Katarzyna Kotula ministra od nierównego traktowania – nie chce spotkać się z niepełnosprawnymi dziennikarzami

dlaczego Katarzyna Kotula ministra od nierównego traktowania - nie chce spotkać się z niepełnosprawnymi dziennikarzami

377

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Katarzyna Kotula i niepełnosprawni
Katarzyna Kotula i niepełnosprawni a raczej niechęć do nich

Ministra Katarzyna Kotula znana jest z walki o dobro… niestety działa bardzo wybiórczo. Niepełnosprawni dziennikarze próbują spotkać się od pół roku, niestety bezskutecznie. Czemu tak jest? Czyżby Pani Kotula realizowała jedynie scenariusz aborcyjny? Jak widać po wyborach samorządowych ten kierunek okazał się błędny o czym mówił Leszek Miller.

Kotula ministra od Aniołków poaborcyjnych

Niepełnosprawni dziennikarze po upadku rządu PiS zostali napełnieni nadzieją że teraz wrażliwość Lewicy uzdrowi sytuację. Niestety polityka nadal jest polityką, to narzędzie do realizacji własnych celów a nie wspierania potrzebujących. Szkoda że najsłabsza mniejszość nie zasługuje na uwagę ani ministry ani jej uroczych asystentek. Ustawa o Równym Traktowaniu powstała dla dobra niepełnosprawnych, taki był zamysł Unii Europejskiej, przynajmniej to leżało u podstaw.

Historia powstania ustawy o równym traktowaniu w Unii Europejskiej jest częścią szerszej narracji o dążeniu do zapewnienia równości i zwalczania dyskryminacji na terenie UE. Proces tworzenia takich przepisów ewoluował przez dekady, reflektując rosnące zrozumienie i akceptację różnorodności oraz potrzebę ochrony praw jednostek. Dziennikarze niepełnosprawni są dyskryminowani w dostępie do informacji, pracy, zamówień i wszelkich form pracy zawodowej w porównaniu z innymi wolnymi od niepełnosprawności.

Rząd PiS był głuchy na ich apele, jedyny minister który podjął temat to był pan Cieszyński z Cyfryzacji. Dziwne to było ale dające nadzieje. Pani Kotula niczym nie różni się od pełnych frazesów przedstawicieli PiSu. To nie daje nadziei na polepszenie sytuacji. Redakcja niepełnosprawnych dziennikarzy jest rzecznikiem problemów środowiska Niepełnosprawnych. Niestety głos najsłabszych i najbiedniejszych nikogo nie obchodzi. Poniżej opisujemy trudną drogę legislacji która i tak nie działa.

W razie chęci pomocy niepełnosprawnym dziennikarzom prosimy o kontakt pod redakcja@radiobp.org

Wczesne etapy (1957-1997)

Początki regulacji antydyskryminacyjnych w Europie sięgają Traktatu Rzymskiego z 1957 roku, który zakładał równość płac dla kobiet i mężczyzn. Jednak dopiero w latach 70. XX wieku, Unia Europejska (wtedy Wspólnota Europejska) zaczęła wprowadzać konkretne dyrektywy skupiające się na równości płci w miejscu pracy. Wtedy pierwszy raz pojawił się wątek niepełnosprawności.

Dyrektywy z lat 2000 (2000-2006)

W 2000 roku, UE przyjęła dwie kluczowe dyrektywy, które stanowiły kamień milowy w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji:

  • Dyrektywa 2000/43/WE przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę lub pochodzenie etniczne.
  • Dyrektywa 2000/78/WE ustanawiająca ogólne ramy równego traktowania w zatrudnieniu i zawodzie, zabraniająca dyskryminacji ze względu na religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Te dokumenty były pierwszymi, które poruszały kwestie dyskryminacji poza płcią, rozszerzając ochronę na inne grupy.

Rozwój i implementacja (2006-2016)

W kolejnych latach, UE kontynuowała prace nad rozszerzeniem i ulepszaniem swoich polityk antydyskryminacyjnych. W 2006 roku zaktualizowano dyrektywę dotyczącą równości płci w dostępie do towarów i usług.

Propozycja dyrektywy o równym traktowaniu (2008)

W 2008 roku Komisja Europejska zaproponowała nową dyrektywę, tzw. dyrektywę o równym traktowaniu, która miała na celu rozszerzenie zakresu ochrony przed dyskryminacją do obszarów poza miejscem pracy, w tym edukacji, dostępie do towarów i usług, opieki zdrowotnej i mieszkalnictwa. Dyrektywa ta spotkała się z różnymi reakcjami państw członkowskich i jej proces legislacyjny okazał się skomplikowany i długotrwały.

Wyzwania i przyszłość

Wciąż trwają dyskusje na temat pełnego wdrożenia i zharmonizowania przepisów antydyskryminacyjnych w całej UE. Różnice w transpozycji i stosowaniu dyrektyw w poszczególnych krajach członkowskich stanowią wyzwanie dla skuteczności tych regulacji.

Podsumowując, historia ustawodawstwa o równym traktowaniu w UE jest przykładem stopniowego, lecz zdecydowanego dążenia do tworzenia inklusywnego społeczeństwa, które szanuje i chroni prawa wszystkich swoich obywateli. Wciąż jednak pozostają wyzwania, zwłaszcza w kontekście dostosowywania krajowych praw do standardów unijnych i skutecznej ochrony przed dyskryminacją w praktyce.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia