Poniedziałkowe zaćmienie słońca – gratka dla miłośników astronomii

Całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne nad Ameryką Północną, Oceanem Spokojnym i częścią Europy

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

poniedziałkowe zaćmienie słońca, na zdjęciu zaćmienie słońca
poniedziałkowe zaćmienie słońca widoczne nad częścią Ziemi

Poniedziałkowe zaćmienie słońca będzie można zaobserwować nad częścią Europy, Ameryką Północną i Oceanem Spokojnym. Będzie ono całkowite.

W poniedziałek 8 kwietnia miłośnicy astronomii będą mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawisko – całkowite zaćmienie Słońca. Przebiegnie nad Oceanem Spokojnym, Ameryką Północną i Europą, a jego kulminacja nastąpi nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego. Faza całkowitego zaćmienia potrwa około 4,5 minuty i będzie widoczna w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Islandii, Irlandii i części Hiszpanii. W Polsce na następne całkowite zaćmienie Słońca będziemy musieli czekać aż do 2135 roku.

W Meksyku zaćmienie rozpocznie się o 12:06 czasu lokalnego w stanie Sinaloa, a następnie przejdzie przez stany Durango, Zacatecas, San Luis Potosí, Nuevo León, Tamaulipas i Veracruz. W Stanach Zjednoczonych zjawisko będzie widoczne w Teksasie, Oklahomie, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianie, Ohio, Pensylwanii, Nowym Jorku, Vermont i Maine. W Kanadzie zobaczą je mieszkańcy prowincji Ontario, Quebec i Nowa Szkocja.

Poniedziałkowe zaćmienie słońca – co to jest?

Zaćmienie Słońca to spektakularne zjawisko astronomiczne. Zachodzi ono, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie między Ziemią a Słońcem i rzuci swój cień na naszą planetę. Wtedy tarcza słoneczna zostaje całkowicie lub częściowo zakryta przez Księżyc. To z kolei powoduje spadek natężenia światła słonecznego i zmianę temperatury. Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmień Słońca:

• Całkowite: Księżyc całkowicie przesłania tarczę słoneczną, co powoduje ciemność na obszarze Ziemi, na którym widoczne jest zjawisko.

• Częściowe: Księżyc przesłania tylko część tarczy słonecznej, co powoduje, że Słońce wygląda jak „wygryziony” krążek.

• Obrączkowe: Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zakryć tarczę słoneczną. W rezultacie wokół ciemnego dysku Księżyca widać jasną obwódkę, która jest fragmentem tarczy słonecznej.

Zaćmienia Słońca to nie tylko fascynujące zjawisko astronomiczne, ale także doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o kosmosie i uczenia się o jego tajemnicach.

Jak się przygotować?

Osoby znajdujące się na terenach, nad którymi widoczne będzie poniedziałkowe zaćmienie słońca, mogą przygotować się do jego efektywnego i bezpiecznego oglądania. Jak to zrobić?

Pamiętajmy, że bezpośrednie patrzenie na Słońce, nawet podczas zaćmienia, może grozić poważnym uszkodzeniem wzroku. Do obserwacji tego zjawiska niezbędne są specjalne okulary przeciwsłoneczne z filtrem ND 5.0 lub inne, bezpieczne metody, takie jak:

• Projekcja obrazu Słońca na ekran za pomocą teleskopu lub lornetki;

• Użycie specjalnego filtru do teleskopu lub lornetki;

• Obserwowanie zaćmienia przez rzutnik.

Warto również odpowiednio przygotować się do obserwacji, sprawdzając prognozy pogody i wybierając miejsce z dala od zabudowań i wysokich drzew. Oprócz okularów przeciwsłonecznych lub innego urządzenia do bezpiecznej obserwacji Słońca, zabierz ze sobą również nakrycie głowy, krem z filtrem i wodę.

Więcej informacji o tym fascynującym zjawisku można znaleźć na stronie internetowej NASA. Dostępne są tam także mapy i materiały multimedialne.

Przeczytaj też o tym, że ostatnio w USA kosmiczne śmieci spadły na dom.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia