Zniesienie limitów na opiekę hospicyjną i paliatywną od 1 kwietnia 2024

Czy tym razem, osoby na co dzień cierpiące katusze, doczekają pomocy?

90

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zniesienie limitów - młoda dziewczyna w hustce nagłowie, leży w szpitalnym łóżku podłączona do kroplówki.

Zgodnie ze słowami ministry zdrowia Izabeli Leszczyny ,projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada zniesienie dotychczasowych limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Zgodnie z nim limity finansowe nie będą obowiązywały w oddziałach medycyny paliatywnej hospicjach stacjonarnych domowych oraz poradniach medycyny paliatywnej. Dotychczas obowiązujące limity nie dotyczyły tego typu świadczeń dla dzieci i młodzieży. Zniesienie limitów

Problem znany jest nie od dziś, ponieważ już w 2019 roku na ograniczenie w dostępie do opieki paliatywnej i hospicyjnej, zwróciła  uwagę w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. A wchodzące w życie zniesienie limitów w opiece hospicyjnej i paliatywnej jest kolejnym etapem szerszych działań. Wcześniej podniesiono cenę punktu oraz finansowanie wizyt wyjazdowych w poradni medycyny paliatywnej. Jednocześnie prowadzone są kolejne prace mające poprawić tego typu opiekę. Zniesienie limitów

Czy zniesienie limitów ulży cierpiącym?

Dotychczasowe ograniczenia  przyczyniały się do powstawania kolejek do hospicjum w efekcie czego wielu cierpiących pacjentów nigdy nie doczekało pomocy. Powszechnie wiadomo, że pacjenci znajdujący się w hospicjach nie wrócą już do zdrowia. Opieka paliatywna i hospicyjna pozwala im funkcjonować bez bólu, oraz dotrwać do końca swoich dni we właściwych i godnych warunkach.

Do trudnej sytuacji w tego typu opiece mocno przyczyniła się pandemia. wtedy nakłady na opiekę paliatywną i hospicyjną były na poziomie niecałego 1% budżetu NFZ. Liczba pacjentów wciąż rośnie, brakuje miejsc, łóżek i personelu. Już wtedy szacowano, że do 2025 roku zapotrzebowanie na tego typu opiekę wzrośnie o 38%. 

Miejmy nadzieję że ogłaszane przez ministrę zdrowia zmiany, mające wejść w życie już 1 kwietnia, nie są ani żartem primaaprilisowym a nie elementem kampanii przedwyborczej.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia