenia i senności. W nocy muzułmanie mogą także pić wodę i napoje bezalkoholowe.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda ramadan? Obejrzyj ten film.

Sprawdź też, jak zaplanować urlop w 2024 r.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia