Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich – Opole i Szczecin

Prezydent Opola imponuje wynikiem poparcia, a Szczecina długością sprawowania urzędu.

120

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydenci Miast Wojewódzkich 3
Prezydenci Miast Wojewódzkich - w Opolu A. Wiśniewski uzyskał rekordowe poparcie

W wyborach samorządowych 2024 roku Polacy wybrali nowych prezydentów miast wojewódzkich, którzy stanowią fundament lokalnej administracji i rozwoju. Ta elekcja odzwierciedla zmieniające się krajobrazy polityczne i społeczne, wprowadzając świeże oblicza do zarządzania kluczowymi ośrodkami regionalnymi. Nowi przywódcy mają przed sobą wyzwania adaptacji do potrzeb mieszkańców, zarządzania zasobami, jak również promocji rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Ich decyzje będą miały wpływ na jakość życia setek tysięcy ludzi. Warto przyjrzeć się ich profilom, doświadczeniom i obietnicom wyborczym, aby zrozumieć, w jakim kierunku będą prowadzić swoje miasta. Przyszłość tych regionów zależy w dużej mierze od zdolności i determinacji nowych-starych prezydentów do skutecznego zarządzania oraz realizacji ambitnych planów rozwojowych. Oto kolejna odsłona sylwetek tych liderów oraz perspektywy, jakie przed nimi stoją. Zapoznaj się z poprzednim artykułem. Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich.

Opole – Arkadiusz Wiśniewski 75.47%

Arkadiusz Wiśniewski (ur. 29 sierpnia 1978 w Opolu) to polski samorządowiec, który od 2014 roku pełni funkcję prezydenta Opola. Jest absolwentem studiów z zakresu administracji publicznej na Uniwersytecie Opolskim oraz politologii na tej samej uczelni. Uzyskał także dyplom MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Kariera zawodowa i polityczna

Wiśniewski posiada bogate doświadczenie zawodowe i polityczne. Pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Opolskim oraz pełnił funkcje kierownicze w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Jego działalność obejmowała także stanowiska dyrektora i wicedyrektora instytucji wspierających przedsiębiorczość.
W polityce związany był z Platformą Obywatelską, z której listy został wybrany do Rady Miasta Opola w 2002, 2006 i 2010 roku. Pełnił funkcję przewodniczącego klubu radnych PO oraz wiceprzewodniczącego rady miejskiej. W 2010 roku został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta miasta, jednak zrezygnował z mandatu radnego.

Kontrowersje i rezygnacja z członkostwa w PO

Jego kariera polityczna nie była pozbawiona kontrowersji. W 2013 roku złożono wniosek o wykluczenie Wiśniewskiego z Platformy Obywatelskiej. Zarzucano mu działania mające na celu podział klubu radnych tej partii. Ponadto Wiśniewski zrezygnował z członkostwa w partii.
W marcu 2014 roku Arkadiusz Wiśniewski założył stowarzyszenie „Opole na Tak”, ponadto wystartował jako kandydat niezależny w wyborach na prezydenta Opola. Wygrał w drugiej turze głosowania, zdobywając blisko 67,7% głosów. Oprócz tego w kolejnych wyborach w 2018 i 2024 roku również odniósł zwycięstwo w pierwszej turze, uzyskując odpowiednio 70,4% i 75,5% poparcia.

Jego kadencje charakteryzują się aktywnym wsparciem dla przedsiębiorczości oraz rozwojem miasta. Inicjatywy takie jak powiększenie granic administracyjnych Opola. Ponadto wprowadzenie miasta do globalnej sieci „miast przyjaznych starzeniu” świadczą o jego zaangażowaniu w rozwój społeczny i gospodarczy miasta.

Osiągnięcia

Podczas rządów Wiśniewskiego Opole zostało uznane za najlepiej „użłobkowane” miasto wojewódzkie w Polsce. Ponadto zwyciężyło w rankingu miast pod kątem wydatków inwestycyjnych tworzonym przez czasopismo „Wspólnota”.

Szczecin – Piotr Krzystek – 60.43%

Piotr Tomasz Krzystek, urodzony 5 lutego 1973 roku w Szczecinie, to polski prawnik, polityk i samorządowiec, który od 2006 roku pełni funkcję prezydenta Szczecina.
Absolwent V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Rozpoczął pracę w administracji, pełniąc różne stanowiska, m.in. dyrektora generalnego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oprócz tego zajmował się także gospodarką nieruchomościami oraz administracją budowlaną.

Działalność polityczna

W 2006 roku kandydował na prezydenta Szczecina z ramienia Platformy Obywatelskiej, wygrywając wybory w drugiej turze głosowania. Kolejne wybory to też sukcesy, wygrywał m.in. w 2010, 2014, 2018 i 2024 roku. W 2008 roku Piotr Krzystek został oskarżony przez CBA o zakup mieszkania komunalnego po zaniżonej cenie. Sprawa zakończyła się wyrokiem Sądu Okręgowego nakazującym zwrot mieszkania.

Osiągnięcia

Podczas jego kadencji Szczecin został uznany za najlepiej „użłobkowane” miasto wojewódzkie w Polsce oraz zwyciężył w rankingu miast pod kątem wydatków inwestycyjnych. Piotr Krzystek był również inicjatorem reformy administracyjnej na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia