Pył saharyjski: co to jest i jakie stwarza zagrożenie?

W ostatnich dniach Europa doświadcza napływu pyłu saharyjskiego, znanego również jako Kalima lub krwawy deszcz - ze względu na charakterystyczną czerwonawą barwę.

156

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pył saharyjski: co to jest i jakie stwarza zagrożenie?
Pył saharyjski: co to jest i jakie stwarza zagrożenie?

Choć zjawisko to może wydawać się egzotyczne, niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla ludzi w Europie, jak i naszych samochodów.

Pył saharyjski: co to jest?

Pył saharyjski to pył zawieszony w atmosferze nad Saharą, który następnie wiatr przenosi do innych regionów. Jego obecność może powodować zmętnienie nieba, a w skrajnych przypadkach znacząco obniżyć widoczność. Słońce może wówczas zachodzić z żółtym lub czerwonawym odcieniem.

W przypadku opadów, pył może osadzać się w postaci deszczu błotnego (tzw. deszczu krwi). Osadzanie na sucho zachodzi, gdy stężenie pyłu jest wysokie i cząstki opadają na ziemię pod wpływem grawitacji.

Choć pył saharyjski jest często określany jako smog, to w rzeczywistości jest to naturalna mgła typu A. Składa się z różnych związków mineralnych występujących na powierzchni pustyni, m.in. krzemianów (muskowit, kwarc, kaolinit) i węglanów (kalcyt, dolomit).

Pył saharyjski – wpływ na zdrowie

Pył saharyjski negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. W Polsce, Niemczech, Austrii i innych krajach Europy Środkowej odnotowano 400-procentowe przekroczenie norm pyłu PM 10.

Może to powodować problemy z oddychaniem, kaszel, a nawet zapalenie oskrzeli, szczególnie u osób z problemami pulmonologicznymi. Wysokie stężenie pyłów sprzyja również chorobom układu krwionośnego i nerwowego.

Zalecenia podczas wysokich stężeń pyłu saharyjskiego:

Ograniczenie przebywania na zewnątrz:

 • W miarę możliwości unikaj wychodzenia z domu, gdy stężenie pyłu jest wysokie. Szczególnie narażone są osoby z problemami układu oddechowego, dzieci i osoby starsze.

Ochrona dróg oddechowych:

 • Zawsze noś maskę antysmogową z filtrem PM2.5 lub PM10, aby chronić drogi oddechowe przed wdychaniem szkodliwych cząstek.
 • Pamiętaj, że zwykłe maseczki chirurgiczne nie zapewniają wystarczającej ochrony przed pyłem saharyjskim.

Aktywność fizyczna:

 • Unikaj wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu, gdy stężenie pyłu jest wysokie. Ćwiczenia mogą pogłębić problemy z oddychaniem.

Ochrona wnętrz:

 • Zamknij okna w domu, aby ograniczyć przedostawanie się pyłu do wnętrza.
 • Włącz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Dodatkowe zalecenia:

 • Pij dużo wody, aby utrzymać nawilżenie dróg oddechowych.
 • Płucz twarz i oczy wodą po powrocie do domu ze spaceru.
 • Jeśli wystąpią objawy takie jak kaszel, duszność, ból gardła, skontaktuj się z lekarzem.

Pył saharyjski – uszkodzenie karoserii

Eksperci z Niemiec, m.in. z ADAC, ostrzegają, że pył saharyjski może powodować poważne szkody na karoserii aut. Pozostawiony na dłuższy czas na lakierze, może go „wyżreć”, prowadząc do trwałych uszkodzeń. Zaleca się więc garażowanie pojazdów i częste mycie ich w celu usunięcia pyłu.

Sytuacja w Polsce

W Polsce pył saharyjski jest obecny od kilku dni, ale jego stężenie stopniowo spada. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewiduje, że w najbliższych dniach jakość powietrza będzie się poprawiać.

Podsumowując, pył saharyjski to nie tylko ciekawe zjawisko pogodowe, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i karoserii samochodów. Należy stosować się do zaleceń ekspertów, aby zminimalizować negatywne skutki jego oddziaływania.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia