Orkan Kathleen uderza w Wyspy Brytyjskie

Orkan Kathleen sparaliżował Irlandię, Wielką Brytanię, Walię i Szkocję

111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

orkan Kathleen uderza w Wyspy Brytyjskie, burzowe niebo
orkan Kathleen uderza w Wyspy Brytyjskie - wichury, silne deszcze i podtopienia

Dzisiaj orkan Kathleen uderza w Wyspy Brytyjskie. Szalejąca wichura przyniosła ze sobą silny wiatr, ulewne deszcze i powodzie.

Skutki orkanu są odczuwalne w całej Irlandii i Wielkiej Brytanii, a służby ratunkowe pracują nad usuwaniem szkód i niesieniem pomocy poszkodowanym. W Irlandii bez prądu pozostaje około 34 tys. odbiorców. W hrabstwie Donegal wiatr zerwał dach z hali sportowej, a w Galway przewrócił ciężarówkę. Z kolei w Wielkiej Brytanii odwołano 70 lotów, m.in. z lotnisk w Londynie, Manchesterze i Birmingham. Wstrzymano również ruch promów na wyspy Szkocji. Silne wiatry uszkodziły linie energetyczne i telekomunikacyjne, co doprowadziło do zakłóceń w dostawach prądu i innych mediów. Ponadto w Anglii Agencja ds. Środowiska wydała 15 ostrzeżeń powodziowych i 124 alerty powodziowe. Zalane zostały ulice i domy w wielu miastach, m.in. w Manchesterze, Yorku i Leeds.

Orkan Kathleen uderza w Wyspy Brytyjskie – walka z żywiołem

Strażacy, policja i ratownicy medyczni pracują nad usuwaniem skutków orkanu i niesieniem pomocy poszkodowanym. W wielu miejscach ewakuowano mieszkańców z zalanych terenów. Meteorolodzy ostrzegają, że silne wiatry i opady deszczu mogą utrzymać się w niektórych regionach jeszcze przez kilka dni. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń władz.

Orkan Kathleen to jedenasty w tym sezonie burzowym, który uderzył w Wyspy Brytyjskie. W szczytowym momencie prędkość wiatru przekraczała 110 km/godzinę. Na wschodzie Anglii, pomimo wichury, temperatura ma sięgnąć 22 stopni Celsjusza, co oznacza, że będzie tam cieplej niż w wielu popularnych kurortach południowej Europy. Sytuacja na Wyspach Brytyjskich nie jest łatwa – domy bez prądu, odwołane loty i promy oraz zalane posesje i drogi. Takie trudności mogą być odczuwalne jeszcze przez kilka dni.

Co to jest orkan?

Obecnie orkan Kathleen uderza w Wyspy Brytyjskie? Czym jest i dlaczego powstaje? To silny wiatr o prędkości przekraczającej 118 km/h (33 m/s), który towarzyszy gwałtownej burzy. Dodatkowo występują ulewne deszcze, intensywne grzmoty i błyskawice, a także grad. Tak złe warunki pogodowe mogą powodować znaczne szkody materialne, a nawet ofiary śmiertelne. Orkany powstają na obszarach z niskim ciśnieniem atmosferycznym, gdzie ciepłe i wilgotne powietrze unosi się do góry, a zimne i suche napływa z boku. Różnica temperatur i ciśnień powoduje powstanie wiatru, który może rozwinąć dużą prędkość. Najczęściej występują nad oceanami, gdzie jest dużo ciepłej wody, która dostarcza energii do ich rozwoju. Najbardziej narażone na orkany są regiony tropikalne i subtropikalne, ale mogą one również występować w innych strefach klimatycznych, np. na Wyspach Brytyjskich.

Dowiedz się też, czym jest pył saharyjski.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia