Kulinarna Nawigacja – Marzysz o własnej restauracji? Pomożemy Ci!

190

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marzysz o własnej restauracji? Pomożemy Ci!
Marzysz o własnej restauracji? Pomożemy Ci!

W dzisiejszej audycji Kulinarnej Nawigacji Jarek Uściński i Paweł Kubalski powrócili do tematu swojego nowego projektu – „Wczesny Obiad”. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie kompleksowego przewodnika po świecie gastronomii, skierowanego do osób pragnących otworzyć własną restaurację.

Marzysz o własnej restauracji? Ten projekt jest dla Ciebie

„Wczesny Obiad” to bogate źródło wiedzy, które pomoże Ci w:

  • Wyborze koncepcji restauracji gwarantującej sukces. Odkryjesz, jak dopasować ofertę do potrzeb rynku i stworzyć wyjątkowe miejsce, które przyciągnie klientów.
  • Pozyskaniu i zarządzaniu środkami. Dowiesz się, jak zdobyć finansowanie na otwarcie i prowadzenie restauracji, a także poznasz zasady efektywnego gospodarowania budżetem.
  • Znalezieniu idealnej lokalizacji. Otrzymasz wskazówki dotyczące wyboru optymalnego miejsca dla swojego lokalu, uwzględniając czynniki takie jak dostępność, konkurencja i potencjał klientów.
  • Wyposażeniu restauracji. Zyskasz informacje na temat niezbędnego sprzętu i narzędzi, które zapewnią komfort pracy i wysoką jakość usług.
  • Zbudowaniu zgranego zespołu i zapewnieniu wysokiej obsługi. Poznasz sekrety tworzenia efektywnego zespołu i szkolenia pracowników, aby zapewnić klientom niezapomniane wrażenia.
  • Skutecznej promocji restauracji. Otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące marketingu i reklamy, które pomogą Ci przyciągnąć klientów i zbudować rozpoznawalną markę.

W kolejnym odcinku programu video „Wczesny Obiad z Jarosławem Uścińskim”, Jarek i Paweł zaproszą gości specjalnych – przedstawicieli Kulinarnej Kadry Narodowej! Eksperci podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując cenne wskazówki dla aspirujących restauratorów.

Podczas audycji poruszono również temat prawdziwego znaczenia słowa „restauracja” w kontekście fastfoodów, które często używają tego określenia w odniesieniu do swojej działalności. Jarek Uściński i Paweł Kubalski podkreślili, że restauracja to nie tylko miejsce, w którym można zjeść posiłek, ale przede wszystkim przestrzeń, w której doświadczamy wyjątkowej atmosfery, wysokiej jakości obsługi i dbałości o szczegóły.

Panowie zapowiedzieli, że w ramach „Wczesnego Obiadu” chcą wesprzeć osoby, które pragną otworzyć swój biznes gastronomiczny, kierując się uczciwością i wysoką jakością oferowanych potraw. Ich celem jest pomoc początkującym restauratorom w wykorzystaniu ich doświadczenia, a także wsparcie pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami w poszukiwaniu rządowych programów dofinansowania.

Jeśli marzysz o otwarciu własnej restauracji i chcesz skorzystać z fachowej pomocy i wsparcia, skontaktuj się z naszym zespołem. Otrzymasz cenne wskazówki i narzędzia, które pomogą Ci zrealizować swoje plany i odnieść sukces w biznesie gastronomicznym!

Kulinarna Nawigacja – „Wczesny Obiad”: przewodnik po świecie gastronomii!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia