Poniedziałkowe zaćmienie słońca będzie można zaobserwować nad częścią Europy, Ameryką Północną i Oceanem Spokojnym. Będzie ono całkowite.
W poniedziałek 8 kwietnia miłośnicy astronomii będą mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawisko – całkowite zaćmienie Słońca. Przebiegnie nad Oceanem Spokojnym, Ameryką Północną i Europą, a jego kulminacja nastąpi nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego. Faza całkowitego zaćmienia potrwa około 4,5 minuty i będzie widoczna w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Islandii, Irlandii i części Hiszpanii. W Polsce na następne całkowite zaćmienie Słońca będziemy musieli czekać aż do 2135 roku.
W Meksyku zaćmienie rozpocznie się o 12:06 czasu lokalnego w stanie Sinaloa, a następnie przejdzie przez stany Durango, Zacatecas, San Luis Potosí, Nuevo León, Tamaulipas i Veracruz. W Stanach Zjednoczonych zjawisko będzie widoczne w Teksasie, Oklahomie, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianie, Ohio, Pensylwanii, Nowym Jorku, Vermont i Maine. W Kanadzie zobaczą je mieszkańcy prowincji Ontario, Quebec i Nowa Szkocja.
Poniedziałkowe zaćmienie słońca – co to jest?
Zaćmienie Słońca to spektakularne zjawisko astronomiczne. Zachodzi ono, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie między Ziemią a Słońcem i rzuci swój cień na naszą planetę. Wtedy tarcza słoneczna zostaje całkowicie lub częściowo zakryta przez Księżyc. To z kolei powoduje spadek natężenia światła słonecznego i zmianę temperatury. Wyróżniamy trzy rodzaje zaćmień Słońca:
• Całkowite: Księżyc całkowicie przesłania tarczę słoneczną, co powoduje ciemność na obszarze Ziemi, na którym widoczne jest zjawisko.
• Częściowe: Księżyc przesłania tylko część tarczy słonecznej, co powoduje, że Słońce wygląda jak „wygryziony” krążek.
• Obrączkowe: Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby całkowicie zakryć tarczę słoneczną. W rezultacie wokół ciemnego dysku Księżyca widać jasną obwódkę, która jest fragmentem tarczy słonecznej.
Zaćmienia Słońca to nie tylko fascynujące zjawisko astronomiczne, ale także doskonała okazja do poszerzenia wiedzy o kosmosie i uczenia się o jego tajemnicach.
Jak się przygotować?
Osoby znajdujące się na terenach, nad którymi widoczne będzie poniedziałkowe zaćmienie słońca, mogą przygotować się do jego efektywnego i bezpiecznego oglądania. Jak to zrobić?
Pamiętajmy, że bezpośrednie patrzenie na Słońce, nawet podczas zaćmienia, może grozić poważnym uszkodzeniem wzroku. Do obserwacji tego zjawiska niezbędne są specjalne okulary przeciwsłoneczne z filtrem ND 5.0 lub inne, bezpieczne metody, takie jak:
• Projekcja obrazu Słońca na ekran za pomocą teleskopu lub lornetki;
• Użycie specjalnego filtru do teleskopu lub lornetki;
• Obserwowanie zaćmienia przez rzutnik.
Warto również odpowiednio przygotować się do obserwacji, sprawdzając prognozy pogody i wybierając miejsce z dala od zabudowań i wysokich drzew. Oprócz okularów przeciwsłonecznych lub innego urządzenia do bezpiecznej obserwacji Słońca, zabierz ze sobą również nakrycie głowy, krem z filtrem i wodę.
Więcej informacji o tym fascynującym zjawisku można znaleźć na stronie internetowej NASA. Dostępne są tam także mapy i materiały multimedialne.
Przeczytaj też o tym, że ostatnio w USA kosmiczne śmieci spadły na dom.
Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.