Jak światowe media komentują konflikt na Bliskim Wschodzie?

Media na całym świecie piszą o ataku Iranu na Izrael - pojawiają się analizy i komentarze

115

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

konflikt na Bliskim Wschodzie, na tle brudnej i zniszczonej flagi Iranu widoczne cienie uzbrojonych żołnierzy
konflikt na Bliskim Wschodzie - media oceniają atak Iranu na Izrael

Konflikt na Bliskim Wschodzie to temat, który ostatnio dominuje w mediach na całym świecie. Szczególnie szeroko omawiany jest atak Iranu na Izrael.

Wydarzenie to wywołało prawdziwą lawinę komentarzy i analiz w mediach na całym świecie, w tym we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Eksperci i komentatorzy z różnych krajów podkreślają różnorodne aspekty ataku Iranu na Izrael oraz jego potencjalne konsekwencje dla regionu Bliskiego Wschodu i geopolityki światowej.

We Włoszech reakcje na atak Iranu na Izrael odzwierciedlają obawy o możliwość eskalacji konfliktu na szerszą skalę. Roberto Arditti z portalu „Formiche” napisał: „Jesteśmy w przededniu konfliktu na nieznaną dotąd skalę.”. Tamtejsze media, takie jak „Formiche”, „Foglio” i „Corriere della Sera”, podkreślają brak przygotowania Europy do potencjalnego rozwoju sytuacji oraz potrzebę zaangażowania administracji Joe Bidena w łagodzenie napięć w regionie. Stwierdzają, że w interesie amerykańskiego prezydenta jest łagodzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie przed czekającymi USA wyborami.

 

Konflikt na Bliskim Wschodzie – komentarze w Niemczech

 

W Niemczech głosy z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Handelsblatt” koncentrują się na proporcjonalności reakcji Iranu oraz możliwych skutkach dla stabilności Bliskiego Wschodu. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w swoim komentarzu napisał: „ten szeroko zakrojony irański atak na Izrael nie był proporcjonalny. Fakt, że wyrządzono niewielkie szkody, nie sprawia, że jest mniej naganny. Zachód nie powinien przyglądać się bezczynnie, jak Iran atakuje w stylu Putina. Atak, który Iran przypuścił na Izrael, nie może być określany jako symetryczny. Gdyby reżim w Teheranie chciał jedynie wziąć odwet za (domniemany) izraelski atak na budynek konsularny w Syrii, musiałby zaatakować jakąś izraelską placówkę dyplomatyczną. Jednak Chamenei niewątpliwie chciał wysłać Izraelowi wyraźny sygnał odstraszający i dać pokaz siły przed krajową publicznością”.

Jednocześnie w niemieckich mediach pojawiają się zarzuty wobec Berlina, sugerujące konieczność surowszych sankcji wobec reżimu w Teheranie.

 

Co piszą brytyjskie media?

 

Konflikt na Bliskim Wschodzie odbija się także szerokim echem w brytyjskich mediach. „The Guardian” analizuje atak Iranu z perspektywy polityki regionalnej oraz długoterminowych celów Izraela i Iranu. Brytyjskie media podkreślają zawiłość sytuacji oraz konieczność rozważnej reakcji, zarówno ze strony Izraela, jak i społeczności międzynarodowej. Dodatkowo, pojawiają się sugestie, że atak Iranu mógł być wykorzystany przez Izrael do umocnienia swojej narracji na temat zagrożenia ze strony Teheranu. Jest ona jednoznaczna: Iran jest złośliwym i niebezpiecznym, zbójeckim państwem”, które zagraża Izraelowi, a także krajom arabskim i zachodnim.

Reakcje na atak Iranu na Izrael ukazują złożoność sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Światowe media sygnalizują potrzebę zrównoważonej polityki międzynarodowej, mającej na celu zapobieganie eskalacji konfliktów oraz promowanie dialogu i rozwiązania pokojowego.

Przeczytaj, czym Iran zaatakował Izrael.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia